Oświetlenie aneksu kuchennego – jakie lampy wykorzystać?
Gdy aranżuje się domowe wnętrza, chętnie projektuje się systemy oświetleniowe szyte na miarę konkretnej przestrzeni i potrzeb użytkowników. Tak powstaje nowoczesne oświetlenie salonu lub sypialni, a także oświetlenie kuchni. Wybór konkretnych produktów najczęściej jest podyktowany indywidualnymi upodobaniami, a także możliwościami, jakie daje dane miejsce. Niekiedy mały metraż potrafi okazać się wyzwaniem, jak wówczas gdy chce się stworzyć piękne i funkcjonalne oświetlenie aneksu kuchennego.
Jak dobrać lampy do salonu z aneksem kuchennym? Czym się kierować? Na jakie produkty stawiać, a jakich zdecydowanie unikać? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy w dzisiejszym artykule.
Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym – strefy funkcyjne a dobór lamp
Urządzenie w mieszkaniu salonu z aneksem kuchennym to rozwiązanie, na które decyduje się naprawdę wiele osób. Pozwala to lepiej wykorzystać dostępne miejsce i wydzielić poszczególne strefy funkcyjne, w tym miejsce do rekreacji z kącikiem telewizyjnym, przestrzeń do rodzinnych posiłków oraz obszar kuchenny, w którym przygotowuje się posiłki.
Każdy z wymienionych obszarów wymaga odpowiedniego oświetlenia, spełniającego konkretne wymagania. Tylko tak da się zapewnić właściwe warunki do realizacji rozmaitych czynności. Jakich zatem lamp nie może zabraknąć w strefie kuchennej?
Oświetlenie kuchni a lampy wiszące, lampy stojące do oświetlenia salonu z aneksem kuchennym
Jakie oświetlenie wybrać, gdy projektuje się aneks kuchenny? Strefa ta wymaga zastosowania różnych rodzajów lamp, które zapewnią swobodę przemieszczania, ale też komfort podczas gotowania lub wykonywania innych precyzyjnych czynności.
Do oświetlenia salonu z aneksem kuchennym zazwyczaj wybiera się mniejsze oprawy, które nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca, a przy tym doświetlają szafki oraz blat roboczy.
Co zatem może się przydać? Jak oświetlić salon, w którym znajduje się aneks? Jako oświetlenie główne w strefie kuchennej najczęściej używa się lamp sufitowych lub wpustowych, rozmieszczonych zgodnie z konkretnymi potrzebami. Równie dobrze sprawdzają się reflektory na szynoprzewodach, pozwalające na perfekcyjne dopasowanie warunków oświetleniowych. Niekiedy nad wyspą, która odgradza salon od części kuchennej, stosuje się lampy wiszące. Zapewniają mocne oświetlenie zadaniowe, dekorują przestrzeń, a także ułatwiają optyczne wydzielenie tej konkretnej przestrzeni od miejsca do wypoczynku. W aneksie kuchennym chętnie wprowadza się także oświetlenie dekoracyjne, które buduje przytulną atmosferę. Do tego celu przydają się oczka wpustowe i taśmy LED pod szafkami wiszącymi lub przyklejone na innych elementach wyposażenia (np. krawędziach wyspy kuchennej).
Nowoczesny minimalizm czy bogactwo barokowego glamour – jak dobrać oświetlenie do salonu z aneksem kuchennym?
Gdy projektuje się oświetlenie salonu z aneksem, należy zwracać uwagę przede wszystkim na funkcjonalność. Przestrzeń do gotowania ma być bowiem w pełni praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Równocześnie jednak trzeba zatroszczyć się o względy estetyczne. W strefie kuchennej każdego dnia spędzamy przecież sporo czasu. Powinna być zatem przytulna i przyjazna dla domowników i ich gości.
Czym się kierować? W aneksie kuchennym powinno się zamontować oprawy oświetleniowe, wpisujące się w całościową aranżację pomieszczenia. Jeśli salon wyróżnia się minimalizmem i prostotą stylu nowoczesnego bądź skandynawskiego, takie same produkty powinny trafić do aneksu. Jeżeli natomiast w pokoju dziennym wykorzystano reprezentacyjny trend glamour, dekoracyjne lampy z kryształkami, złoconymi lub srebrzonymi elementami montuje się też w kuchni.
Pamiętajmy jednak o tym, by nadmiernie nie przytłoczyć niewielkiego aneksu. Zbyt okazałe i ozdobne oprawy w ciasnych pomieszczeniach mogą wydawać się przytłaczające, a nawet zmniejszać funkcjonalność przestrzeni.
Źródło światła do aneksu kuchennego – jak wybrać najlepsze?
W pokojach dziennych z aneksem kuchennym trzeba zamontować odpowiednie źródła światła. Najlepiej sprawdzają się oczywiście energooszczędne produkty LED, które zapewniają odpowiednie oświetlenie ogólne, doświetlają całą powierzchnię roboczą oraz dekorują wnętrze.
W każdej ze stref należy zapewnić światło o właściwym natężeniu. Do lamp głównych wystarczają źródła światła LED o mocy ok. 200 luksów. Przestrzenie robocze wymagają jednak lepszego doświetlenia, więc w nich umieszcza się produkty o mocy do 500 luksów.
Jeśli chce się właściwie oświetlić pomieszczenie, trzeba dobrać właściwą temperaturę barwową. Dla komfortu pracy przy wyspie lub blatach najlepiej wybrać rozwiązania emitujące światło zbliżone do naturalnego (światło neutralne). Większą swobodę zyskuje się w przypadku oświetlenia dekoracyjnego. W zależności od potrzeb można zdecydować się na chłodniejsze tony, które dodają przestrzeni nowoczesności, bądź światło ciepło białe, które sprzyja wypoczynkowi i świetnie sprawdza się w aranżacjach klasycznych i retro.
Oświetlenie do aneksu – funkcjonalność i styl wnętrza
Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym wymaga kompleksowego planowania, by zachować funkcjonalność każdej ze stref oraz stworzyć ciekawą, przyjemną dla oka aranżację. Stawiajmy na wygodę oraz jakość, by przestrzeń do przygotowywania posiłków stała się jeszcze przyjaźniejsza dla użytkowników. Dzięki temu spędzanie czasu w kuchni stanie się prawdziwą przyjemnością.
Zostaw komentarz