schody na poddasze użytkowe

Schody na poddasze użytkowe – co wybrać?

Poddasza potrafią pełnić różne funkcje w przestrzeniach mieszkalnych. W każdym przypadku trzeba zadbać o odpowiedni dostęp do niego. Jeżeli planuje się zmienić nieużywany strych w poddasze użytkowe, kluczowe okazuje się przygotowanie wygodnych schodów.
Czym powinny wyróżniać się schody na poddasze użytkowe? Jaki rodzaj wybrać? Jak je oświetlić? O tym przeczytacie poniżej.

Schody na poddasze nieużytkowe – rodzaje (schody składane, schody nożycowe)

W przypadku poddaszy, z których korzysta się nieregularnie, nie do celów mieszkalnych, zazwyczaj szuka się schodów nie zajmujących zbyt wiele miejsca, a przy tym gwarantujących wygodny dostęp.
Do najchętniej wybieranych opcji zaliczają się:

  • schody harmonijkowe (składają i rozkładają się jak harmonijka),
  • schody nożycowe (drabinka nożycowa składana, zazwyczaj wykonana z metalu),
  • schody młynarskie (montowane na stałe, forma przypominająca drabinę).

Z ich pomocą da się optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń i zapewnić sobie dostęp do wszystkich pomieszczeń, również do poddasza.

Rodzaje schodów na poddasze użytkowe: schody kręcone, schody jednobiegowe…

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku schodów na poddasze użytkowe. Raczej nie sięga się bowiem po rozwiązania składane i tymczasowe – potrzebne są schody stałe. Jak je wybrać? Należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii, jak dostępne miejsce, wiek i kondycja użytkowników, preferowany styl (dopasowany do całościowej aranżacji). Równocześnie, jeśli ma się niewiele miejsca na duże schody, konieczne może się okazać zwiększenie ich nachylenia – należy jednak pamiętać, że im mniejsze nachylenie schodów, tym są one wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Zawsze schody powinny być komfortowe i bezpieczne (właściwy kształt, zastosowane balustrady).
Jakie opcje wybrać? Każda wyróżnia się szeregiem zalet, ale może też mieć pewne mankamenty. Do szczególnie chętnie stosowanych zaliczają się:

  • schody zabiegowe (łamane),
  • schody kręcone (spiralne),
  • schody kacze,
  • schody modułowe,
  • schody jednobiegowe (proste).

Schody zabiegowe zamiast spocznika mają stopnie zwężone z jednej strony (tzw. zabiegi) – mają kształt trapezów lub trójkątów w miejscu skrętu. Są eleganckie i pomagają lepiej wykorzystać dostępne miejsce. Równocześnie jednak bywają trudne do pokonania dla dzieci i osób starszych.
Schody kręcone osadza się na centralnym słupie wspornikowym. Z ich pomocą maksymalnie oszczędza się miejsce i tworzy ciekawe rozwiązanie pod względem wizualnym, które świetnie wpisuje się w wiele aranżacji. Również przy nich mogą pojawiać się pewne trudności w codziennym użytkowaniu.
Ciekawym rozwiązaniem są schody kacze, czyli takie, w których stopnie wyprofilowano naprzemiennie (raz wcięcie z jednej, raz z drugiej strony). Tak oszczędza się miejsce oraz umożliwia montaż pod większym kątem. Tego typu konstrukcje są efektowne, lekkie i stosunkowo niedrogie. Nie zawsze jednak sprawdzają się dla wszystkich osób, ograniczając komfort chodzenia.
Schody modułowe składają się z prefabrykowanych modułów, co ułatwia dopasowanie ich do konkretnych potrzeb i wnętrza. Nie zawsze jednak sprawdzają się w każdej przestrzeni, zwłaszcza przy konieczności zastosowania większego nachylenia.
Schody jednobiegowe to opcja klasyczna i wygodna. Są bezpieczna dla wszystkich domowników i gości, zapewniają komfort podczas wnoszenia nawet większych przedmiotów. Ich wadą jest fakt, że wymagają najwięcej miejsca ze wszystkich wymienionych rozwiązań.

Schody drewniane, schody betonowe, schody metalowe

Wybierając schody na poddasze liczy się nie tylko ich konstrukcja, ale też materiał, z jakiego zostały one wykonane. Powinien być oczywiście trwały i wygodny w użytkowaniu, ale też zapewniać maksymalne bezpieczeństwo.
Z czego produkuje się schody na poddasze? Opcji jest wiele. Najbardziej tradycyjne są warianty drewniane. W tańszych modelach stosuje się drewno sosnowe, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na stopnie z drewna dębowego lub drewna egzotycznego.
Niekiedy cała konstrukcja może być zrobiona z metalu. Wówczas osadza się na niej stopnie drewniane, metalowe lub szklane – wszystko zależy od preferowanej estetyki.

Zabudowa poddasza a schody – odpowiednie doświetlenie klatki schodowej

Gdy tworzy się schody na poddasze użytkowe, trzeba zająć się też dodatkowymi elementami, jak choćby oświetlenie. Będzie ono spełniać zarówno zadania praktyczne, jak i zdobić całą przestrzeń.
Oprócz podstawowych źródeł światła, jak lampy sufitowe i praktyczne kinkiety, stosuje się też punktowe doświetlenie stopni. Mogą to być oczka wpustowe, montowane na ścianach przy powierzchni stopni lub bezpośrednio w ich powierzchni. Innym pomysłem jest zastosowanie taśm LED na krawędzi stopni. Z ich pomocą doświetla się przestrzeń i zwiększa bezpieczeństwo podczas korzystania z niej.
Dodatkowo, na balustradach schodów, można także wieszać świąteczne ozdoby, w tym girlandy lampek – co zapewnia ciekawy efekt wizualny.
Oświetleniem w takim miejscu da się sterować klasycznie – z pomocą włączników krzyżowych na ścianie. Możemy zdecydować się także na inteligentne oświetlenie – kontrolowane komendami głosowymi, aplikacjami na smartfona lub pilotami.

Schody na poddasze zajmujące najmniej miejsca – wybierz dobre schody strychowe

Gdy zagospodarowuje się poddasze, można urządzić tam wiele pomieszczeń, w tym sypialnię, gabinet lub pokój dziecięcy. Od koncepcji rozplanowania wnętrz zależy w dużej mierze wybór odpowiednich schodów i aranżacja klatki schodowej.
Można zdecydować się na modele składane lub stałe, współgrające ze stylem wykorzystywanym w całym domu. Dobrym rozwiązaniem jest też postawienie na wysokiej jakości oświetlenie – standardowe lub sterowane zdalnie. Dzięki temu schody stają się nie tylko piękne, ale też znacznie bezpieczniejsze dla wszystkich użytkowników.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge