Oświetlenie do małej łazienki – jak stworzyć stylową aranżację w niewielkiej przestrzeni?

Niekiedy tworzenie aranżacji wnętrzarskich bywa trudne, zwłaszcza gdy dysponujemy ograniczoną przestrzenią. Nie oznacza to jednak, że należy zaniechać dbania o spójność i ciekawy styl. Wprost przeciwnie.

Kluczowe w małych wnętrzach jest oświetlenie. Dobrze widać to na przykładzie łazienek, wymagających szczególnej troski o zapewnienie właściwego poziomu światła. Czy da się go osiągnąć, jeśli mamy do dyspozycji raptem kilka metrów kwadratowych?

Oświetlenie małej łazienki – styl i funkcjonalność

Wiele osób, wybierając oświetlenie do domu, najwięcej uwagi poświęca na znalezienie dekoracyjnych rozwiązań do salonu lub jadalni. Oświetlenie łazienki często jest marginalizowane, szczególnie, gdy jest ona niewielka. Wówczas zazwyczaj skupiamy się na funkcjonalności kupowanych produktów. Warto jednak pamiętać, że obecnie wiele opraw oświetleniowych łączy praktyczność z dużym walorem estetycznym.

O czym trzeba pamiętać, gdy planujemy oświetlenie do małej łazienki? Szereg praktycznych porad zamieszczamy poniżej.

Bezpieczeństwo bez względu na wielkość

Nieważne, jak duża jest nasza łazienka. Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo. Niestety, elektryczność i woda nie stanowią zbyt dobrego połączenia. Dlatego pamiętajmy, aby oprawy oświetleniowe miały wysoki współczynnik odporności na wilgoć. Dzięki temu nie będą stanowić zagrożenia, a także posłużą nam przez naprawdę długi czas.

Szeroki wybór wodoodpornych źródeł światła można znaleźć w naszej ofercie – zachęcamy oczywiście do zapoznania się z nią i wybrania wzornictwa idealnie dopasowanego do konkretnych wnętrz.

Oświetlenie do łazienek ma warstwy

Podobnie jak w innych domowych pomieszczeniach, tak i w łazience nie da się stworzyć komfortowej i praktycznej aranżacji, wprowadzając do niej wyłącznie jedną lampę. Odpowiednie oświetlenie powinno się składać przynajmniej z kilku, zróżnicowanych źródeł światła. Gwarantują one wygodę przemieszczania się, bezpieczeństwo, dekorację, a także możliwość wykonywania wszelkich zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych.

Główny nie znaczy duży – jak oświetlić małą łazienkę?

Oświetlenie główne w łazience stanowi odpowiednik naturalnego światła słonecznego. Umożliwia przemieszczanie się i gwarantuje bezpieczeństwo.

W dużych łazienkach, jako oświetlenie główne, coraz chętniej wykorzystuje się lampy wiszące lub żyrandole. Niestety, w małych pomieszczeniach należy korzystać z nich bardzo ostrożnie. Zbyt duże produkty oświetleniowe mogą bowiem przytłaczać, sprawiając, że łazienka wygląda na przeładowaną, a także mało funkcjonalną.

Niewielki metraż wymaga oszczędzania każdego centymetra. Dlatego najlepiej zamontować plafony lub oczka wpustowe, płasko przylegające do płaszczyzny sufitu. Są dyskretne, świetnie wpisują się w każdą stylizację, a przy tym nie zajmują cennego miejsca.

Praktyczne i eleganckie oświetlenie funkcyjne

Łazienka należy do przestrzeni, w których szczególnie ważne jest właściwie zaplanowane oświetlenie zadaniowe, zwłaszcza nad lustrem oraz w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny.

W małej łazience główny akcent dekoracyjny oświetlenia kładzie się na strefę wokół lustra. Wymaga ona dużej ilości światła, dzięki któremu możemy wykonywać codzienne zabiegi pielęgnacyjno-higieniczne. Jakie powinno ono być, żeby łazienka była użyteczna i estetyczna?

Można postawić na wariant tradycyjny, czyli dwa kinkiety po obu stronach lustra. Aby uniknąć cieni, padających na twarz, odległość między nimi powinna wynosić około 100 centymetrów, a dolna krawędź kloszy najlepiej, żeby znajdowała się na wysokości wzroku. Wówczas uzyskamy optymalny poziom oświetlenia.

Jeśli przestrzeń jest jednak skrajnie ograniczona, warto postawić na inne pomysły. Świetnie sprawdzają się lustra zintegrowane ze źródłami światła, umieszczonymi na ich brzegach. Można też skorzystać z taśmy LED, którą często montuje się jako efektowne oświetlenie dekoracyjne w innych częściach łazienki.

Oddzielnym zagadnieniem jest oświetlenie przestrzeni kabiny prysznicowej. O ile w pełnowymiarowych łazienkach można postawić na kinkiety, to w niewielkiej przestrzeni lepiej użyć kilka oczek wpustowych lub jeden plafon ze szklaną oprawą, zamontowany powyżej prysznica.

Mała łazienka a oświetlenie dekoracyjne – jak je wprowadzić?

To nieprawda, że w niewielkich przestrzeniach musimy koniecznie rezygnować ze wszystkich ozdób. Aranżacja wymaga od nas nieco więcej kreatywności, ale może być naprawdę piękna.

Oświetlenie dekoracyjne stanowi podstawową ozdobę małej łazienki, równocześnie podkreślając walory wyposażenia lub elementy architektoniczne.

Przy małym metrażu, warto wykorzystać nowoczesne oświetlenie LED, zwłaszcza w formie taśmy, którą przykleja się wokół lustra lub szafek łazienkowych. Diody LED dają wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się w ciemnościach, a przy tym są naprawdę energooszczędne. Taśmy to źródło światła subtelne, nieinwazyjne i pozwalające na optyczne powiększenie nawet najmniejszej łazienki.

Jaka barwa światła najlepiej nadaje się do łazienki?

Przestrzeń łazienkowa pełni podwójną funkcję. Przede wszystkim jest użytkowa, choć służy też odpoczynkowi i relaksowi.

Dlatego warto wykorzystać poszczególne warstwy światła do budowania rozmaitych aranżacji. Przestrzeń wokół lustra powinna być oświetlana przez źródła światła jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Znacząco ułatwia to wykonywanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, a w szczególności precyzyjnego makijażu.

Z kolei przy kabinie prysznicowej najlepiej wykorzystać światło o barwie ciepłobiałej, sprzyjające relaksowi i odpoczynkowi.

Mała łazienka – wielkie wyzwanie aranżacyjne

Nawet niewielka łazienka może być praktyczna i pięknie się prezentować. Wszystko zależy od pomysłu na jej zaaranżowanie. Stawiajmy na minimalistyczne formy lamp, o niewielkich rozmiarach. Warto znaleźć rozwiązania wielofunkcyjne, jak na przykład lustra zintegrowane z oświetleniem.

Szukajmy kompleksowości i praktycznych rozwiązań, dbając o spójność stylistyczną wszystkich źródeł światła – wówczas nawet mała łazienka będzie wyglądać na większą, jasną i funkcjonalną, a warstwy oświetleniowe umożliwią wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności. Nasza łazienka zaś stanie się miejscem, w którym będziemy spędzać czas z olbrzymią przyjemnością.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge