Oświetlenie w podłodze – nietypowe rozwiązania do modnych aranżacji
Oświetlenie może stać się oryginalnym sposobem na udekorowanie wnętrz mieszkalnych. Nowoczesne technologie dodatkowo pozwalają na eksperymenty i spersonalizowanie aranżacji również w kwestii wyboru zróżnicowanych lamp. Jednym z ciekawszych pomysłów, który zyskał ostatnio spore uznanie wśród użytkowników, jest efektowne oświetlenie w podłodze.
Jakie lampy mogą się przydać przy oświetleniu podłogowym? Jak je zamontować? Jak dopasować idealne rozwiązania do różnych aranżacji wnętrz? Tego wszystkiego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Modne oświetlenie w podłodze – jaką rolę pełni?
Oświetlenie podłogowe zyskuje na popularności jako sposób na ciekawe uzupełnienie modnych przestrzeni.
Do czego się je wykorzystuje? Efektowne podświetlenie lub oświetlenie podłogi najczęściej pełni funkcję dekoracyjną i bywa używane jako praktyczne oświetlenie dodatkowe, które poprawia komfort korzystania z pomieszczenia oraz buduje w nim niepowtarzalny klimat. Wspiera podstawowe oprawy, w tym lampy podłogowe i sufitowe, by zapewnić wystarczającą ilość światła we wnętrzu.
Dzięki dyskretnym lampom, umieszczonym w powierzchni podłogi można bezpiecznie przemieszczać się we wnętrzu, bez konieczności uruchamiania oświetlenia głównego, które potrafi wywołać silny dyskomfort dla przyzwyczajonych do mroku oczu.
Dobrze dobrane oświetlenie podłogowe w panelach – do jakich wnętrz?
Oświetlenie podłogowe w panelach lub płytkach może się sprawdzić w większości domowych wnętrz. Wszystko zależy oczywiście od pomysłu i kompleksowego zaplanowania przestrzeni, z uwzględnieniem tego efektownego rozwiązania oświetleniowego.
W sypialni podświetlenie podłogowe buduje odpowiedni nastrój oraz podkreśla najważniejszą część pomieszczenia, w tym choćby samo łóżko. W salonie lub kuchni oświetlenie liniowe podłogowe przydaje się do wyznaczania stref funkcjonalnych. W przedpokoju lub łazience bywa wykorzystywane jako dodatkowe podświetlenie wybranych części wnętrza. Efektowna, podświetlana podłoga sprawdza się zatem w większości przestrzeni mieszkalnych.
Warto pamiętać o dopasowaniu typu oświetlenia podłogowego oraz parametrów samego światła do charakteru aranżacji. We wnętrzach klasycznych i skandynawskich lepiej użyć produktów emitujących światło ciepłe. W ultra nowoczesnych przestrzeniach można natomiast pozwolić sobie na nieco chłodniejsze barwy.
Bezpieczne i modne oświetlenie zamontowane w podłodze – oprawy wpuszczane, panel LED czy taśma LED?
Nowoczesne oświetlenie podłogowe przybiera wiele form, co pozwala łatwo wykorzystać je w większość modnych aranżacji. Najczęściej kojarzy się je z przestrzeniami nowoczesnymi i minimalistycznymi. Wielu dekoratorów wnętrz rekomenduje jednak, by bawić się konwencjami, łącząc różne tendencje. Dzięki temu efektowne taśmy LED jako oświetlenie podłogowe, stosuje się także w przestrzeniach klasycznych lub skandynawskich.
Jakie rozwiązania wybrać? Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Przy pomocy nowoczesnych produktów LED, można bowiem stworzyć stylowe oświetlenie liniowe, podświetlające krawędzie podłogi lub szczeliny między panelami i płytkami. Niektóre produkty, jak choćby taśmy LED pozwalają na zbudowanie efektu świecących punktów o sporych walorach dekoracyjnych. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w podłodze oczek wpustowych, które dają mocniejszy snop światła i budują oryginalny klimat we wnętrzu. Podobny rezultat daje także płaski panel LED wpuszczony w powierzchnię posadzki.
Nowoczesne oświetlenie LED a efekty wizualne – taśmy i światłowody
Najpopularniejszym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia podłogowego są niezmiennie taśmy LED, umieszczane w specjalnym profilu aluminiowym, okrytym z zewnątrz mlecznobiałą osłonką, przyjemnie rozpraszającą światło. Dzięki nim da się uzyskać oświetlenie liniowe, dekorujące krawędzie płyt, podłogi a nawet ściany w większości domowych wnętrz.
Istnieje też inny doskonały sposób na ciekawe doświetlenie pomieszczeń. Sporo osób chce uzyskać efekt rozgwieżdżonego nieba na powierzchni sufitów podwieszanych albo delikatnych świetlistych punktów na podłogach. Wykorzystuje się do tego praktyczne i energooszczędne światłowody.
Jak montować oświetlenie wewnętrzne podłogowe?
Jeśli pragnie się wprowadzić do domowych wnętrz podłogowe oświetlenie LED (taśmy LED, panele LED lub oczka wpustowe), warto zaplanować to już na etapie budowy lub remontu podłogi. Pozwala to usprawnić cały proces oraz szybciej i taniej wykonać wszystkie niezbędne czynności, związane z rozłożeniem przewodów, zaprojektowaniem zasilania oraz wykonaniem otworów pod profil aluminiowy z taśmą LED, światłowód lub lampy wpustowe.
Jeśli jednak pragnie się stworzyć oryginalne oświetlenie LED podłogowe na już gotowej powierzchni, ciekawym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie listwy przypodłogowej, w której umieszcza się taśmę LED. Dzięki niej uzyskuje się nietuzinkowe oświetlenie liniowe o ciekawych walorach dekoracyjnych – podkreślających nie tylko podłogę, ale też fragment ściany.
Atrakcyjne oświetlenie podłogowe w panelach i nie tylko – rozwiązanie dla wymagających, które idealnie doświetla wnętrza
Zabawa oświetleniem w domowych wnętrzach potrafi dać naprawdę spektakularne efekty, zwłaszcza gdy postawi się na energooszczędne i zaawansowane technologicznie oświetlenie LED. Takie produkty nie tylko pozwalają zbudować ciekawy klimat we wnętrzu, ale także zwiększają funkcjonalność przestrzeni.
Oprawy z oświetleniem LED można bowiem połączyć z czujnikiem ruchu, by światło włączało się automatycznie w odpowiednich momentach. Wiele produktów współpracuje z systemami Smart House, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę kontrolowania warunków oświetleniowych we wnętrzach.
Nowoczesne oświetlenie podłogowe to zatem ciekawa dekoracja i fenomenalne dopełnienie domowych przestrzeni, która nie tylko wygląda stylowo, ale też potrafi być bardzo przydatna.
Zostaw komentarz