oświetlenie najazdowe

Oświetlenie najazdowe – gdzie je wykorzystać w ramach posesji prywatnej?

W przydomowym terenie stosuje się różne rodzaje opraw oświetleniowych. Do szczególnie popularnych zaliczają się oprawy montowane w gruncie, które potrafią pełnić wiele funkcji zarówno praktycznych, jak i dekoracyjnych.
Jakie rodzaje miewają lampy najazdowe? Gdzie można zastosować i w jakim celu montuje się takie oświetlenie na zewnątrz? Więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Czym są lampy najazdowe?

Lampy najazdowe to specyficzny rodzaj produktów oświetlenia zewnętrznego. Nie mają okazałej, rozbudowanej formy, jak choćby piękne kinkiety na ścianie domu. Zamiast tego niemal cała konstrukcja skrywa się pod powierzchnią podłoża.
Jak wszystkie oprawy stosowane poza czterema ścianami domu muszą być za to w pełni odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także niszczycielskie warunki atmosferyczne, jak wilgoć, opady, zmiany temperatury czy promieniowanie UV. W przypadku modeli, które trafiają na ciągi komunikacyjne, w tym zwłaszcza jako oświetlenie podjazdu do garażu, trzeba jeszcze zastosować opcje, mające duże maksymalne obciążenie.

Lampy dogruntowe – konstrukcja oprawy oświetleniowej

Gdy wybiera się lampy najazdowe, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dane techniczne produktu? Z czego składa się lampa, która pozwala na to, by przejechać po niej na przykład samochodem? Niezbędne są trzy główne elementy, takie jak:

  • puszka montażowa (znajdująca się pod powierzchnią gruntu),
  • klosz (widoczny w gruncie),
  • górny panel zabezpieczający klosz,
  • źródło światła.

Puszka montażowa to część lampy, która musi być wykonana z wysokiej jakości materiałów, w pełni odpornych na działanie zewnętrznych czynników. Kluczowa jest choćby odporność na wilgoć i zabrudzenia, które mogłyby doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej. O odpowiednim zabezpieczeniu przed wnikaniem pyłu i wody do wnętrza lampy informuje wysoki stopień ochrony IP lampy. Klosz lampy to zazwyczaj szkło hartowane. Zewnętrzna osłona natomiast bywa wykonana ze stali szlachetnej lub aluminium odpornych na działanie korozji. W końcu każda lampa najazdowa potrzebuje dobrego źródła światła – obecnie najczęściej oprawy są wyposażone w produkty LED lub halogeny.

Rodzaje lamp najazdowych – na jaki wariant się zdecydować?

Lampy dogruntowe da się podzielić na wiele podkategorii. Gdy wybiera się warianty produktu, zwraca się uwagę na takie kwestie, jak:

  • styl lampy (warianty minimalistyczne, klasyczne, retro),
  • podłączenie do sieci elektrycznej lub lampy solarne,
  • stały lub regulowany kąt świecenia,
  • kształt lampy (oprawy kwadratowe, okrągłe, prostokątne, świecąca kostka brukowa),
  • liczba źródeł światła w jednej oprawie.

Można zdecydować się na pojedyncze rozwiązania, choć na rynku są dostępne także lampy dogruntowe liniowe. Znajdują się w nich taśmy LED przykryte specjalnymi osłonami, co pozwala wygodnie i ciekawie rozświetlić podłoże.
Na szczęście spora liczba produktów w sklepie AZzardo sprawi, że każdy będzie w stanie znaleźć lampy najazdowe do swojej przydomowej przestrzeni. W razie wątpliwości zawsze można skontaktować się z naszym działem obsługi klienta, który chętnie pomoże w dobraniu idealnych opcji.

Gdzie montuje się lampy najazdowe – praktyczne oświetlenie zewnętrzne

Szeroki wachlarz opraw dogruntowych sprawia, że z ich pomocą da się uzyskać różne efekty na podwórku lub w ogrodzie. Z jednej strony takie lampy w różnych kształtach służą jako oświetlenie ciągów komunikacyjnych – podświetlają ścieżki, podjazd do garażu lub powierzchnię chodnika prowadzącego do drzwi. Najczęściej stosuje się większą liczbę opraw umieszczanych w równych odstępach w trawniku, betonie lub kostce brukowej, by równomiernie doświetlić podłoże, co ograniczyć możliwości potknięcia w ciemnościach. Często lampy dogruntowe umieszcza się także wokół miejsc do wypoczynku, np. w ramach tarasu, altany. Tworzą wyjątkowy klimat i pozwalają stworzyć warunki do relaksu o każdej porze dnia lub nocy.
W końcu lampy dogruntowe stosuje się też ze względów czysto estetycznych. Z ich pomocą doświetla się elementy dekoracyjne architektury ogrodowej, przedmioty ozdobne oraz rośliny (kwiaty, krzewy i drzewa), by pięknie prezentowały się też w godzinach wieczornych.

Lampy najazdowe LED – czym się wyróżniają?

Szczególną popularnością cieszą się obecnie energooszczędne modele LED jako oświetlenie najazdowe. Dlaczego? Takie rozwiązania zużywają zdecydowanie mniej prądu niż klasyczne źródło światła. Co więcej, wykazują znacznie większą żywotność, co zmniejsza częstotliwość wymiany punktów świetlnych. Technologia LED pozwala obecnie na uzyskanie światła o niemal dowolnym natężeniu, temperaturze barwowej i kolorze. W efekcie bez trudu dopasowuje się oświetlenie do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz charakterystyki terenu.
Warto wspomnieć też o tym, że da się znaleźć inteligentne lampy LED do ogrodu. W efekcie uzyskuje się możliwość zdalnego sterowania oświetleniem – za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Niektóre z nich łączy się też z czujnikiem ruchu lub zmierzchu albo wprowadza do oświetleniowych harmonogramów – wówczas włączają się samoistnie zawsze wtedy, gdy są potrzebne.

Oprawy najazdowe LED do ogrodu – podsumowanie

Przy wyborze oprawy najazdowej wprowadzanej w podłoże trzeba zwracać uwagę na trwałość (lampy wykonane z surowców odpornych na warunki pogodowe i uszkodzenia mechaniczne), estetykę (dopasowanie do aranżacji i miejsca montażu) i energooszczędność (dobrej jakości źródła światła). Warto stawiać na warianty najwyższej jakości dostępne w naszej ofercie na stronie AZzardo.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge