Pikowania w aranżacjach wnętrz
Moda na pikowanie elementów wystroju wnętrz narodziła się wiele lat temu i tak naprawdę nigdy nie przeminęła. Co jakiś czas w pomieszczeniach mieszkalnych pojawia się pikowany zagłówek, fotel, kanapa, a nawet pikowana ściana. Dziś trend ten jest szczególnie widoczny. I choć pikowane meble zwracają uwagę swoją elegancją i niebanalnym wyglądem, warto pamiętać, że współcześnie równie często są wprowadzane do wnętrz luksusowych w stylu glamour, co urządzonych w stylu industrialnym. Śmiało można powiedzieć, że pikowanie mebli, odkąd zostało wprowadzone do sztuki tapicerskiej na początku XIX wieku, zyskało powszechne uznanie i stało się jedną z najczęściej stosowanych technik tapicerskich.
Sofa Chesterfield
Kiedy mówimy o pikowanych meblach, nie możemy nie wspomnieć o sofie Chesterfield. Pikowanie mebli ma za sobą długą tradycją. Jego początki sięgają XVIII wieku. Wtedy to 4. hrabia Chesterfield, Philip Dormer Stanhope zapragnął posiadać fotel godny prawdziwego gentlemana. Mebel w założeniu miał być wygodny, a tkanina jego obicia nie mogła się marszczyć. Wezwał więc do siebie miejscowego rzemieślnika, któremu zlecił wykonanie siedziska. Ten, jak się później okazało, sprostał zadaniu bardzo dobrze, bo sofa Chesterfield szybko zdobyła popularność nie tylko w hrabstwie Derbyshire, skąd pochodził hrabia, ale w całym kraju wyspiarskim, a nawet poza nim.
Najbardziej charakterystyczne cechy sofy Chesterfield to wywinięte na zewnątrz, masywne podłokietniki oraz pikowanie materiału. Mebel zazwyczaj był dwuosobowy, stosunkowo niskoosadzony (choć nie na tyle, by stał się niewygodny) i masywny. W pierwotnej wersji obicie wykonywano z czarnej lub brązowej, naturalnej skóry, co przydawało sofie elegancji, a zasiadającym na niej panom dostojeństwa.
Co do pochodzenia nazwy „sofa Chesterfield”, istnieją dwie różne wersje. Jedni twierdzą, że wywodzi się ona od osoby hrabiego, inni, że od nazwy miasta, gdzie miało miejsce całe zdarzenie.
Sofy Chesterfield, popularnie zwane też chesterfieldami, szybko stały się stałym elementem wyposażenia wnętrz londyńskich klubów dżentelmenów, a także salonów i gabinetów epoki wiktoriańskiej. Choć słusznie przypisuje się je angielskiemu stylowi aranżacji wnętrz, należy pamiętać, że urzędnicy bardzo chętnie zabierali je ze sobą do brytyjskich kolonii. Tam szybko znalazły swoje miejsce we wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym i wyruszyły na podbój świata.
Fotele i kanapy
Współczesne modele chesterfieldów mogą znacząco różnić się od pierwowzoru. Często są lżejsze, a obicia wykonuje się nie tylko ze skóry (zarówno naturalnej, jak i sztucznej), ale również z aksamitu, lnu, weluru oraz szenilu. Oczywiście również dzisiaj możemy spotkać klasyczne chesterfieldy, jednak zróżnicowanie mebli pikowanych jest zdecydowanie większe niż w początkowym okresie ich historii.
Przez wiele lat pikowany zagłówek oraz charakterystyczne pikowane meble stanowiły elementy wyposażenia pałaców, rezydencji i luksusowych hoteli. Stanowiły tam nie tylko funkcjonalne siedziska, ale również ozdobę wnętrza. W różnych formach przetrwały do dzisiaj.
Choć bryła sof pikowanych oraz wykonanych w tej samej technice kanap i foteli może być znacznie bardziej uproszczona, materiał obicia skromniejszy, a zdobienia zredukowane, meble pikowane, podobnie jak pikowana ściana lub zagłówek, nadal są synonimem elegancji i przywodzą na myśl elitarne pomieszczenia. Warto jednak wspomnieć, że współcześnie z powodzeniem łączy się je z różnymi stylami architektury wnętrz i wprowadza do rozmaitych pomieszczeń, od luksusowych apartamentów po najzwyklejsze mieszkania.
Pikowane meble to nie tylko sofy i kanapy. Należy pamiętać o ludwikowskich fotelach, swoją historią sięgających czasów panowania królów Francji Ludwika XV oraz Ludwika XVI. Lekkość i elegancja, którą wnosiły ze sobą do wnętrza, przysporzyły im wielu zwolenników. Dziś oprócz klasycznych chesterfieldów oraz foteli ludwikowskich spotkać możemy także pikowane krzesła, pufy, zagłówki łóżek, które już od kilku sezonów goszczą we wnętrzach mieszkań, podnóżki występujące zazwyczaj w komplecie z fotelami oraz szezlongi, na które współcześnie powraca moda.
Pikowana ściana
Technika pikowania stosowana jest nie tylko w meblarstwie. Bardzo ciekawym i eleganckim zarazem elementem aranżacyjnym jest pikowana ściana. Przywodzi na myśl luksusowe apartamenty i drogie hotele, ale tak naprawdę doskonale wpisuje się również w całkiem zwyczajne, skromne i przeciętne wnętrza. Jej niewątpliwą zaletą są znaczne walory estetyczne, które wprowadzają do wnętrza nieco luksusu.
Pikowana ściana wygląda we wnętrzu bardzo oryginalnie. Niebagatelną rolę odgrywa dobór kolorów i rodzaj zdobień, który powinien nawiązywać do stylistyki wnętrza. Ciekawa faktura na ścianie nie musi ograniczać się do mieszkań w stylu glamour. Z powodzeniem skomponujemy ją również z wnętrzami klasycznymi, vintage oraz nowoczesnymi.
Pikowana ściana wprowadza do wnętrza niepowtarzalny klimat. Umiejscowiona przy łóżku, może pełnić funkcję zagłówka. Sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne, ciepłe i przyjazne. Pełni też rolę praktyczną. Pikowana tapicerka tłumi dochodzące zza ściany odgłosy, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku mieszkań w blokach z wielkiej płyty oraz kamienicach. Jest też zdecydowanie milsza w dotyku niż chłodna ściana.
Kwestia, o której nie wolno zapominać, to wpływ pikowanej tapicerki na odbiór wnętrza. Przy niewielkim metrażu zdecydowanie lepiej sprawdzą się jasne tkaniny. Ciemne mogłyby przytłaczać i optycznie zmniejszać pomieszczenie. W przypadku dużych pomieszczeń ciemna pikowana ściana może prezentować się bardzo dostojnie i elegancko.
Zróżnicowany motyw
Pikowanie mebli wymaga od tapicera odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Właściwy dobór tkanin, guzików oraz typu pikowania to najważniejsze wyzwania, z którymi musi się zmierzyć. Okazuje się, że charakterystyczne romby z guzikami to tylko jedna z wielu możliwości. Jakie są pozostałe?
Możemy spotkać pikowanie za pomocą guzików bez przeszycia, co zobaczymy przy niektórych krzesłach oraz pufach. Pikowanie bez guzików z przeszyciem we wzór karo spotkamy na narzutach, kanapach, sofach i ścianach. Ten rodzaj pikowania pozwala na stworzenie wygodnego siedziska (pikowanie z guzikami może wprowadzać pewien dyskomfort). Pozostaje jeszcze najbardziej znane pikowanie, czyli przeszycie z guzikami.
Technika jest także zróżnicowana ze względu na sposoby przeszycia. Nie zawsze są to tradycyjne romby. Przeszycia mogą mieć też postać kratek albo linii. Niekiedy pikowanie łączy różne rodzaje przeszyć, tworząc w ten sposób bardziej skomplikowane wzory.
Ponieważ pikowana ściana oraz pikowane meble same w sobie wyglądają bardzo dekoracyjnie, do techniki tej niemal zawsze używa się tkanin w jednolitym kolorze. Wprowadzanie deseni mogłoby popsuć efekt wizualny. Najlepiej do tego celu sprawdzają się elastyczne i miękkie tkaniny oraz skóry. Ich rodzaj, a także sposób upięcia, wpływa w dużym stopniu na estetykę pikowania.
Do pikowania tkanin używa się zwykłych guzików, często obciągniętych takim samym materiałem, jak ten stosowany do pikowania oraz pinezek, a niekiedy także guzików biżuteryjnych, których zadaniem jest imitowanie kamieni szlachetnych. We wnętrzach w stylu glamour tkaninę pikuje się także kryształkami Swarovskiego, a we wnętrzach awangardowych drewnianymi lub metalowymi guzami.
Pikowanie we współczesnych wnętrzach
Pikowanie we wnętrzach nie ogranicza się wyłącznie do tradycyjnego angielskiego stylu oraz wnętrz kolonialnych. Współcześnie z powodzeniem pojawia się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu nowoczesnym. Koniecznie trzeba zadbać o właściwy dobór koloru, wzoru przeszycia oraz rodzaju tkaniny i guzów. Niemniej jednak należy pamiętać, że pikowane meble, na przykład łóżko obszyte białą, pikowaną tkaniną, może stanowić doskonałe uzupełnienie nowoczesnych pomieszczeń. W ten sposób nawet zimne skandynawskie wnętrze, stanie się bardziej przytulne.
Pikowanie spotkamy także w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym, vintage, klasycznym, a nawet industrialnym. W tym ostatnim doskonale sprawdzi się pikowana skórzana sofa, koniecznie lekko zniszczona lub poddana procesowi postarzania.
We wnętrzach glamour pikowane ściany i meble stanowią już niemal stały element aranżacyjny. Eleganckie i nawiązujące do luksusowego pomieszczenia, doskonale korespondują z błyskiem kryształowych żyrandoli, szkła, luster i innych pełnych przepychu detali.
Pikowana ściana i meble to bez wątpienia trend aranżacyjny 2018 roku. Może pojawiać się w różnych wnętrzach oraz odsłonach. Zawsze jednak powinien zostać dostosowany do wielkości oraz stylistyki pomieszczenia, dając w ten sposób zadowalający efekt wizualny i wprowadzając powiew luksusu.
1 Comment
Wood
Od dłuższego czasu chodzi za mną kupno pikowanej kanapy i wkońcu za tydzień idę do sklepu meblowego. Nie mogę doczekac się pierwszego razu na tym nowym meblu. Pomału spełniam swoje meblowe marzenia.