Oświetlenie oczka wodnego – modne rozwiązania i inspiracje
Przydomowy teren to idealne miejsce do wypoczynku, zwłaszcza gdy zadba się o ciekawe zaaranżowanie przestrzeni rekreacyjnej. Pojawiają się w niej kąciki do relaksu z wygodnymi meblami, altany, rabatki kwiatowe, a także oczka wodne. Każde z nich potrzebuje dobrze zaplanowanego oświetlenia.
Jakie rozwiązania oświetleniowe najlepiej wykorzystać w oczkach wodnych? Czym się kierować i o czym zdecydowanie nie można zapomnieć, gdy wybiera się np. oświetlenie LED oczka wodnego? Kilka wskazówek przedstawimy w dzisiejszym artykule.
Oświetlenie oczek wodnych – bezpieczeństwo i estetyka
Oczko wodne stosuje się w wielu rodzajach ogrodów. To ciekawe uzupełnienie aranżacji minimalistycznych i nowoczesnych, a także przestrzeni klasycznych lub utrzymanych w dawnych stylach ogrodowych.
Dlaczego warto je stworzyć w swoim ogródku? Pozwala urozmaicić przestrzeń, a także stworzyć optymalne warunki dla okazów roślinnych preferujących bardziej wilgotne stanowiska. Oczko bywa też fenomenalną dekoracją. W ciągu dnia piękną grę świateł i cieni gwarantuje przy nim światło słoneczne. Wieczorami i w nocy warto zapewnić sztuczne oświetlenie oczek wodnych, dzięki któremu ten nastrojowy kącik jeszcze bardziej ozdobi przydomowy teren.
Cechy oświetlenia nad oczko wodne w ogrodzie
Wszelkie lampy zewnętrzne, które trafiają do ogródków, muszą wyróżniać się specjalnymi parametrami, by zapewniać pełne bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Dotyczy to przede wszystkim współczynnika ochrony (IP) każdej lampki.
Jaka powinna być jego wartość? Wszystko zależy od tego, gdzie znajdują się lampy i na ile są narażone na bezpośrednie zachlapanie wodą. Jeżeli oprawy nie zostały zamontowane w bezpośrednim sąsiedztwie sadzawki i będą częściowo osłonięte, wystarczą produkty IP44. Jeśli natomiast chce się je wyeksponować przy brzegach oczka, narażając na kontakt z deszczem i wodą rozchlapywaną ze zbiornika, wówczas lepiej wybrać modele IP56. Rozwiązania podwodne lub pływające muszą mieć natomiast ochronę na poziomie IP68.
Równocześnie wszystkie lampy zewnętrzne (w tym oświetlenie LED oczka wodnego), które mają trafić w pobliże oczka, powinny być wykonane z trwałych materiałów, w pełni odpornych na uszkodzenia mechaniczne i niszczycielskie warunki atmosferyczne. Najlepiej wybierać produkty z tworzywa sztucznego, szkła lub metalu odpornego na korozję. To dodatkowe zabezpieczenie przed szybkim zniszczeniem i dostaniem się wody do wnętrza lamp. Nasza oferta pełna jest produktów, które przetrwają trudne warunki przez naprawdę długi czas.
Bezpieczne oświetlenie oczka wodnego – kilka słów o montażu
Jeśli chce się doświetlić przydomowe, dekoracyjne zbiorniki wodne, lepiej zaplanować instalację już na etapie projektowania wszystkich elementów przestrzeni. Lampy połączone z domową siecią energetyczną zasila się prądem 12 lub 24V, prowadzonym do nich z transformatora. Wszystkie elementy (urządzenie, połączenia i przewody) trzeba zatem dobrze zaizolować, by uchronić je przed działaniem wody.
Mniej problematyczne pod tym względem są modele solarne, które nie wymagają tak skomplikowanej instalacji i można je łatwo wprowadzić do ogródka na niemal dowolnym etapie pracy aranżacyjnych.
Oczko wodne – jakie lampy wybrać do oczka wodnego?
Jeśli zastanawiamy się nad oświetleniem oczka wodnego, warto sięgnąć po wysokiej jakości produkty LED. Dlaczego? Z jednej strony są trwałe, wyróżniają się dużą żywotnością i energooszczędnością, co przekłada się na komfort użytkowania oraz oszczędności w domowym budżecie. Oprócz tego występują w wielu wariantach, co pozwala łatwo dobrać oprawę, a także akcesoria do każdego typu ogrodowej sadzawki.
Jakie lampy stosuje się najczęściej? Wielką popularnością cieszą się produkty stojące na słupkach. Wbija się je bezpośrednio w ziemię, wzdłuż krawędzi oczka wodnego, rozświetlając całą przestrzeń, a zwłaszcza piękne rośliny, porastające brzegi. Podobny efekt da się uzyskać, umieszczając w pobliżu oczka oprawki wpustowe. Niemal w całości chowają się pod ziemią, co pozwala stylowo podświetlić trawy, krzewy i kwiaty od spodu, tworząc nietuzinkowe efekty światłocieniowe.
Aby oświetlić oczko wodne od góry, warto zastosować oprawy umożliwiające kierunkowanie strumienia światła. Świetnie w tej roli sprawdza się reflektor do ogrodu, który da się zawiesić na drzewie lub zamontować na elewacji budynku.
Nie zapominajmy również o lampach ogrodowych, które umieszcza się bezpośrednio w wodzie. Można znaleźć modele, którymi podświetla się dno stawu ogrodowego, a także oryginalne lampy unoszące się na wodzie, punktowo podświetlające powierzchnię tafli.
Lampki solarne czy oświetlenie oczka wodnego z sieci?
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, oświetlenie oczek wodnych można zasilić z sieci energetycznej (oprawki wpustowe w oczku wodnym, reflektory do oczka wodnego, modele na słupkach w pewnej odległości od oczek wodnych). Są trwałe i niezawodne. Emitują światło o różnym natężeniu, temperaturze barwowej i kolorze, dzięki czemu da się je optymalnie dopasować do stylu, w jakim urządzono dany ogród i oczka wodne.
Oprócz nich na rynku są też dostępne rozwiązania solarne, które nie potrzebują rozbudowanej instalacji i przewodów, gdyż światło wytwarzają ze zmagazynowanej energii słonecznej, zbieranej w specjalnych akumulatorach w ciągu dnia. Takie produkty znajdują zastosowanie w tanim i wygodnym oświetleniu różnych części ogródka, w tym oczywiście strefy wokół oczek. Najczęściej jednak takie rozwiązania świecą słabiej, przez co solarne oświetlenie LED do oczek wodnych bywa mniej wydajne.
Oświetlenie oczka wodnego do ogrodu – modne dopełnienie przydomowego terenu
Oświetlenie oczek wodnych to sposób na to, by wprowadzić światło do przydomowych przestrzeni, poprawić bezpieczeństwo przemieszczania się w ogrodzie po zmierzchu. Sadzawki wyposażone w lampki to efektowna dekoracja terenu, która sprawia, że nabiera on niepowtarzalnego klimatu. Emitowane światło podświetla bowiem liście, krzewy i kwiaty na brzegach, ale też wodę i żyjące w niej ryby.
Jeśli również chciałbyś odmienić wygląd swojej posesji, szeroki wybór produktów znajdziesz na naszej stronie internetowej w zakładce z oświetleniem do ogrodów.
1 Comment
Przytulniej
Przez przypadek wpadłem na Twój artykuł i muszę przyznać, że tego nie żałuję. Chociaż rzadko mi się to zdarza, to zainspirowałeś mnie do tego stopnia, że nie mogłem obyć się bez komentarza. Dziękuję i pozdrawiam. Przytulniej ostatnio opublikował...Jak udekorować ścianę w salonie? [Inspiracje]