Wyposażenie wnętrz i zakupy przez Internet, czyli o tym, jak nie dać się wpuścić w maliny
Rozwój branży e-commerce sprawił, że coraz więcej przedsiębiorców przenosi swoje biznesy do Internetu. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie są bardzo zapracowani i zabiegani, handel na odległość stał się odpowiedzią na ich potrzeby. Dziś z dobrodziejstw Internetu korzystają nie tylko ludzie młodzi, zaprzyjaźnieni z nowoczesnymi technologiami, ale też użytkownicy z innych grup wiekowych.
Zakupy internetowe stały się tak powszechne, że obecnie w ten sposób można kupić wiele różnych towarów. Klienci nie ograniczają się już do zabawek czy odzieży, ale nabywają w sklepach internetowych także lekarstwa oraz elementy wyposażenia wnętrz.
Meble i lampę proszę
Towary wielkogabarytowe oraz delikatne przedmioty w sprzedaży na odległość wymagają specjalnego traktowania. Ich wysyłka jest znacznie trudniejsza niż w przypadku przedmiotów niewielkich rozmiarów i odpornych na uszkodzenia. Transakcje, które dotyczą takich towarów, wymagają, zarówno od sprzedawcy, jak i kupującego, podjęcia specjalnych kroków.
Sklepy internetowe, prowadzące sprzedaż mebli, bardzo często posiadają własne samochody dostawcze. W ten sposób towar znajduje się pod opieką sprzedającego aż do momentu jego przekazania kupującemu. Niektórzy sprzedawcy korzystają też z usług firm kurierskich. Wiele z nich dysponuje większymi samochodami, przystosowanymi do transportu mebli. W niektórych przypadkach z kurierem podróżuje jeszcze jeden pracownik, którego zadaniem jest pomoc w dostarczeniu wielkiej i ciężkiej przesyłki pod wskazany adres.
W przypadku opraw oświetleniowych sprawa wygląda nieco inaczej. Przesyłane towary zwykle są znacznie mniejsze, ale często bardziej podatne na uszkodzenia. Delikatne i kruche lampy zazwyczaj przesyła się za pomocą firm kurierskich. Sklepy współpracujące z jednym kurierem, mają zwykle wypracowany model działania, który gwarantuje bezpieczeństwo paczek. Zapakowany towar jest specjalnie oznaczony i zabezpieczony w taki sposób, aby dotrzeć na miejsce docelowe w stanie niepogorszonym.
Bezpieczeństwo przesyłki
Jedną z największych obaw klientów sklepów internetowych jest bezpieczeństwo przesyłki. Chodzi tu zarówno o jej zaginięcie, jak i ewentualne uszkodzenia przedmiotu, powstałe w czasie transportu. W przypadku takich obaw można skorzystać z dodatkowej opcji ubezpieczenia. Jednak w praktyce klienci rzadko korzystają z tej możliwości. Zamiast tego decydują się na wybór sprawdzonych, renomowanych sklepów z meblami i oświetleniem. Kupując przez Internet w sklepach o ugruntowanej pozycji na rynku albo bezpośrednio u producenta, zyskują większą pewność, że towar dotrze na miejsce w stanie nienaruszonym i bez uszkodzeń.
Dobre sklepy internetowe dokładają wszelkich starań, by towar dotarł do klienta w stanie niepogorszonym. Sprzedawcy mają świadomość, że zaniedbania w tym zakresie mogłyby okazać się dla nich zbyt kosztowne. Ryzykują zarówno stratami finansowymi (uszkodzony towar), jak i utratą zaufania klientów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że sprzedawca internetowy odpowiada za towar od momentu jego sprzedaży, aż do chwili odbioru przez klienta albo upoważnioną przez niego osobę. Odpowiedzialność za uszkodzenie towaru przechodzi na klienta dopiero w chwili jego odbioru. Zasada ta ma zastosowanie zarówno w przypadku płatności przy odbiorze, jak i przedpłaty na konto bankowe sprzedawcy.
Aby mieć całkowitą pewność, że towar nie uległ uszkodzeniu w transporcie, warto sprawdzić jego stan w obecności kuriera, podczas odbioru przesyłki. Jeśli meble lub elementy opraw oświetleniowych będą nosiły ślady uszkodzeń, należy w obecności kuriera sporządzić raport, a następnie powiadomić sprzedawcę o zaistniałej sytuacji.
Sposób zabezpieczania przesyłek
W dobie, gdy e-commerce coraz bardziej rozkwita, a sprzedażą internetową zaczyna się trudnić więcej przedsiębiorców, każdy klient jest na wagę złota. Zdobywanie zaufania i budowanie lojalności klientów to jedne z podstawowych założeń dobrych sklepów internetowych. Utrzymując dobre relacje z klientem, sprzedawca zyskuje jego przychylność i może liczyć na polecenie swoich towarów kolejnym konsumentom. Taki sposób działania odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w obliczu coraz większej ilości sklepów internetowych i rosnącej konkurencji w sieci.
