Oświetlenie led do kuchni. Czy tylko dekoracyjne?
W kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia. Przygotowujemy posiłki dla siebie i bliskich. Pozwalamy sobie na kulinarne eksperymenty i kosztowanie w smakach pochodzących z różnych regionów świata. Tak użytkowana kuchnia wymaga doskonałego oświetlenia. Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas pracy z produktami spożywczymi i ostrymi narzędziami, jak i dla możliwości dokładnego sprzątania.
Poza tym kuchnia to miejsce, w którym nierzadko spotykamy się z rodziną lub znajomymi. Tym bardziej, jeśli jest dużą i spełnia funkcję jadalni. W takim wypadku, oświetlenie led do kuchni jest w stanie spełnić nasze oczekiwania. Będąc nie tylko elementem dekoracyjnym.
Oświetlenie led do kuchni – jakie wybrać
Z pomocą przychodzą diody led. Zwykliśmy stosować tego typu oświetlenie, jako dekoracyjne. Świetnie bowiem nadaje się do eksponowania elementów ozdobnych. Nadawania charakteru i temperamentu przedmiotom użytkowym, które oświetlone wąskim, ale silnym snopem światła, są zupełnie inaczej odbierane.
Ledów raczej nie wykorzystujemy do oświetlenia centralnego, ale z dobrym pomysłem, możemy połączyć funkcje użytkowe z dekoracyjnymi. Stawiając na taki typ opraw oświetleniowych, w których zagoszczą diody led. Ostatecznie gwarantując praktyczne oświetlenie kuchenne centralne i wnętrze wykreowane z pomocą dekoracyjnego światła, pochodzącego z ledów.
I wilk syty, i owca cała
Oświetlenie led do kuchni spełniające funkcję oświetlenia centralnego? To możliwe, jeśli postawimy na ledowe lampy wiszące. Pojawia się coraz więcej propozycji tego typu. Projektów pochodzących od producentów krajowych oraz zagranicznych. Odmiennych cenowo, ale rozpiętość jest na tyle dużą, by nawet skromny budżet finansowy udźwignął taki wydatek.
Maksymalna funkcjonalność to podstawa, dlatego inne typy żarówek led znajdą swoje miejsce w oprawach oświetleniowych, w zależności od ich rozmieszczenia. Oświetlenie led do kuchni, które ma być umieszczone centralnie, a zatem stanowić oświetlenie główne, wymaga zastosowania żarówek led z gwintem E27 bądź E14. Taką żarówkę należy dobrać do lampy – nie odwrotnie. Obydwa typy pod względem technicznym oferują tę samą wydajność. Można liczyć na jasność od 650 lumenów wzwyż oraz barwę białą, najlepiej zimną. Jest to rozwiązanie polecane do większości kuchni, w tym urządzonych w stylu współczesnym, gdzie znajdują się nowoczesne lampy wiszące, stojące lub ścienne.
Gdy w grę wchodzi światło stosowane pod szafkami, mające oświetlać miejsca robocze, można zastosować system listw. Atutem jest w dużej mierze prosty montaż. Poza tym okazja do zastosowania kolorowych diod led, które poza funkcją użytkową, spełnią również tę dekoracyjną. Przy różnokolorowych diodach warunkiem jest zaopatrzenie w opcję ustawienia jednolitego światła białego.
Na koniec stajemy przed wyzwaniem oświetlenia meblowego. Tutaj doskonale sprawdzają się pojedyncze punkty świetlne. Mogą być zasilane z sieci bądź na baterię. Pod względem dekoracyjnym mamy szansę także zastosować różnobarwne światło, co spotęguje ozdobę kuchennego wnętrza. Poza tym oświetlenie led do kuchni stosowane w obrębie mebli, jest również funkcjonalne. Chociażby łatwiej w gąszczu naczyń, dekoracyjnego szkliwa i dużej liczby kubków, znaleźć potrzebny w danej chwili element.
Dobór żarówek i barwy
Na barwę podstawową w kuchni poleca się neutralną biel. Światło zimne, białe, o parametrze wynoszącym powyżej 6500 Kelvinów. Białe oświetlenie led do kuchni nie zmienia barwy potraw. Poza tym świetnie komponuje się z większością tworzonych aranżacji. Można pozwolić sobie na nieco niższą temperaturę barwową, jeśli dysponujemy dużym metrażem, a aranżacja obfituje w jasne i stonowane wykończenie.
Żarówki zmieniające kolor pozwolą zachować estetykę. Rozwiązaniem jest sterowanie przy pomocy pilota. Jeśli zaś stawiamy na paski bądź ledowe listwy, musimy sprawdzić czy mają możliwość emisji światła białego. O ile tego typu oświetlenie led do kuchni, ma spełniać funkcje oświetlenia uzupełniającego.
Żarówki, które przyjdzie nam zastosować, to wcześniej wspomniany gwint E27 lub rzadziej E14. Alternatywę stanowi żarówka RGB, jednak powinna pozwalać na uruchomienie wszystkich ledów, by uzyskać białe światło.
W oświetleniu głównym żarówki led powinny oferować jasność w przedziale od 600 do 700 lumenów. Moc z tego przedziału będzie z kolei wynosić 8 do 16 W. Ostatecznie żarówki ledowe, które posłużą nam do oświetlenia kuchennych wnętrz, powinny być trwałe, jasne i oferować kąt świecenia adekwatny do pomieszczenia i jego wielkości.
Co z oszczędnościami
Ledowe produkty uchodzą za oszczędne, choć ceny pojedynczych żarówek czy lamp zasilanych w ten sposób, na początku mogą zniechęcać. Kuchnia to jednak nie miejsce na szukanie maksymalnie energooszczędnych rozwiązań. Niskim kosztem nie uda się stworzyć miejsca komfortowego do gotowania, sprzątania i wspólnie spędzanego czasu.
Nie oznacza to jednak, że oświetlenie led do kuchni zostawi pustki w naszych kieszeniach. Dobrze zaplanowane pod względem źródeł światła, wybranych opraw oświetleniowych, jak i ich rozmieszczenia, będzie funkcjonalne, estetyczne i nie zawyży znacząco rachunku za prąd.
Zostaw komentarz