Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym – co wybrać?
W każdym domowym wnętrzu zazwyczaj stosuje się kilka opraw oświetleniowych, by zbudować spójny i praktyczny system, spełniający oczekiwania użytkowników. Warto stawiać na zróżnicowane produkty, co pozwala zwiększyć funkcjonalność miejsca. Bywa to sporym wyzwaniem, zwłaszcza gdy pomieszczenie wykorzystuje się do różnych celów. Dobrym tego przykładem są salony z aneksem kuchennym.
Jakie lampy powinny się w nich znaleźć? Gdzie je umieścić i jak dobrać źródła światła? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Odpowiednie oświetlenie salonu z aneksem kuchennym – nowoczesne oświetlenie główne
Oświetlenie salonu z aneksem kuchennym bywa sporym wyzwaniem. Wymaga bowiem połączenia różnych lamp, spełniających w przestrzeni urozmaicone role – od zadań praktycznych do dekoracyjnych.
Podstawą systemu są oczywiście lampy główne. Stanowią oświetlenie kuchni i salonu, pozwalając na swobodne przemieszczanie się, czy wykonywanie czynności, które nie wymagają mocnego strumienia światła. Zazwyczaj jest to równomierne oświetlenie, rozjaśniające całe wnętrze lub wybraną jego część. W tej roli idealnie sprawdzają się wiszące lampy lub oprawy sufitowe. Na wybór konkretnego produkty wpływa między innymi wielkość pomieszczenia oraz indywidualne upodobania. Tego typu oprawy montuje się w centralnym punkcie wnętrza lub wybranej strefy, np. nad zestawem mebli wypoczynkowych czy stołem jadalnianym.
Lampy stojące i ścienne w salonie z aneksem – dodatkowe źródła światła
Odpowiednie oświetlenie aneksu kuchennego i salonu to także dodatkowe źródła światła, które pełnią funkcję oświetlenia uzupełniającego. W tej roli przydają się zwłaszcza:
- kinkiety,
- lampy stołowe,
- lampy podłogowe.
Niekiedy stawia się także na lampy na szynoprzewodach, pozwalające na łatwą i wygodną regulację rozmieszczenia punktów świetlnych oraz kąta padania światła.
Dodatkowe lampy umieszcza się w pobliżu wyspy kuchennej, ale też w kąciku telewizyjnym czy obok fotela, by doświetlały wybrane strefy.
Niezmiernie ważne są lampy zadaniowe, do precyzyjnego oświetlenia. Najczęściej spotyka się je nad wyspą kuchenną i blatami do pracy – zapewniają bezpieczne warunki do realizacji nawet bardzo wymagających czynności. Wybór odpowiedniego oświetlenia wpływa zatem na komfort i bezpieczeństwo korzystania z danego wnętrza.
Oświetlenie dekoracyjne – dodatkowe źródła światła w pokoju dziennym z aneksem kuchennym
Jak stworzyć przytulną atmosferę w pomieszczeniu, które stanowi serce każdego domu lub mieszkania, gdzie spotykają się wszyscy domownicy? Warto postawić na oświetlenie dekoracyjne, nawet jeśli dysponuje się tylko niewielkim wnętrzem.
W tej kategorii świetnie sprawdzają się bowiem nawet bardzo małe oprawki, jak:
- oczka wpustowe,
- taśmy LED.
Z ich pomocą podświetla się sufity podwieszane i ściany, ale też powierzchnię mebli, tworząc na przykład oświetlenie wyspy kuchennej, telewizora czy szafek w aneksie. Rozwiązania tego typu są proste, niewielkie, a przy tym budują przyjemny klimat, sprzyjający wypoczynkowi.
Jak oświetlić salon z aneksem – postaw na dobry styl
Wybierając oświetlenie do salonu z aneksem, trzeba pamiętać o zachowaniu spójności stylistycznej. Lampy muszą wpisywać się w całościową aranżację, dopełniając ją i stanowiąc naturalne uzupełnienie wnętrza. Niekiedy tworzy się jednolitą przestrzeń, utrzymaną na przykład w zgodzie z założeniami stylu skandynawskiego (drewniane konstrukcje, płócienne abażury). Można jednak z pomocą różnych tendencji wyróżnić poszczególne strefy. Jako lampy do kuchni można wówczas zastosować proste do utrzymania w czystości lampy minimalistyczne, a jako oświetlenie strefy wypoczynkowej warto wykorzystać modne oprawy glamour (lampy szklane z chromowanymi elementami).
Wybór odpowiedniego oświetlenia wpływa na odbiór przestrzeni również pod względem wizualnym – warto o tym pamiętać podczas poszukiwań opraw.
Nowoczesne oświetlenie salonu z aneksem kuchennym – podsumowanie
Salon z aneksem kuchennym wymaga przynajmniej kilku opraw, by uzyskać skuteczne oświetlenie. Należy pamiętać nie tylko o kwestiach estetycznych, ale też wymaganiach oświetleniowych dla poszczególnych stref (miejsce do pracy przy wyspie kuchennej i blatach, strefa zmywania, a także obszary do relaksu). Oprócz podstawowych źródeł światła najlepiej zdecydować się na dodatkowe oświetlenie, które stworzy lepsze warunki do pracy i relaksu, a przy tym zbuduje niepowtarzalny nastrój.
Zostaw komentarz