Oświetlenie hotelowe – jak stworzyć idealne warunki dla gości?
Hotele powinny być urządzone tak, by zapewniać przyjemny relaks i wygodę dla wszystkich gości przebywających w ich wnętrzach. W dużej mierze odpowiada za to prawidłowe dobranie produktów oświetleniowych, trafiających nie tylko do pokojów gościnnych, ale też do wszystkich części wspólnych.
To właśnie na nich chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście, pokazując, jak powinno być zaprojektowane oświetlenie recepcji, części gastronomicznych i ciągów komunikacyjnych w hotelach, by sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Oświetlenie hotelowe – z czego składa się system?
Jak oświetlić hotel? Rozwiązań może być naprawdę wiele i każde z nich powinno być dopasowane do specyfiki danego budynku, stylu, w jakim został urządzony, oraz oczekiwań hotelowych gości. Co wchodzi w skład systemu? Podobnie, jak w innych typach wnętrz, stosuje się trzy rodzaje produktów, które pełnią rolę:
-
oświetlenia ogólnego,
-
oświetlenia zadaniowego,
-
oświetlenia dekoracyjnego.
Lampy główne to podstawowe oświetlenie hotelowe, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas przemieszczania się w różnych częściach budynku. Lampy zadaniowe (np. lampki przy biurkach lub doświetlenie stołu recepcyjnego) to mocniejsze światło, które pozwala bez trudu pisać i czytać. Oświetlenie dekoracyjne natomiast to lampy hotelowe, które tworzą klimat wnętrz, wpływają korzystnie na samopoczucie gości, a także świadczą o renomie danego obiektu.
Wszystkie wymienione rozwiązania powinny oczywiście tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wystroju wnętrz. Tylko tak da się zbudować nastrojowe i klimatyczne miejsce, w którym goście będą się czuć naprawdę dobrze.
Piękne i funkcjonalne lampy hotelowe – lampy sufitowe, lampy wiszące i inne oprawy w różnych częściach hotelu
W różnych częściach hotelu wykorzystuje się inne typy opraw oświetleniowych, które tworzą praktyczne i estetyczne systemy. To właśnie odpowiednio dobrane lampy do hotelu sprawiają, że wnętrza są w pełni funkcjonalne, wygodne i piękne, przez co goście chętnie wracają do takich miejsc.
Jakich lamp się używa najczęściej? W roli oświetlenia głównego w strefach ogólnie dostępnych pojawiają się rozmaite typy opraw sufitowych. W bardziej reprezentacyjnych obszarach można zastąpić je produktami wiszącymi, do których zaliczają się również efektowne żyrandole. Takie rozwiązania wspiera się oświetleniem bocznym, choćby w postaci kinkietów. Jako oświetlenie zadaniowe dobrze sprawdzają się rozmaite lampki hotelowe – w tym modele stojące podłogowe i stołowe, rozmieszczone w strategicznych miejscach, np. w poczekalni i w głównym hallu, by umożliwić gościom przyjemne spędzanie czasu.
Jako oświetlenie hotelowe dekoracyjne wykorzystać różne lampy. Chętnie stosuje się listwy LED, które doświetlają wnęki, detale architektoniczne i elementy wyposażenia. Niekiedy bywają one montowane nawet między krawędziami okładzin ściennych lub podłogowych, dając efekt oświetlenia liniowego o bardzo nowoczesnym charakterze.
Jak stworzyć oświetlenie hotelowe do poszczególnych przestrzeni?
Gdy doświetlamy przestrzenie wspólne w hotelach, przede wszystkim trzeba się skupić na dwóch kluczowych punktach. Jednym z nich jest bez wątpienia recepcja, czyli pierwsze miejsce, do którego trafiają goście po przekroczeniu progu budynku. Powinna to być przestrzeń wyjątkowo reprezentacyjna i przykuwająca wzrok, również pod względem oświetlenia. Dlatego też w recepcjach chętnie zawiesza się okazałe żyrandole lub inne lampy wiszące. W większym stopniu wykorzystuje się też możliwości, jakie dają oczka wpustowe i taśmy LED, by podkreślić rolę tej części pomieszczenia.
Drugą elegancką strefą hotelu jest wnętrze restauracji. Muszą się w nim znaleźć lampy, doświetlające wszystkie stoliki i budujące klimat. W nowoczesnych aranżacjach stawia się niekiedy na reflektory na szynoprzewodach. W klasycznych pomieszczeniach lepiej zastosować więcej lamp wiszących.
Może mniej efektowne lampy hotelowe o równie jednak wielkim znaczeniu należy zawiesić w podstawowych ciągach komunikacyjnych (na klatkach schodowych, w korytarzach). Powinny nawiązywać wizualnie do całej aranżacji i stanowić element przewodni wyposażenia. Dla uzyskania pełnego komfortu w tej części hotelu zazwyczaj stawia się na modele płasko przylegające do ścian i sufitów – plafony i kinkiety, które doświetlają i nie zabierają cennego miejsca. Oprócz nich stosuje się taśmy LED, np. wzdłuż korytarzy. Świetną opcją jest wykorzystanie lamp z czujnikami ruchu, które uruchamiają się wyłącznie wtedy, gdy są potrzebne – to bezpieczeństwo i wygoda dla gości, a dla hotelu solidna oszczędność.
Ciepła barwa światła – jakie źródła światła wybrać do hotelu?
W hotelach chętnie stosuje się energooszczędne, żywotne lampy i źródła światła LED (zarówno do pokoju gościnnego, jak i do części wspólnych). Natężenie światła dobiera się oczywiście do konkretnych potrzeb w danym obszarze.
Warto jednak zastanowić się nad innym parametrem oświetlenia – temperaturą barwową. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla większości lamp jest postawienie na produkty emitujące światło jak najbardziej neutralne. Aby jednak zbudować klimat, niekiedy odstępuje się od tej zasady na rzecz cieplejszej barwy, która pozytywnie wpływa na wyciszenie i zbudowanie przytulności wnętrza. Chłodniejsze światło kojarzy się natomiast z nowoczesnymi aranżacjami w duchu minimalistycznym.
Oświetlenie zewnętrzne – pierwsze wrażenie ma znaczenie
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, że oświetlenie hotelowe nie kończy się tylko na wnętrzach. Równie ważne jest właściwe doświetlenie elewacji budynku w godzinach wieczornych. Umieszcza się zatem na niej oczka wpustowe, reflektory i kinkiety, które pozwalają wydobyć piękno ścian i detali architektonicznych, stworzyć dobre pierwsze wrażenie na przybyłych gościach, a nawet zbudować efekt spójny z całą identyfikacją wizualną marki.
Lampy na budynku i wokół niego to również element typowo praktycznego wyposażenia, które pozwala wygodnie i bezpiecznie przemieszczać się w pobliżu hotelu po zapadnięciu zmroku.
Oświetlenie hotelowe – jakie lampy sprawdzą się w hotelu?
Dobrze dobrane oświetlenie pomieszczeń hotelowych, na które składają się żyrandole, kinkiety, lampy stojące, listwy LED ma przede wszystkim gwarantować funkcjonalność przestrzeni oraz oferować pełen komfort gościom, odwiedzającym obiekt. Równocześnie powinno wyróżniać się ciekawymi walorami estetycznymi, wpisującymi się w założenia aranżacji. To bowiem dzięki temu tworzy się reprezentacyjny wymiar części wspólnych w hotelu oraz buduje nastrój, który sprawia, że odwiedzający chętnie zatrzymują się po raz kolejny w danym miejscu.
Zostaw komentarz