Żarówka LED świeci po wyłączeniu – co może być tego powodem?
Żarówki LED to obecnie jedne z najpopularniejszych typów źródeł światła, które wprowadza się do wnętrz prywatnych, firmowych oraz w miejscach użyteczności publicznej. Trudno się temu dziwić, gdyż produkty tego typu wyróżniają się sporą energooszczędnością i żywotnością.
Nawet jednak trwałe rozwiązania LED mogą mieć usterki lub działać w nie do końca prawidłowy sposób. Czasami zdarza się, że żarówka LED świeci po wyłączeniu lub migocze. To niestety dość popularne zjawisko. Dlaczego tak się dzieje i jak uporać się z taką niedogodnością? O tym napiszemy poniżej.
Budowa produktów LED – dlaczego żarówka świeci po wyłączeniu światła?
Żarówka LED jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym technologicznie urządzeniem niż tradycyjne żarówki żarnikowe. Wewnątrz obudowy znajduje się bowiem płytka z elektroniką i wszystkimi potrzebnymi elementami, jak przetwornica, kondensator i prostownik. Oprócz tego w żarówkach LED montuje się specjalne płytki z diodami LED – ich ilość i kolor zależą od rodzaju wybranej żarówki.
Przy tak dużej liczbie elementów, może się zdarzyć, że żarówki LED świecą po wyłączeniu delikatnym światłem lub migoczą. Jest to oznaka nieprawidłowości w samej żarówce, oprawy oświetleniowej lub w instalacji, do której została ona włączona. Warto znaleźć źródło problemu i wyeliminować je, by podnieść komfort oświetleniowy we wnętrzu oraz niepotrzebnie nie narażać się na dodatkowe koszty.
Lampy LED i żarówki LED świecą po wyłączeniu – najpopularniejsze powody
Jeśli żarówka świeci nawet po wyłączeniu, może to oznaczać kilka usterek. Podstawowym powodem najczęściej jest stosowanie produktów niskiej jakości, ze słabym układem zasilającym. Nawet jeśli stawia się jednak na lepszej jakości źródła światła, problem świecenia po wyłączeniu wciąż może się pojawiać.
Przyczyną bywa niepozorne podświetlenie, wbudowane we włącznik światła. W takich urządzeniach umieszcza się bowiem niewielką diodę, która nie dość, że subtelnie podświetla samą ramkę włącznika, to potrafi również sprawić, że sama żarówka LED także będzie świecić delikatnym światłem.
Może się także zdarzyć, że żarówki LED i lampy LED po wyłączeniu świecą w sytuacji, gdy wyłącznik nie rozłącza przewodu fazowego. Jeśli zamiast niego zostanie rozłączony przewód neutralny, wówczas żarówki LED świecą wciąż, gdyż nieustannie dochodzi do przepływu prądu.
Powodem usterki bywa także nieprawidłowo zbudowana instalacja, wykonana z niskiej jakości materiałów. Do świecenia diody LED po wyłączeniu dochodzi niekiedy również w przypadku zawilgocenia puszki lub włącznika światła, gdy instalacja nie została odpowiednio zaizolowana.
Lampy LED i żarówki LED świecą po wyłączeniu – jak sobie z tym poradzić?
Co zatem zrobić, by żarówki LED i lampy LED po wyłączeniu nie świeciły? Czasami wystarczy zainwestować w wysokiej jakości źródła światła. Nowoczesne produkty, wykonane z dobrych komponentów, zrobionych z dbałością o najmniejsze detale, znacznie lepiej spełniają powierzone im role niż najtańsze produkty, które niejednokrotnie pozwalają zaoszczędzić tylko przy zakupie, a nie przy późniejszej eksploatacji.
Jeśli chcemy zapewnić sobie komfort użytkowania oświetlenia oraz znacząco obniżyć wysokość rachunków, zdecydowanie lepiej postawić na źródła światła LED wysokiej jakości.
Równie ważne jest zastosowanie przewodów i innych elementów, z których składa się obwód elektryczny, z solidnych komponentów oraz zadbanie o wykonanie odpowiedniej izolacji, by nie dochodziło do zawilgocenia włączników lub kabli. Nie można zapominać o sprawdzeniu poprawności podpięcia wszystkich elementów, w tym zwłaszcza połączenia przewodów, o których wspominaliśmy wcześniej.
Jeśli powodem świecenia po wyłączeniu źródła światła jest włącznik z funkcją podświetlenia, warto wymienić go na prostszy model, w którym nie pojawia się dioda LED.
Jak wybierać odpowiednie rodzaje żarówek LED, by uniknąć świecenia LED po wyłączeniu?
Wykorzystanie żarówek LED w domach i biurach jest obecnie znacznie popularniejsze od tradycyjnych żarówek. Warto zadbać, by zawsze były to żarówki odpowiedniej jakości, od solidnych producentów, w pełni kompatybilne z pozostałymi elementami obwodu.
Wówczas ryzyko, że żarówka będzie świecić, nawet po wyłączeniu światła, są znacznie mniejsze. Dzięki temu przebywanie we wnętrzach stanie się znacznie przyjemniejsze, a instalacja niepotrzebnie nie będzie generować dodatkowych wydatków za nadprogramowe zużycie prądu.
1 Comment
Marek
Dzięki za wyczerpujący artykuł,wiele się dowiedziałem na nurtujący mnie temat ledowej fascynacji,usterek i doboru odpowiednich jakościowo najlepszych produktów. Pomoże mi to dobrać taką żarówkę która spełni moje oczekiwania.