oświetlenie małej łazienki

Oświetlenie do małej łazienki – co wybrać?

Nawet najmniejsza łazienka wymaga dobrze zaplanowanego systemu oświetleniowego, by była wygodna i praktyczna. Lampy dobiera się oczywiście pod względem przeznaczenia, ale też walorów estetycznych, dbając o to, by wpisywały się w mały metraż.
Jakie oświetlenie do małej łazienki sprawdzi się najlepiej oprócz naturalnego światła? Jak wykorzystać oświetlenie LED i różne typy źródeł światła? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie do małej łazienki – różne typy światła

Odpowiednie oświetlenie małej łazienki wymaga dobrego planu: prawidłowego rozmieszczenia wszystkich punktów świetlnych oraz dopasowania ich rodzaju do konkretnej przestrzeni. W miarę możliwości warto wykorzystać też światło dzienne, które pozwala zbudować klimat i zapewnić warunki do wykonywania różnych czynności, bez konieczności włączania oświetlenia sztucznego – to wygoda i spore oszczędności.
Do czego służą lampy? Przede wszystkim pozwalają na swobodne korzystanie z danego wnętrza – zarówno w zakresie prostych czynności, jak i zadań precyzyjnych. W ciasnych łazienkach stosuje się je także do tego, by uzyskać optyczne powiększenie wnętrza. Niewielkie i dobrze rozmieszczone lampy potrafią bowiem sprawić, że pomieszczenie wydaje się wyższe lub szersze niż w rzeczywistości. Służą do tego na przykład kinkiety z odpowiednio skierowanym strumieniem światła.
W zależności od potrzeb stosuje się różne rodzaje oświetlenia do łazienki. Dzieli się je na kilka podstawowych kategorii, w tym:

  • oświetlenie ogólne,
  • zadaniowe oświetlenie lustra,
  • dekoracyjne oświetlenie.

System składa się zazwyczaj z kilku elementów, które powinny być stosunkowo niewielkie (nie zajmują cennego miejsca), proste i minimalistyczne (nie przytłaczają całej aranżacji).

Oświetlenie główne w małej łazience – oświetlenie sufitowe (lampy sufitowe)

Wybierając oświetlenie główne do małej łazienki, zazwyczaj sięga się po niewielkie i proste oprawy na sufit, które płasko przylegają do jego powierzchni – bez względu na to, czy posiada się klasyczny czy podwieszany sufity.
Do najchętniej wybieranych produktów zaliczają się:

Ze względu na niewielki metraż raczej nie wykorzystuje się szczególnie okazałych produktów, jak lampy wiszące, które niepotrzebnie zajmują sporo miejsca.
Zadaniem lamp ogólnych jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Można zatem zdecydować się na pojedynczą oprawę zamontowaną centralnie albo też na mniejsze punkty świetlne rozmieszczone w różnych miejscach sufitu, co pozwala uzyskać równomierne oświetlenie nawet w łazienkach o nieregularnym kształcie.

Oświetlenie małej łazienki w strefie lustra – jak oświetlić małą łazienkę?

Nawet w małej łazience niezbędne jest oświetlenie lustra, które przydaje się do wykonywania makijażu, czesania się czy golenia. Jakie rozwiązania wybrać? Oświetlenie łazienkowe do ciasnego wnętrza warto w tym przypadku wzbogacić o:

  • kinkiety,
  • reflektory,

które montuje się po obu stronach lustra. Warto znaleźć modele dające szansę na regulację kąta padania światła, by móc swobodnie korzystać z oświetlenia lustra i dopasować warunki do konkretnych potrzeb. Innym rozwiązaniem, obok tradycyjnego oświetlenia, jest oświetlenie zintegrowane z samą lustrzaną taflą. Listwy LED są umieszczane pod wypiaskowanymi detalami lustra – daje to możliwość wykonywania precyzyjnych czynności, a także tworzy szczególny klimat w łazience, nie zajmując przy tym cennego miejsca. Nowoczesne produkty LED da się też bez trudu dopasować pod względem parametrów, w tym natężenia i barwy światła. Dzięki czemu można dokładnie zaplanować oświetlenie małej łazienki pod każdym względem.

Dekoracyjne oświetlenie LED – oświetlenie sufitowe, ścienne i podłogowe

Nawet w ramach małej łazienki powinny znaleźć się źródła światła, które mają szczególne walory dekoracyjne. Ozdobność może dotyczyć samych lamp – zazwyczaj dość prostych i minimalistycznych, wykonanych jednak z dbałością o detale, z ciekawych wizualnie materiałów. Ciekawe efekty dają też lampy LED o bardzo małych formach – w przypadku takich źródeł światła dekoracją staje się samo światło – a nie konkretny przedmiot w ramach aranżacji.

Jakie produkty wykorzystać? Stawia się często na:

  • oświetlenie punktowe (oczka wpustowe, reflektorki) – do podświetlania przedmiotów lub elementów architektonicznych,
  • oświetlenie liniowe (taśmy LED na ścianach, sufitach, meblach).

W zależności od wnętrza warto dopasować je pod względem takich parametrów, jak barwa światła. Do zbudowania przytulnej atmosfery przydaje się ciepłe, delikatne światło. W nowoczesnych i surowych wnętrzach często jednak używa się także chłodne barwy, dla podkreślenia oryginalnego wystroju. Jeżeli pragnie się zmieniać nastrój, można natomiast wykorzystać diody LED RGB, które zapewniają opcję zmiany temperatury i koloru światła, by nawet w małej łazience idealnie dopasować warunki do swoich potrzeb i okoliczności.

Oświetlenie w małej łazience – podsumowanie

W małych łazienkach montuje się różne źródła światła, dzięki którym można wykonywać wszystkie czynności, a także czuć się dobrze w danej przestrzeń. Wystarczy dobrać właściwe produkty, jak niewielka lampa sufitowa, oświetlenie lustra oraz produkty dekoracyjne, a także dopasować kluczowe parametry (w tym natężenie czy barwę światła), by oświetlenie łazienki stało się funkcjonalne i piękne – bez względu na metraż.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge