Oświetlenie sufitu napinanego – co trzeba o nim wiedzieć?
Dobre oświetlenie zapewnia optymalne warunki w danej przestrzeni – komfort, bezpieczeństwo i przytulność. Z tych też względów należy dobrać odpowiednie produkty, dopasowane do konkretnego wnętrza, zwłaszcza gdy planuje się wprowadzenie takich konstrukcji, jak choćby sufity napinane.
Jakie oświetlenie pod sufit napinany sprawdzi się najlepiej? Do jakich wnętrz wykorzystać sufit napinany z oświetleniem? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Podświetlany sufit napinany – co to takiego?
Sufity podwieszane są znane i stosowane od dawna. Oprócz nich coraz większą popularność zdobywają sufity napinane. Czym się różnią między sobą? Choć w jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z sufitem montowanym poniżej sufitu właściwego, to podstawowym sposobem odróżnienia obu konstrukcji jest materiał, z którego zostały one zrobione.
Sufity podwieszane tworzy się z odpowiednio docinanych i kształtowanych płyt gipsowo-kartonowych. Natomiast sufity napinane wykonuje się z termokurczliwej folii PVC lub tkanin poliestrowych, które rozciąga się pod sufitem, by stworzyć nową powierzchnię, a przy tym zamaskować elementy instalacyjne, nierówności sufitu, czy nadać mu korzystniejszą formę (optyczne powiększenie wnętrza lub obniżenie zbyt wysokiej przestrzeni).
Jakie są największe zalety sufitów napinanych? Taka konstrukcja nie obciąża stropu – jest lekka i cienka, idealnie nadaje się do niskich stropów. Co więcej, otwiera też olbrzymie możliwości aranżacyjne i nadaje się do wykorzystania w zasadzie w ramach każdego pomieszczenia (salonu, kuchni, sypialni, pokoju dziecięcego). Można bezpiecznie stosować je w łazienkach ze względu na dobrą odporność na wilgoć.
Co więcej, odpowiednio podświetlane sufity napinane potrafią stać się prawdziwą dekoracją wnętrz, dopełniając modną aranżację.
Oświetlenie do sufitu napinanego – jakie lampy wykorzystać, gdy doświetla się sufity napinane?
Na jakie produkty oświetleniowe można pozwolić sobie na sufitach podwieszanych? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i wnętrza, w którym taka konstrukcja ma się znaleźć. Tak naprawdę jednak na suficie podwieszanym da się zamontować oświetlenie typu:
-
ogólnego (żyrandol, lampa wisząca),
-
zadaniowego (reflektory),
-
dekoracyjnego (lampy wpustowe, taśmy LED).
Jakie lampy najbezpieczniej zawiesić na sufitach napinanych? Przy takich konstrukcjach sięga się po:
-
oświetlenie klasyczne (różne formy żyrandola, halogeny – jako główne źródło światła lub oświetlenie uzupełniające),
-
oświetlenie LED (taśma LED – linie świetlne, oczka – oświetlenie punktowe),
-
gwieździste niebo (efekt dekoracyjny).
Obok standardowych opraw, montowanych do sufitu, dobrym pomysłem są także lampy na szynoprzewodach, które ułatwiają zaprojektowanie całego systemu oświetleniowego we wnętrzu, by uzyskać nie tylko sufit podświetlony o walorach funkcjonalnych, ale też estetycznych.
Produkty LED zapewniają szczególnie korzystne warunki. Są praktyczne, energooszczędne i wyróżniają się dużą żywotnością. Co więcej występują w mnogości wariantów, dzięki czemu da się dobrać rozwiązania do wielu przestrzeni.
Oświetlenie w suficie napinanym – wskazówki jak montować lampy na suficie napinanym
W pomieszczeniach z sufitem napinanym da się zamontować różne rodzaje lamp, w tym produkty wiszące. Jak to zrobić? Należy się do tego dobrze przygotować, by montaż przebiegł sprawnie, lampa została trwale i bezpiecznie przymocowana do sufitu, a przy tym by nie doszło do uszkodzenia folii lub płótna PVC.
Montaż lamp i oświetlenia LED a sufit napinany – wskazówki krok po kroku
Lampy wiszące i żyrandole montuje się na specjalnych hakach z przewodami, które znajdują się na sufitach właściwych pod folią. Po zlokalizowaniu haka, na powierzchni folii przykleja się pierścień termiczny o odpowiedniej średnicy (nieco mniejszej niż średnica ozdobnej podstawy lampy). Gdy klej wyschnie, wycina się folię wzdłuż wewnętrznej krawędzi pierścienia. Następnie montuje się lampę na haku lub na specjalnym wydłużającym łańcuchu z grubego drutu i podłącza przewody. Na koniec podwiesza się ozdobną osłonę (na folii).
Podobnie przebiega montaż opraw na listwach i platformach, z tym zastrzeżeniem, że odpowiednie konstrukcje i bazy do przymocowania lampy należy przygotować jeszcze przed rozłożeniem płótna PVC.
Gdy tworzy się podświetlenie sufitów napinanych, warto zainteresować się oświetleniem LED, które odznacza się sporą trwałością i energooszczędnością, co przekłada się na większy komfort i niższe rachunki.
O czym jeszcze pamiętać podczas montażu? Wszelkie zasilacze i sterowniki najlepiej umieścić w łatwo dostępnym miejscu (zdecydowanie nie pod folią), by nie trzeba było demontować płótna w celach serwisowych. Zmniejszy to koszty i ułatwi późniejszą eksploatację.
Nowoczesne oświetlenie – sufit napinany w modnych wnętrzach mieszkalnych
Oświetlenie sufitowe i podświetlenie sufitów napinanych sprawdza się w zasadzie w większości modnych aranżacji wnętrz. Wszystko zależy tylko od zastosowanych produktów oświetleniowych.
Ciekawe efekty uzyskuje się zwłaszcza w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych, w których warto zastosować dyskretne oczka i taśmy LED (efektowne linie światła), dające światło o odpowiedniej temperaturze barwowej i kolorze. Pod sufitem napinanym da się jednak też zamieścić proste, geometryczne reflektorki i ascetyczne lampy wiszące – wręcz idealne do wnętrz industrialnych, a także efektowne designerskie żyrandole, bez których nie obejdzie się przestrzeń glamour. To rozwiązanie uniwersalne, które oferują naprawdę olbrzymie możliwości w każdym pomieszczeniu.
Oświetlenie sufitu napinanego – rozwiązania dla oświetlenia wnętrz montowane na płótnie
Sufit podwieszany to rozwiązanie praktyczne i modne. Taka konstrukcja pozwala obniżyć wysokość ścian lub stworzyć nastrojowe wnętrze, utrzymane w nastrojowym klimacie. Na sufit napinany w ramach niemal każdego typu oświetlenia chętnie wprowadza się praktyczne rozwiązania w technologii LED – funkcjonalne, wygodne i ciekawe wizualnie.
Oświetlenie LED, dostępne również w naszym sklepie, to sposób na personalizację wnętrza, stworzenie wygodnych warunków i dopełnienie aranżacji przy każdym rodzaju sufitu, również tego napinanego.
Zostaw komentarz