Sterowanie oświetleniem w domu i biurze – najwygodniejsze sposoby
Gdy aranżujemy przestrzeń, raczej nie zapominamy o oświetleniu. Planujemy rozmieszczenie punktów świetlnych, dobieramy lampy pod względem funkcjonalności oraz wygody.
Często jednak zapominamy o jedynym, drobnym detalu, który potrafi wpłynąć na komfort użytkowania oraz zdecydowanie obniżyć wysokość rachunków za energię elektryczną.
Mowa oczywiście o sposobach sterowania oświetleniem w domu lub biurze. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej i przynoszą najwięcej korzyści? O tym opowiemy poniżej.
Sterowanie oświetleniem w domu – co dzięki niemu zyskujemy?
Odpowiednie dobranie sposobu sterowania oświetleniem w domach i miejscach pracy to szereg mocno zróżnicowanych korzyści.
Przede wszystkim oczywiście odpowiednie zarządzanie wszystkimi punktami świetlnymi sprawia, że bez trudu przemieszczamy się w pomieszczeniach o każdej porze dnia i nocy. Jesteśmy też w stanie wykonywać wszystkie potrzebne czynności.
Lepsze sterowanie to zatem szansa na poprawę bezpieczeństwa, bez obaw o nieprzyjemne potknięcia lub bolesne upadki, które potrafią być naprawdę katastrofalne w skutkach. Znacząco poprawiamy też komfort i funkcjonalność całego rozwiązania oświetleniowego.
Dodatkowo pamiętajmy, że oświetlenie we wnętrzu spełnia funkcję dekoracyjna. Jeżeli zatem jesteśmy w stanie zarządzać każdą lampą lub poszczególnymi zespołami w sposób wygodny i praktyczny, to zwiększamy także walory estetyczne, budując przytulną i przyjazną przestrzeń.
Jak sterować oświetleniem w domu lub miejscu pracy?
Istnieje wiele mocno zróżnicowanych sposobów na zarządzanie oświetleniem. Każdy z nich ma swoje zalety i pozwala cieszyć się optymalnymi warunkami we wnętrzach.
Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się:
- włączniki,
- piloty,
- aplikację połączoną z systemem Smart House,
Z ich pomocą bez trudu zarządzamy pojedynczymi punktami świetlnymi lub oświetleniem w całym domu, tworząc idealne warunki, dopasowane do każdej sytuacji.
Włączniki światła – różne sposoby na zarządzanie lampami
Klasycznym sposobem sterowania światłem są włączniki. Występują w wielu wariantach. Można spotkać się choćby z powszechnymi włącznikami przyciskowymi, które pojawiają się niemal w każdym domu. Miewają one jeden lub dwa przyciski – w zależności od potrzeb użytkowników, charakteru danego miejsca i samej instalacji.
Istnieje szereg specjalistycznych włączników, jak choćby modele krzyżowe, które stosuje się na klatkach schodowych. Pozwalają na sterowanie oświetleniem z więcej niż jednego punktu. Oznacza to w praktyce, że bez trudności włączymy lampy na parterze, pierwszym lub drugim piętrze. Zwiększamy w ten sposób komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się w tej newralgicznej przestrzeni.
Oprócz klasycznych rozwiązań przyciskowych, w nowoczesnych wnętrzach, coraz częściej można spotkać panele dotykowe, wykonane z hartowanego szkła. Przy ich pomocy możemy uruchamiać poszczególne lampy oraz sterować natężeniem światła.
Zdalne sterowanie oświetleniem – dedykowane piloty
Piloty do oświetlenia używa się już od wielu lat. Z ich pomocą steruje się pojedynczymi punktami świetlnymi albo całymi zespołami lamp. Sprawdzają się zarówno we wnętrzach domowych, jak i biurowych, poprawiając wygodę zarządzania oświetleniem w budynku.
Nowoczesne rozwiązania działają w oparciu o podczerwień, dzięki czemu bez trudu udaje się uruchamiać lampy znajdujące się nawet w pewnym oddaleniu.
Piloty sprawdzają się w wielu sytuacjach, znacząco podnosząc komfort codziennego funkcjonowania. Usprawniają wykonywanie wielu obowiązków oraz wpływają korzystnie na bezpieczeństwo we wnętrzu.
Inteligentny dom, czyli jak działa Azzardo Smart? Bezprzewodowe i nowoczesne sterowanie oświetleniem
Nowoczesna technologia przynosi jednak znacznie więcej możliwości, które coraz powszechniej wprowadza się do domów. Jedną z nich jest choćby wykorzystanie systemów Smart House do zdalnego sterowania oświetleniem w domach.
W naszej ofercie można znaleźć szereg produktów z linii Azzardo Smart, stanowiących właśnie odpowiedź na ten niezmiernie ciekawy trend, który wznosi zarządzanie domowym oświetleniem na zupełnie nowy poziom.
Sterowanie punktami świetlnymi odbywa się za pośrednictwem specjalnej aplikacji, ściąganej bezpośrednio na telefon. Dzięki temu nie musimy poszukiwać pilota do oświetlenia. Centrum dowodzenia mamy praktycznie zawsze pod ręką.
Dzięki aplikacji sterujemy każdą lampą lub oświetleniem w całym domu. Zmieniamy natężenie, regulujemy kolor światła (w przypadku niektórych produktów LED). Możemy także zapisywać konkretne ustawienia do wykorzystania w przyszłości. Tak powstają sceny świetlne lub czasowe harmonogramy uruchamiania oświetlenia w domu lub biurze.
Inteligentny dom, a szczególnie inteligentne oświetlenie, poprawiają zatem komfort świetlny, zwiększa oszczędność całego systemu przy zachowaniu optymalnych warunków do wykonywania wszelkich czynności. Nowoczesne oświetlenie, sterowane przy pomocy aplikacji, to także bezpieczeństwo wszystkich użytkowników oraz dbanie o środowisko naturalne również w warunkach domowych.
Czujniki – intuicyjne sterowanie oświetleniem
Czujniki wykorzystuje się indywidualnie lub włącza do systemu Smart House jako praktyczne wsparcie do sterowania oświetleniem. Do najpopularniejszych rozwiązań należą czujniki ruchu oraz zmierzchu.
W pierwszym wariancie światło uruchamia się, gdy sensory wyczują w pobliżu ruch. Sprawdza się to na klatkach schodowych, na tarasach i werandach oraz w ogrodach, minimalizując zużycie energii oraz zapewniając bezpieczeństwo podczas przemieszczania się.
Czujniki zmierzchu to produkt szczególnie chętnie wprowadzany do ogrodów. Uruchamiają lampy, gdy w przydomowej przestrzeni zaczyna robić się ciemno. Nie musimy zatem nawet pamiętać o samodzielnym włączaniu poszczególnych lamp.
Nowoczesne i zdalne sterowanie oświetleniem – oszczędność, wygoda i funkcjonalność
Wszystkie sposoby sterowania oświetleniem mają swoich zwolenników. Sprawdzają się również w rozmaitych sytuacjach.
Szczególnie ciekawym rozwiązaniem, które daje szereg możliwości oraz znacząco zwiększa funkcjonalność całej przestrzeni, jest włączenie domowego oświetlenia do Smart House.
Dzięki niemu dom staje się przyjaźniejszy użytkownikom, w pełni funkcjonalny oraz bezpieczny. Często do rozpoczęcia przygody z inteligentnym oświetleniem wystarczy naprawdę niewiele. W przypadku Azzardo Smart – jest to raptem jedna żarówka oraz dostęp do Internetu.
Zostaw komentarz