Rodzaje gwintów do żarówek – źródła światła LED
Źródła światła LED stały się obecnie jednym z najpopularniejszych typów produktów oświetleniowych, na które chętnie decydują się właściciele firm oraz osoby prywatne, pragnące zapewnić optymalne oświetlenie w swoich wnętrzach, a szukając przy tym optymalizacji wydatków.
Na szczęście produkty LED występują w wielu wariantach, dzięki czemu da się je bez trudu wykorzystać w wielu przestrzeniach. Aby wybrać odpowiednią opcję, warto poznać rodzaje gwintów żarówek LED. Jakie rozwiązania są obecnie dostępne na rynku? O tym napiszemy poniżej.
Czym jest żarówka LED, czyli nowoczesne źródła światła LED
Oświetlenie LED w ostatnim czasie stało się jednym z popularniejszych rozwiązań do wykorzystania w miejscach pracy i domach prywatnych. Jest energooszczędne i niezmiernie praktyczne, występuje bowiem w wielu wariantach, co pozwala łatwo wykorzystać je z większością stosowanych opraw oświetleniowych.
Zanim przejdziemy jednak do omówienia klasycznych gwintów w źródłach światła LED, warto zwrócić uwagę na jedną kwestię związaną z nazewnictwem produktów wykonanych w tej technologii. Często bowiem słyszy się, że źródła światła LED, czyli wykorzystujące diody elektroluminescencyjne, bywają określane jako żarówki LED. Tak naprawdę tego typu rozwiązania znacząco różnią się w budowie od tradycyjnych żarówek, nie ma w nich bowiem żarnika. Zdecydowanie adekwatniejsza byłaby zatem nazwa „źródła światła LED” lub „lampy LED”. Jednak w mowie codziennej często można spotkać właśnie „żarówki LED”, co widać nawet w sklepach z produktami elektrycznymi i oświetleniowymi.
Rodzaje gwintów żarówek LED – jaki produkt wybrać?
Produkty w technologii LED odznaczają się olbrzymią różnorodnością formy. Bez trudu da się bowiem znaleźć produkty wyposażone w niemal wszystkie popularne obecnie gwinty, co znacząco ułatwia wymianę większości żarówek tradycyjnych na nowoczesne, energooszczędne odpowiedniki.
Podstawowy podział źródeł światła LED pozwala wyodrębnić:
-
gwinty wkręcane,
-
trzonki wciskane.
Jakie rodzaje gwintów żarówek LED w typie wkręcanym można spotkać? Najczęściej pojawia się oczywiście duży gwint wkręcany (duży gwint Edisona lub gwint E27), co oznacza średnicę gwintu 27 milimetrów. To standardowe rozwiązanie używane zwłaszcza w oprawach sufitowych.
Oprócz niego występuje również mały gwint (wkręcany mały gwint Edisona E14), mający średnicę 14 milimetrów. Taki typ źródeł światła stosuje się w lampach o mniejszej mocny, jak lampki nocne lub oprawy stołowe.
Trzonek wciskany to szansa na to, by z pomocą LED zastąpić żarówki halogenowe. Takie produkty też występują w wielu wariantach. Pojawiają się choćby ledy w typie:
-
GU10, w których trzonek reflektorowy ma rozstaw 10 milimetrów (oprawy z reflektorami, w których strumień światła jest skierowany w dół),
-
MR16, trzonek wciskany reflektorowy z rozstawem 6 milimetrów (oświetlenie mebli dekoracyjne do gablot, schodów i na sufitach podwieszanych),
-
MR11, trzonek o rozstawie 4 milimetrów (do podświetleń dekoracyjnych).
Okazuje się zatem, że produkty LED można wykorzystać jako alternatywę przy żarówkach halogenowych, bądź wstawić na miejsce, gdzie wcześniej stosowano tradycyjne żarówki.
Inne parametry żarówek LED, czyli jak wybrać żarówki energooszczędne, sprawdzając nie tylko strumień świetlny
Gdy wybiera się każde źródło światła do domu lub biura, trzeba oczywiście sprawdzić wiele parametrów. Szczególnie ważne są: barwa światła (inna temperatura barwowa sprawdza się w przypadku oświetlenia dekoracyjnego niż zadaniowego), a także kolor, jaki ma światło – można zdecydować się na żarówki emitujące światło białe lub z bogatej palety RGB (LED RGB).
Wciąż to jednak nie wszystko. Analizując budowę produktu, należy uwzględnić nie tylko rodzaj gwintu, ale też kształt źródła światła. A ten bywa naprawdę zróżnicowany.
Można zdecydować się choćby na produkty zbliżone wizualnie do klasycznych modeli żarówek. Pojawiają się ponadto żarówki kuliste, świeczki, wydłużone, spiralne. Technologia LED pozwala nawet na skonstruowanie dekoracyjnych żarówek LED, które imitują tradycyjne produkty oświetleniowe z żarnikiem, jak w żarówkach tradycyjnych w typie edisonowskim. Sprawdzają się wręcz idealnie w typowo ozdobnych lampach w niemal dowolnym stylu – od aranżacji klasycznych i nowoczesnych, przez retro, aż po industrialne.
Jak wybrać żarówki LED – praktyczne wskazówki przy tworzeniu domowych instalacjach
Oświetlenie w technologii LED zapewnia szeroki wybór rozwiązań, które łatwo wykorzystać w rozmaitych przestrzeniach. Duży wybór konstrukcji i dostępność większości popularnych rodzajów gwintów sprawiają, że takie produkty stanowią energooszczędne i funkcjonalne zastępstwo dla innych żarówek. To zatem sposób na to, by wygodnie i pięknie oświetlić każde wnętrze.
Zostaw komentarz