Oświetlenie do kuchni klasycznej – inspiracje i porady
Każda kuchnia wymaga odpowiedniego zestawu lamp, by wnętrze było w pełni funkcjonalne, praktyczne i stylowe. Poszczególne oprawy powinny współgrać z całą aranżacją i wzajemnie się uzupełniać. Sporo możliwości dają pod tym względem przestrzenie urządzone w duchu tradycyjnym.
Jak zbudować odpowiednie oświetlenie do kuchni klasycznej? Czym się kierować i ile lamp umieścić we wnętrzu? Jaka barwa światła sprawdzi się w kuchni? I w jakich miejscach wykorzystać zimną lub ciepłą barwę światła? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Jaka lampa do kuchni klasycznej – o funkcjonalności oświetlenia do kuchni
Jakie lampy do kuchni wybrać? Należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Styl klasyczny pozwala na wygodne dopasowanie oświetlenia do wielkości kuchni, zaplanowanie zarówno dużych, jak i małej kuchni, by były piękne i praktyczne. Przy wyborze lampy w aranżacji wnętrza trzeba pamiętać, by w pomieszczeniu znalazło się modne oświetlenie główne (lampy sufitowe lub wiszące), zadaniowe (reflektory, lampa wisząca) i dekoracyjne (oczka wpustowe, oświetlenie LED w formie taśmy).
Warto stawiać przede wszystkim na nowoczesne produkty w technologii LED, które zapewniają optymalny poziom doświetlenia przestrzeni, występują w wielu wariantach źródeł światła i zintegrowanych opraw oświetleniowych. Doświetlają, budują klimat i pozwalają obniżyć wysokość rachunków za światło w kuchni.
Lampy dobiera się do kolorystyki kuchni, typu wyposażenia i zastosowanych we wnętrzu materiałów. Również pod tym względem można spotkać przestrzenie bardziej minimalistyczne i geometryczne lub balansujące na granicy między nurtem klasycznym a retro. To wszystko trzeba brać pod uwagę, wybierając stylowe oświetlenie kuchenne.
Ogólne oświetlenie w kuchni klasycznej a aranżacja wnętrz – klasyczne lampy (lampa wisząca i sufitowa) czy oświetlenie szynowe?
Gdy chce się wybrać oświetlenie do kuchni, na początku trzeba zastanowić się nad tym, jaka lampa będzie stosowana jako oświetlenie ogólne, czyli zapewniające równomierne doświetlenie w całym pomieszczeniu, by się bezpiecznie przemieszczać czy wykonywać proste czynności.
Jakie oprawy wybrać? Do przestronnych wnętrz można wprowadzić nawet bardzo okazałe lampy wiszące (oświetlenie centralne). Bywają to klasyczne produkty z pojedynczym źródłem światła i szklanym, prostym kloszem, bądź efektowne klasyczne żyrandole z metalu ze szklanymi osłonami, dającymi przyjemnie rozproszone światło.
W niewielkich wnętrzach lepiej jednak postawić na oświetlenie sufitowe (główne źródło światła). W tej roli wykorzystuje się duże plafony lub mniejsze oczka wpustowe. Sprawia to, że wnętrze jest niezwykle funkcjonalne – każda część pomieszczenia jest doświetlona, a lampa nie zajmuje cennego miejsca. Mamy też dodatkowy trik. W ekstremalnych przypadkach warto rozważyć zastosowanie białej kuchni i wprowadzenie do niej połyskujących elementów, co pozwala optycznie powiększyć nieco przestrzeń małych kuchni.
Innym rozwiązaniem, które sprawdza się jako oświetlenie główne, są systemy szynoprzewodowe, do wykorzystania nawet w klasycznych wnętrzach. Wystarczy zdecydować się na produkty do montażu podtynkowego z oprawami oświetleniowymi o tradycyjnym wyglądzie (płaskie oprawki sufitowe lub modele wiszące) – do wygodnego i prostego rozmieszczania na szynie, by łatwo dopasować warunki do indywidualnych potrzeb.
Produkty do oświetlenia kuchni w kluczowych punktach – oświetlenie zadaniowe w klasycznym stylu
Co jeszcze się przydaje, gdy chce się dobrać lampy do kuchni? Oprócz ogólnego oświetlenia kuchni we wnętrzu niezbędne są też lampy dające mocniejszy strumień światła, by doświetlić kluczowe przestrzenie. Aby aranżacja kuchni sprawdziła się w każdych warunkach, niezbędne jest choćby:
-
oświetlenie stołu kuchennego,
-
oświetlenie podszafkowe do blatów przyściennych (oprawy meblowe),
-
oświetlenie nad zlewem,
-
oświetlenie blatu na wyspie kuchennej lub nad blatem roboczym przy ścianie.
