Zdrowe dla oczu i dekoracyjne – oświetlenie do oglądania telewizji
Telewizor niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych elementów wyposażenia w wielu domach. Oglądamy na nim filmy lub seriale, słuchamy muzyki lub wykorzystujemy go do grania w gry.
Okazuje się, że dla maksymalizacji komfortu korzystania z telewizora, nie tylko sam sprzęt ma znaczenie. Liczy się także odpowiednie oświetlenie LED lub standardowe. Z czego powinno się składać i jak wpływa na aranżację salonu? Lepiej postawić na standardowe lampy czy podświetlenie taśmą LED, a może nawet inteligentne oświetlenie LED telewizora? Jak zamontować oświetlenie? Jeśli chcecie wiedzieć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy tekst do samego końca.
Dlaczego oświetlenie pod telewizor jest tak ważne?
Planując przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową w salonie, w którym znajduje się telewizor, trzeba pamiętać, jak ważne jest odpowiednie podświetlenie go, choćby stosując lampy LED. Dlaczego? Przede wszystkim delikatne podświetlenie telewizora może sprawić, że wzrok znacznie mniej się męczy podczas oglądania rozmaitych programów. A to z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych chorób oczu oraz wad wzroku w przyszłości.
Oprócz tego, dobrze dopasowane oświetlenie LED telewizora to także ciekawy akcent dekoracyjny, który podnosi komfort oraz walory estetyczne całej przestrzeni.
Jakie typy oświetlenia sprawdzają się przy telewizorze? Optymalne podświetlenie pod telewizor
Zanim opowiemy nieco o samych lampach, warto zastanowić się nad właściwościami światła, które powinniśmy zastosować w pobliżu telewizora. Jakie powinno być prawidłowe podświetlenie? Aby zapewnić maksymalną wygodę, powinniśmy zadbać o wprowadzenie do tej specyficznej przestrzeni lamp, dających światło rozproszone.
Dlaczego to tak ważne? Mocne źródła światła, przykuwają wzrok i męczą oczy. Ponadto, mogą powodować efekt olśnienia lub być przyczyną licznych odbłysków od powierzchni ekranu, co dodatkowo męczy wzrok.
Optymalnym rozwiązaniem staje się zatem lampa dająca światło rozproszone. Mniej istotna jest sama barwa. Ze względu na wypoczynkowo-rekreacyjny charakter wnętrza, oświetlenie przy telewizorze zazwyczaj bywa to ciepłobiałe, choć nie jest to jedyna możliwość. Wszystko zależy od naszych prywatnych upodobań, a także aranżacji pomieszczenia. Niekiedy można nawet pokusić się na wprowadzenie punktów świetlnych, dających światło w zróżnicowanych odcieniach i barwach.
Jakie lampy mogą oświetlać telewizor lub monitor? Kinkiet LED do telewizora czy taśma LED RGB?
Jak zadbać o to, by oglądanie programów na ekranie telewizora było wygodniejsze? Jak wykonać skuteczne podświetlenie telewizora taśmą LED lub lampą? Jako najczęściej wybierane typy lamp stosuje się produkty naścienne. Bywają to kinkiety lub plafony, montowane na ścianie za telewizorem. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastosować również lampy stojące podłogowe, które stawiamy w pobliżu ekranu. Ich styl powinien być w pełni dopasowany do aranżacji wnętrza. Warto także, aby wpisywał się w spójny system oświetleniowy.
Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się także podświetlanie telewizora z pomocą taśmy LED, którą montuje się za urządzeniem.
Jak podświetlić telewizor na ścianie – praktyczne pomysły na oświetlenie LED (klasyczna lub inteligentna taśma LED)
Jak wykonać samodzielnie podświetlenie telewizora z pomocą taśmy LED? Montaż jest ekstremalnie prosty i możliwy do wykonania przez każdego. Od czego zacząć? Można na przykład zakupić zestaw oświetleniowy LED na USB. Co zrobić później? Zamontuj taśmę LED samodzielnie. Oto prosta instrukcja krok po kroku:
- odłączamy i zdejmujemy ze ściany lub półki telewizor;
- przykładamy taśmy LED i sprawdzamy, jak najlepiej rozmieścić punkty świetlne oraz czy wszystkie źródła światła działają one prawidłowo;
- odtłuszczamy powierzchnię telewizora;
- przyklejamy taśmę (paski LED) wzdłuż krawędzi telewizora;
- podłączamy listwy LED do gniazdka;
- wieszamy telewizor;
- możemy się cieszyć pięknie i bezpiecznie podświetlonym ekranem.
O czym jeszcze pamiętać, tworząc podświetlenie LED telewizora? Coraz więcej osób decyduje się także na inteligentne podświetlenie telewizora. Dzięki temu da się zbudować rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb chwili. Wpływa na to wygodna regulacja kluczowych parametrów (natężenie i temperatura barwowa). Chcesz idealnie doświetlić salon? Dostosuj ustawienia światła zdalnie – z pomocą pilota lub aplikacji.
Oświetlenie telewizora – funkcja estetyczna a dobrze podświetlona ścianka TV
Stosuje się także rozwiązania, których zadaniem jest po prostu dekorowanie przestrzeni wokół telewizora, nawet gdy jest on wyłączony. Można do tego zastosować lampy tradycyjne. Sprawdza się także wspomniana już taśma LED RGB, której olbrzymim atutem jest niemal nieograniczona ilość dostępnych kolorów.
Większość produktów, tworzących nowoczesne oświetlenie (w tym podświetlenie telewizora taśmą LED), udaje się już obecnie dostosować odcieniem i natężeniem światła do naszych potrzeb. Można to robić ręcznie, za pomocą pilota lub aplikacji, wpisanej w system Smart House. Dzięki temu, każdy domowy seans staje się prawdziwą ucztą dla oczu, nie tylko dzięki kreacjom aktorów na ekranie.
Zadbajmy o właściwe oświetlenie do telewizora, stawiając na lampę, taśmę LED RGB (bądź inny rodzaj taśmy LED) lub szereg innych podobnych technologii. Dzięki temu, całość aranżacji wyglądają piękniej, a my dbamy o wzrok wszystkich domowników.
2 komentarze
Paweł
Dbanie o wzrok to ważna sprawa. Prawdę mówiąc to już od roku nie oglądam telewizji i dobrze mi z tym. Posiłkuje się internetem i portalami żeby wiedzieć co się w Polsce i za granicą dzieje.
Kazimierz
Mnie takie oświetlenie rozprasza przy oglądamiu ulubionych programów Nrak informacji czy to jest dobre dla oczu od okulistów