Żyrandol do przedpokoju – stylowy korytarz
Przedpokój od zawsze stanowił wizytówkę naszych domostw. To tutaj zaczynamy wkraczać w świat właścicieli mieszkań i domów. Oceniamy w dużej mierze aranżację, która powinna być spójną i najczęściej charakteryzuje dalej poznawane wnętrze. Oświetlenie przedpokoju ma zatem niełatwe zadanie do wykonania. Dobrze dobrane i odpowiednio rozmieszczone, będzie gwarantować funkcjonalną przestrzeń, ale i zachęci, by stać się należycie przyjętym gościem.
Żyrandol do przedpokoju oryginalną kompozycją
Decydując o sposobie oświetlenia przedpokoju, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na projekt opraw oświetleniowych. Chcemy wykonania, które przypadnie nam do gustu. Obecnie dostępne porady, wskazówki i podpowiedzi dają nam szansę, by nie pominąć równie ważnych aspektów praktycznych. Tym bardziej, gdy stawiamy na żyrandol do przedpokoju. Piękny, obszerny, wzbudzający zainteresowanie. Zawsze elegancki i estetyczny. Niestety niekoniecznie wpisujący się w małe korytarze, choć i na to można coś zaradzić.
Niegdyś żyrandole w większości dostępne były w dość skomplikowanych i złożonych projektach. Duża liczba ramion, stylizowanych, które wraz z całością stawały się ciężką konstrukcją. Takie kompozycje bez problemu odpowiadały przestronnym salonom, urządzanym w stylu tradycyjnym czy zbliżonym do rustykalnego. Nowoczesne wnętrza to jednak zupełnie inne rozwiązania. Jak wpisać w nie żyrandol do przedpokoju? Największym ułatwieniem jest dostępność coraz szerszej gamy produktów oświetleniowych. Żyrandoli, które nie muszą być przytłaczające bądź jedynie klasyczne, skoro do urządzenia mamy współczesny i minimalistyczny korytarz.
Po raz kolejny zwracamy tak dużą uwagę na dobieranie projektów zgodnych z aranżacją całego domostwa, ponieważ oświetlenie przedpokoju oferując spójność wystroju, odpowiada za klimat. Jest zupełnie inaczej odbierane niż to, które staje się jedynie funkcjonalnym sposobem na doświetlenie przestrzeni pozbawionej światła dziennego.
Błędy zakupowe? Nie muszą Ci się przydarzać!
Żyrandol do przedpokoju z powodzeniem może oświetlać nawet mały, niski czy wąski korytarz. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że często nie mamy tu miejsca na postawienie jakichkolwiek mebli. Nie jesteśmy w stanie wykreować korytarza z pomocą dekoracji, bo metraż na to nie pozwala. Pragniemy jednak wystroju, który zachęci i pomoże wyeksponować, chociażby ciekawy wzór na ścianie. Żyrandol do przedpokoju staje na wysokości takiego zadania. Nie dość, że oświetla niewymiarową przestrzeń, pozwalając swobodnie się poruszać, to jednocześnie staje się ozdobą. Można pobawić się światłem, różnorodnie je kierując. Potęgując efekt dekoracyjny.
Błędem, który zdarza nam się w pierwszej kolejności, gdy wybieramy żyrandol na przedpokój, jest totalnie spontaniczny zakup w sklepie. Oczywiście – trudno nam będzie przymierzyć konkretny model do własnego korytarza. Zakupu jednak musimy dokonać. Sęk w tym, że w sklepie nie powinniśmy kierować się jedynie tym, co nam się podoba. Jesteśmy w stanie w dość dużym stopniu określić rozmiary, jakie posiada dany żyrandol do przedpokoju. Długość linki, na której zawiśnie. Ewentualnie z możliwością regulacji. To ważne, bo lampa na zbyt długiej lince zawieszona pośród niskiego sufitu, spowoduje zawadzanie głową o żyrandol.
Mając do dyspozycji przestronny korytarz, nasz wymarzony żyrandol z powodzeniem może być obszerny, ciężki i bogato zdobiony, ze sporą liczbą elementów. Także wtedy, gdy pozwala na to wysokość tej części mieszkania bądź domu. Jeśli jednak metraż jest ograniczonym, wysokość zaś przeciętną, lepiej sprawdzi się żyrandol do przedpokoju, który przyciągnie swoją uwagę detalami, precyzją wykonania i zastosowanymi materiałami. Na stosunkowo krótkiej lince, najlepiej ze światłem równomiernie rozpraszanym na suficie. Dla zachowania pełnej harmonii, ale i optycznego powiększenia korytarza.
Jaki żyrandol do przedpokoju w konkretnym stylu?
Jak wspomniano na początku, stylistyka reprezentacyjnego korytarza, także ma ogromne znaczenie. Oprawy oświetleniowe zwykle wybieramy na końcu. To dobry sposób na doskonałe dopasowanie względem już stworzonej aranżacji. Gdy kupujemy żyrandol do przedpokoju, pamiętajmy o wystroju pozostałej części domostwa.
Najbardziej klasyczne i tradycyjne rozwiązania są jednocześnie najbezpieczniejszymi. Jeśli chodzi o spójność, dobrze jest, by którymś z elementów łączyły się z pozostałymi oprawami oświetleniowymi. Może to być kolor, materiał bądź ozdobny detal. W zależności od dominującej aranżacji pozostałych wnętrz, pamiętamy o elementach, które stanowią podstawę dla określonego stylu. Wnętrza industrialne i lofty potrzebują nieco surowości, a przede wszystkim minimalizmu. Skandynawskie klimaty to kształt świeczek charakterystyczny dla hygge. Jasne barwy i kontrastowe akcenty – dla typowo skandynawskiego wystroju. Wyrazista i ciemna kolorystyka to zaś domena luksusowych wnętrz bądź urządzanych w stylu lagom.
Możliwości jest tak dużo, jak dużo mamy pomysłów w głowie. Niech nasza wyobraźnia popracuje i pozwoli wybrać żyrandol do przedpokoju, który nie tylko oświetli pomijany dotąd korytarz.
2 komentarze
Marek
Moim zdaniem aby móc powiesić duży żyrandol do przedpokoju musi te pomieszczenie być duże. Ja w swoim mieszkaniu nie wyobrażam sobie ogromnego żyrandolu. Jakoś duże do ciasnego pomieszczenia mnie nie pasuje.
Marek
Klasycznie przde wszystkim. Jakoś nie mogę przyzwyczaic sie do nowych rozwiązań. U siebie mam jedna lampę w pokoju i w zupełności wystarcza, ale jak ktos lubi i chce to może miec więcej.