Słupki oświetleniowe ogrodowe
Oświetlenie ogrodu wymaga zastosowania przynajmniej kilku opraw, zlokalizowanych w strategicznych miejscach. To właśnie od prawidłowego rozmieszczenia wszystkich lamp oraz wybrania odpowiednich opraw zależy komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się w pobliżu domu.
Jednym z najpopularniejszych typów produktów oświetleniowych do ogrodu pozostają niezmiernie praktyczne słupki oświetleniowe. Kiedy warto na nie postawić i do czego mogą się przydać? Nieco więcej na ten temat napiszemy poniżej.
Praktyczna lampa ogrodowa – do czego może się przydać słupek ogrodowy?
Słupki ogrodowe, zasilane z baterii słonecznych lub z domowej instalacji elektrycznej to niezmiernie wygodne rozwiązania. Modele wpisane w system oświetleniowy są o tyle praktyczniejsze, że ich działanie nie jest uzależnione od ilości energii zebranej z promieni słonecznych w ciągu dnia. Stają się zatem bezpieczniejszym i pewnym rozwiązaniem do ogrodu.
Dlaczego oświetlenie do ogrodu jest tak ważne? To właśnie zastosowanie lamp, na przykład słupków oświetleniowych, pozwala na zapewnienie pełnego bezpieczeństwa i komfortu podczas przebywania w ogrodzie lub poruszania się w pobliżu domu po zapadnięciu zmroku.
Efektowne słupki oświetleniowe w wielu przypadkach stają się także efektowną dekoracją – zarówno ze względu na piękny wygląd wysokiej jakości produktów oświetleniowych, jak i światło, eksponujące szczególnie ciekawe elementy przestrzeni (detale architektoniczne lub rośliny).
Lampa zewnętrzna taka, jak słupek ogrodowy, pojawia się przy ścieżkach, na drodze dojścia od bramki lub od domu do ogrodowej przestrzeni rekreacyjnej. Często montuje się słupki ogrodowe również wokół miejsca do wypoczynku, co pozwala stworzyć wygodne miejsce do spotkań towarzyskich, odbywających się po zapadnięciu zmroku.
Lampa stojąca ogrodowa, czyli co wyróżnia słupek oświetleniowy?
Lampy ogrodowe takie, jak słupki oświetleniowe muszą spełniać szereg norm, ze względu na trudne warunki, na które są nieustannie narażone. Każda lampa zewnętrzna powinna być odporna na szkodliwe działanie wilgoci, zmiany temperatury lub zalanie wodą.
Z tych też względów lampa zewnętrzna ogrodowa najczęściej jest wykonana z trwałego aluminium, odpornego na szkodliwe działanie korozji. Niekiedy stawia się też na lampy, do których stworzenia użyto tworzywo sztuczne.
Wszystkie produkty do użytku na zewnątrz, bez względu na zastosowany materiał, musi wyróżniać wysoki stopień ochrony IP. Określa on wodoszczelność oprawy, dzięki czemu może być ona bezpiecznie stosowana jako lampa zewnętrzna ogrodowa. Do przydomowej przestrzeni nadają się lampy, które mają współczynnik nie niższy niż IP44.
Wysokość słupka lampy w ogrodzie bywa mocno zróżnicowana. Dostosowuje się ją do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz charakteru konkretnej przestrzeni.
Zazwyczaj takie produkty, jak słupki oświetleniowe, stosuje się z energooszczędnymi żarówkami LED. Pozwala to uzyskać optymalną ilość światła o dowolnej temperaturze barwowej i kolorze, a także zmniejszyć zużycie prądu do oświetlenia ogrodu.
Najmodniejsze lampy ogrodowe – jakie słupki oświetleniowe warto wybrać?
Słupki oświetleniowe, czyli lampy ogrodowe stojące, to produkty niezmiernie funkcjonalne. Występują w wielu, mocno zróżnicowanych wariantach. Można spotkać słupki ogrodowe o zupełnie prostej, minimalistycznej formie. Często trafiają się lampy ogrodowe zewnętrzne klasyczne lub mocno zgeometryzowane. Niektóre bywają dekoracyjne, jak choćby modele, w których źródła światła osłaniają klosze w formie kuli.
Bez trudu można znaleźć lampy stojące ogrodowe niemal w każdym kolorze. Jakie rozwiązania cieszą się największą popularnością? Wciąż stawia się na biały lub czarny słupek. Zdarzają się również modele w odcieniach aluminium lub innych metali, które ciekawie wpisują się w przestrzeń ogrodu.
Szeroki wybór słupków oświetleniowych a czujniki do oświetlenia
Do optymalizacji wykorzystania słupków oświetleniowych w przydomowym terenie warto zastosować dodatkowe elementy. Jednym z najpopularniejszych stają się w ostatnim czasie praktyczne czujniki.
Lampa stojąca ogrodowa może być bowiem połączona z dwoma typami sensorów. Można zastosować czujniki:
- zmierzchu,
- ruchu.
Czujniki zmierzchu, inaczej nazywane automatem zmierzchu, bywają powszechnie stosowane ze słupkami oświetleniowymi od dłuższego czasu. Dlaczego warto ich używać?
Czujnik zaprojektowano tak, by dokonywał nieustannych pomiarów natężenia światła. Dzięki temu, gdy wykrywa, że w ogrodzie jest zbyt ciemno, samoistnie włącza wszystkie słupki oświetleniowe, tworząc bezpieczne warunki do przemieszczania się po zmroku oraz przyjemną atmosferę.
Niektóre modele mogą nawet posiadać przekaźnik zmierzchowy, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie, o której godzinie mają uruchamiać się poszczególne słupki zmierzchowe. Przydaje się to na przykład w ramach bardziej rozbudowanych systemów Smart House. Możliwość tworzenia harmonogramu oświetleniowego w ogrodzie daje też stosowanie aplikacji Azzardo Smart.
A co z czujnikami ruchu, które świetnie sprawdzają się w zestawie ze słupkami oświetleniowymi? Dzięki takim urządzeniom lampy zewnętrzne ogrodowe uruchamiają się, gdy wykryją ruch. Na rynku można spotkać sensory mikrofalowe (HF) lub na podczerwień (PIR). Lampa ogrodowa stojąca zewnętrzna zaopatrzona w czujnik PIR wykrywają elementy o wyższej temperaturze niż otoczenie. Natomiast słupki oświetleniowe z HF wyczuwają drgania i fale emitowane przez przemieszczające się obiekty.
Jeśli chce się stworzyć optymalne oświetlenie i najlepiej wykorzystać słupki oświetleniowe lub inne lampy zewnętrzne, warto zastosować oba rozwiązania wspólnie.
Nowoczesna i praktyczna lampa stojąca zewnętrzna, czyli słupki oświetleniowe do każdego ogrodu
Słupek oświetleniowy to niezmiernie praktyczna lampa ogrodowa stojąca, po którą chętnie sięga wielu użytkowników. Jest efektowna, bezpieczna (modele, które mają wysoki stopień ochrony) i sprawdza się w zróżnicowanym terenie.
Jeśli pragnie się dostarczyć do ogrodu odpowiednią ilość światła po zapadnięciu zmroku, słupki oświetleniowe mogą być idealnym rozwiązaniem, łącząc wysoką funkcjonalność z estetyką, zwłaszcza gdy włączy się je w kompleksowy system z czujnikami i zdalnym sterowaniem.
Zostaw komentarz