Zapewnia to dobre warunki do spożywania lub wykonywania posiłków, bądź realizacji innych precyzyjnych zadań wzrokowych. W tej roli idealnie sprawdzają się proste reflektory (sufitowe, ścienne lub na szynoprzewodzie) czy lampy wiszące (nad wyspą kuchenną i stołem). Najczęściej stawia się na proste, skromne oprawki, z opcją regulowania kąta świecenia, powiązane stylistyczne z lampą główną, jednak o mniejszym stopniu dekoracyjności niż oświetlenie ogólne.
Jak ozdobić przestrzeń z pomocą źródeł światła, czyli oświetlenie dekoracyjne do kuchni
W kuchni warto oświetlić całe wnętrze i każdy blat roboczy. To jednak nie wszystko. Aby dopełnić aranżację, powinno się zastosować dekoracyjne oświetlenie. W aranżacjach klasycznych bywają to niewielkie oczka wpustowe, montowane na ścianach lub sufitach. Jak jeszcze doświetlić przestrzeń? Klasyczne kinkiety (dodatkowe źródło światła) sprawdzają się świetnie jako oświetlenie dodatkowe (uzupełniające ogólne oświetlenie kuchni), mające również funkcję dekoracyjną. Miewają one klosze lub abażury – najczęściej zbliżone kolorem i formą do lampy sufitowej lub wiszącej.
Jakie jeszcze lampy wybrać do kuchni i jak stworzyć klasyczne oświetlenie w kuchni? Doskonałe źródło światła dekoracyjne to taśmy LED, które podkreślają wybrane detale wnętrza, jak choćby sufit podwieszany czy fragmenty wyposażenia (szafki, wyspę kuchenną). Warto wybrać produkty emitujące ciepłe światło, które buduje przytulny klimat każdego wnętrza.
Najczęściej ozdobne źródła światła same w sobie stanowią dekorację. Równie ważne jest także to, jaką emitują barwę światła. To bowiem od niej zależy klimat, jaki zbudujemy w pomieszczeniu. O ile główna lampa sufitowa czy wisząca powinna dawać światło jak najbardziej neutralne, to oświetlenie boczne, dekoracyjne (liniowe i punktowe) może już dawać cieplejsze światło. Wpływa to na przytulną atmosferę i dopełnia to, jak wygląda całościowa aranżacja kuchni. Można również zdecydować się na produkty LED pozwalające na zmianę barwy światła – to opcja bardzo wygodna, zapewniająca kontrolę nad oświetleniem.
Barwa światła w kuchni – na jaką się zdecydować?
Warto przy doborze lamp sprawdzić też, jaką barwę światła chcielibyśmy wykorzystać. Wszystko zależy od funkcji produktów oświetleniowych. Jaka zatem barwa światła do kuchni będzie najlepsza?
Podstawą oczywiście powinno być światło dzienne, wspomagane szeregiem lamp do kuchni. Produkty główne powinny dawać światło neutralne, jak najlepiej imitujące światło dzienne. Neutralna barwa światła sprzyja wygodzie korzystania z wnętrza o każdej porze. Lampy zadaniowe natomiast, zwłaszcza te w miejscach do pracy mają natomiast dawać zimne światło. Zimna barwa światła sprzyja koncentracji i wspomaga wykonywanie nawet bardzo precyzyjnych zadań. A kiedy przydaje się ciepła barwa światła? Ciepłe światło to sposób na relaks i wyciszenie. Trudno się zatem dziwić, że w kuchni tradycyjnej najczęściej stosuje się je przy oświetleniu dekoracyjnym i bocznym.
Dobre przemyślenie całego systemu i dopasowanie do poszczególnych opraw właściwych źródeł światła sprawi, że barwa światła do kuchni w każdym miejscu będzie odpowiednia do potrzeb i estetyki klasycznego wnętrza.
Nowoczesne oświetlenie kuchni w tradycyjnym stylu
Aranżacji kuchni w duchu klasycznym zachwyca niezmiennie tysiące użytkowników, spragnionych rozwiązań ponadczasowych. Nurt tradycyjny pasuje bowiem w zasadzie do każdego stylu wnętrza i wielkości pomieszczenia. Przydaje się zarówno w pomieszczeniach przestronnych, jak i małych kuchniach. Odpowiednio dobrane oprawy – proste i funkcjonalne, zaopatrzone najlepiej w zestaw właściwych źródeł światła LED (dopasowana barwa światła: światło ciepłe lub zimne), natężenie przy niższych rachunkach), to sposób na funkcjonalność i przyjemną aranżację w naprawdę ponadczasowym wydaniu. Taka lampa kuchenna posłuży w optymalnej formie przez wiele lat.
Zostaw komentarz