Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe – oszczędnie i ciekawie
27Świetnym pomysłem na praktyczną aranżację i stworzenie uporządkowanej, a jednocześnie oryginalnej przestrzeni, jest oświetlenie LED do kuchni podszafkowe. To rozwiązanie wpisujące się w potrzeby właścicieli, którzy chcą, by ich domostwa były modne. To również sposób na oszczędności i doświetlenie tych miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć światło centralne. Same zalety? Jeśli tylko rozplanujemy umiejscowienie LED-ów, sposób oświetlenia, liczbę źródeł i kierunek światła, możemy liczyć niemalże na same korzyści. Przyjrzyjmy się tej propozycji.
Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe – niedrogo i ekologicznie
Nikomu nie będziemy wmawiać, że inwestycja w LED-owe oświetlenie to takie same koszty jak tradycyjne rozwiązania. LED-y są droższe, niekiedy ich ceny kilkukrotnie przekraczają koszty zakupu standardowych żarówek. Czy to wada? Jeśli nie zważamy na to, jak szybko zużywają się tradycyjne żarówki i jak wielu możliwości nie są w stanie nam dać, wyższą cenę potraktujemy jako wadę. Musimy jednak uwzględnić całokształt. Pomyśleć przyszłościowo i uświadomić sobie, że to pozornie drogie oświetlenie LED do kuchni podszafkowe staje się świetną inwestycją.
Domowy budżet uszczuplimy tylko na początku, bo szybko przyjdzie nam spojrzeć na zmniejszające się rachunki za energię. LED-owa żarówka w mniejszej oprawie będzie zużywać mniej prądu, a pozwoli uzyskać ten sam stopień oświetlenia, co dowolne inne rozwiązanie.
Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe pobiera znacznie mniej energii niż zwykłe żarówki, których moc mierzymy ilością watów. Ponadto LED-y nagrzewają się w minimalnym stopniu, są zatem dla nas bezpieczne podczas użytkowania. Zajmują minimum miejsca, stąd ich zastosowanie pod szafkami to praktycznie jedyne sensowne rozwiązanie. Doświetlamy fragmenty przestrzeni za pomocą oświetlenia bocznego lub dodatkowego. Stosujemy kinkiety, plafony czy lampki stołowe. Czy kto widział taką propozycję pod szafkami kuchennymi? Oczywiście nie, bo to typ lamp, który w tym miejscu nie ma racji bytu. Ledowe oświetlenie pod szafki kuchenne to najsensowniejszy, w ostatecznym rozrachunku mało kosztowny, a przy tym wysoce estetyczny i wydajny sposób na uzyskanie jasnego światła w przestrzeniach roboczych.
Zalety LED-ów w kuchni
LED-y stosowane podszafkowo są bardzo skromne, proste i minimalistyczne. W tym tkwi ich siła, bo swoje miejsce mogą znaleźć w najtrudniej dostępnych zakamarkach. Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe daje dość światła, by swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie kroić, przygotowywać posiłki czy zmywać naczynia.
Jest to typ źródła światła, które nie nagrzewa się tak jak tradycyjne żarówki. Nie oparzymy się podczas włączania czy wyłączania światełka, nie od razu trafiając w miejsce z włącznikiem. Ponadto światło padające z LED-ów, pomimo oświetlania ograniczonych fragmentów powierzchni, nie zmienia ich barwy przy długim czasie naświetlania.
Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe jest nowoczesne i modne, jeśli pochylimy się nad jego technologią. Pod względem wizualnym to jednak na tyle uniwersalne rozwiązanie, że bez problemu dopasujemy je do kuchennych aranżacji, które są klasyczne, a nawet rustykalne. Nie wspominając o współczesnych, luksusowych i ekstrawaganckich. LED-y to elastyczność i charakter w prostym wydaniu.
Barwę temperaturową oraz moc, jakie oferuje oświetlenie LED do kuchni podszafkowe, dobierzemy wedle własnych potrzeb i upodobań. Przymierzając się także do wystroju wnętrza, by całość była praktyczna, świetnie oświetlona, ale i spójna pod względem koncepcji.
Dla uzyskania indywidualnych efektów i ożywienia kuchni można postawić na oświetlenie LED do kuchni podszafkowe, ale w kolorze! Kilka podstawowych barw oferowanych przez LED-y to wystarczająca liczba kombinacji, dzięki którym można wykreować wyrafinowane i gustowne wnętrze bądź ekstrawagancką, nieco kosmiczną kuchnię. Łączymy w ten sposób funkcjonalność z dekoracją światłem.
Elementy najważniejsze
Przejdźmy do praktyki. W teorii wiemy, co możemy uzyskać i w jakich miejscach będziemy instalować LED-y. Przyjrzyjmy się jednak rozwiązaniom dostępnym pod względem technicznym. Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe może mieć postać samoprzylepnych bądź montowanych listw, a także pojedynczych punktów oświetleniowych. Najtańsza i najprostsza opcja dla osób, które chcą samodzielnie doświetlić wybrane fragmenty przestrzeni nad blatami roboczymi, ale wolą uniknąć wiercenia w szafkach bądź zmagania się z długimi przewodami i zasilaczami, to wybór samoprzylepnych lampek bezprzewodowych.
Samoprzylepne lampki kupimy w różnych kolorach, których pojawia się coraz więcej. Do tego producenci oferują nam niemałą liczbę kształtów. Dostępne są już nie tylko okrągłe czy podłużne lampki LED-owe na taśmie samoprzylepnej. Działają na dwie lub trzy baterie – małe „paluszki”. Nie nadają się do naprawy, jeśli w jakiś sposób ulegną mechanicznemu uszkodzeniu, ale wydatek rzędu kilku czy kilkunastu złotych na taką lampkę jest wart uwagi.
Z kolei decydując się na oświetlenie LED do kuchni podszafkowe, które ma działać, bazując na tradycyjnym zasilaczu, musimy zastanowić się nad długością listwy LED-owej. Im dłuższa, tym gorzej będą świecić lampki umieszczone na samym końcu. Poza tym trzeba będzie zainwestować w wysokiej jakości zasilacz.
Wnioskujemy, że… to świetny wybór!
Podsumowując – LED-y pod szafki kuchenne to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne. Pod względem aranżacyjnym uniwersalne, a jednak dające duże pole do popisu miłośnikom urządzania wnętrz przez kreatywną zabawę światłem. Zamiast głowić się nad konstrukcjami lamp, które nie będą w stanie doświetlić każdego zakamarka, a i nie zawsze znajdziemy projekty, które wpiszą się w nasze gusta, postawmy na oświetlenie LED do kuchni podszafkowe. O ile zostanie dobrze rozmieszczone i zaplanowane, to przy prawidłowym użytkowaniu będzie wolne od wszelkich wad.
3 komentarze
Marek
Zgadzam się z tym, że główną zaletą lamp ledowych jest ich wielkośc, prostota i urok.
Marek
Dodam, że jesli jest to rozwiązanie ekologiczne, to popieram.
Wood
W nowoczesnej kuchni sprawdzi się doskonale, lecz w praktyce w kuchni Kowalskiego wygląda to różnie. Moim zdaniem z tradycyjnych mieszkaniach w blokach jest jedna lampa na środku pomieszczenia. Warto otworzyć się na nowe rozwiązania, które tchna powiew nowoczesności i obecnych trendów.