Budowanie dobrych relacji z klientami to długofalowa strategia, która działa z korzyścią dla konsumentów. Wybierając sklepy, które chcą zdobyć zaufanie kupującego, klienci zyskują większą pewność, że transakcja przebiegnie sprawnie, sprzedawca zapewni odpowiednią obsługę posprzedażową, a towar dotrze na miejsce docelowe bez żadnych uszkodzeń.
Wielu klientów obawia się, że meble i lampy, z uwagi na specyfikę towaru, mogą nie zostać odpowiednio zabezpieczone na czas transportu. Nic bardziej mylnego. Sprzedawca dysponuje rozmaitymi akcesoriami do pakowania przesyłek, takimi jak kartony, opakowania tekturowe, folie bąbelkowe, wypełniacze do paczek, poduszki powietrzne i wiele, wiele innych. Dzięki temu jest w stanie skutecznie zabezpieczyć towar przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi, wstrząsami, działaniem czynników atmosferycznych itd.
Sklepy internetowe często umożliwiają kontakt ze swoim konsultantem za pomocą komunikatora, telefonu, poczty elektronicznej. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z tej opcji i dowiedzieć się w jaki sposób towar zostanie zabezpieczony na czas transportu. Rozmowa z pracownikiem sklepu powinna uspokoić obawy klienta.
Godny zaufania sprzedawca
Sprzedaż internetowa jest dzisiaj tak powszechna, że przez Internet można kupić prawie wszystko. Pomimo tego wiele osób nadal ma obawy przed transakcjami dokonywanymi na odległość. Wątpliwości wzbudza nie tylko to, czy towar nie zostanie uszkodzony podczas transportu, ale również, czy zostanie w ogóle wysłany.
Zakupy przez Internet będą bezpieczne, jeśli wybierzemy wiarygodnych i rzetelnych sprzedawców. Jak ich szukać? Przede wszystkim warto sprawdzić, czy sprzedający podaje na stronie internetowej swoje dane kontaktowe. Siedziba firmy, nr telefonu oraz NIP i REGON przedsiębiorcy powinny się też znaleźć w regulaminie działania sklepu, który przedsiębiorca ma obowiązek umieścić na stronie. Na podstawie tych danych można sprawdzić, czy przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje.
Wielu konsumentów wybiera jednak inną drogę – o wiarygodność i rzetelność sprzedawcy pyta innych konsumentów. Z toczonych na forach rozmów można się bardzo wiele dowiedzieć. W sieci dostępne są też strony z opiniami o sprzedawcach. To miarodajne źródło wiedzy, która pochodzi od wielu różnych osób. Jeśli na temat sklepu internetowego nie znajdziemy żadnych negatywnych opinii, prawdopodobnie mamy do czynienia z rzetelnym i uczciwym sprzedawcą. Skąd taka myśl? Niezadowoleni klienci zwykle nie pozostają dłużni nieuczciwym sprzedawcom i zostawiają swoją opinię w Internecie, by przestrzec innych konsumentów.
Odstąpienie od umowy
Sprzedawany towar na zdjęciu może różnić się od tego, jak wygląda w rzeczywistości. To specyfika branży e-commerce. Dlatego ustawodawca zabezpieczył interesy konsumentów, umożliwiając zwrot towaru zakupionego przez Internet, bez podania przyczyny. Konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość w ciągu 14 dni od chwili otrzymania towaru. Wiąże się to oczywiście z koniecznością zwrotu zakupionego przedmiotu. Sprzedawca z kolei musi oddać konsumentowi otrzymaną zapłatę.
Choć sprzedaż przez Internet nadal budzi w wielu osobach obawy, jest też rzesza ludzi, którzy nie wyobrażają już sobie, że zakupy można robić inaczej. To grupa konsumentów rozważnie dobierająca sprzedawców i producentów. Decydują się na zakupy od tych, którym mogą zaufać. Kupują w sklepach budzących wiarygodność, sprawdzając przed transakcją opinie na temat sprzedawców. Działając w ten sposób, zapewniają sobie bezpieczeństwo podczas zakupów w sieci i satysfakcję z nowo nabytych towarów.
2 komentarze
Marek
W tym wpisie znalazłem wiele przydatnych informacji o których nie wiedziałem. Polecę ten wpis znajomym. Warto wiedzieć co można, czego unikać i na co zwracac uwagę dokonując zakupów przez internet.
Marek
Nie dać się wpuścic w maliny to jedno, a drugie to nie dać porwac się szałowi zakupów. Mam tak, że jak wpadnę w zakupowy szał to od razu robi się portfel chudszy. Zauwazyłem, że nie zawsze mam przemyslane zakupy przez co mam pretensje do siebie.