Do czego zastosować oświetlenie led w mieszkaniu
W domowych systemach lamp coraz częściej stosuje się oszczędne i praktyczne oświetlenie LED. W ostatnich latach szturmem zdobyło ono światowy rynek, powoli wypierając tradycyjne źródła światła. Może ono występować w formie taśmy LED, żarówki LED lub diody LED. Każde z rozwiązań niesie ze sobą szereg korzyści dla naszego domu. Dlaczego warto zastosować oświetlenie LED w mieszkaniu lub domu?
Czym w ogóle jest oświetlenie LED?
Zacznijmy od zupełnych podstaw. Co oznacza słowo LED? Jest to skrót od angielskiej frazy: Lighting Emitting Diode. Na język polski najczęściej tłumaczy się to jako diodę elektroluminescencyjną, która emituje światło.
Dioda LED jest elementem półprzewodnikowym, przez który przepływa elektryczność. Owocuje to emitowaniem światła, a światło diody LED może się różnić długością fali, która jest emitowana przez konkretne oświetlenie ledowe.
Oświetlenie LED – zalety i wady
Dlaczego warto stosować oświetlenie LED? Przede wszystkim dlatego, że wyróżnia je szereg zalet, których nie mają tradycyjne źródła światła. Niemal wszystkie produkty LED odznaczają się szczególną energooszczędnością. Dla porównania, żarówka LED o mocy 10 W jest odpowiednikiem tradycyjnego źródła światła o mocy 75 W. Oszczędność energii, a co za tym idzie – zmniejszenie rachunków za prąd, są zatem olbrzymie.
Dodatkowe ograniczenie kosztów kryje się w olbrzymiej wydajności i trwałości, która wyróżnia oświetlenie ledowe. Jeśli zakupimy wysokiej jakości źródło światła w technologii LED, możemy liczyć na ponad 30 000 godzin nieustannej pracy.
Źródła światła LED są także odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wstrząsy. Dzięki temu wytrzymują w zdecydowanie trudniejszych warunkach niż niejedno tradycyjne źródło światła. Sprawdzają się nawet w przestrzeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnie, łazienki, a nawet zewnętrzne tarasy. Dodatkowo, podczas świecenia, lampy LED niemal w całości emitują światło, a nie energię cieplną. Z tego powodu wydajność oświetlenia LED jest olbrzymia i niemożliwa do osiągnięcia z pomocą tradycyjnych rozwiązań.
Poszczególne źródła światła w technologii LED mają bardzo małe rozmiary. Dlatego też można z powodzeniem stosować je w różnych przestrzeniach, w których zwykłe oprawy oświetleniowe nie mogłyby się sprawdzić.
Dodatkowo, współczesne oświetlenie LED pozwala na zastosowanie wszystkich kolorów, odznaczających się wysokim nasyceniem. Często do lampy LED RGB dodaje się nawet specjalnego pilota, umożliwiającego dowolne kształtowanie barwy produktu, w zależności od upodobań klienta lub nastroju chwili.
Urządzenia w tej technologii szybko się uruchamiają i są bezpieczne dla środowiska naturalnego, jako że w pełni nadają się do recyklingu oraz nie mają w składzie toksycznych substancji, np. rtęci.
Patrząc na różnorodność zalet, które mają lampy LED, zastanówmy się teraz, czy produkty wykonane w tej technologii mają też wady.
Zdecydowanie tak. Podstawową są wciąż wyższe koszty zakupu oświetlenia LED niż tradycyjnych źródeł światła. Choć w ostatnim czasie ceny żarówki, diody i taśmy LED znacząco spadły, to wciąż są one wyższe niż w przypadku klasycznych rozwiązań.
Ponadto, oświetlenie LED jest szczególnie wrażliwe na temperaturę i często wymaga dodatkowego, zewnętrznego chłodzenia. Niezbyt dobrze znosi również problemy z zasilaniem, na przykład przepięcia. Oprócz tego, choć żarówki i diody LED potrafią odwzorowywać niemal wszystkie intensywne barwy, wciąż miewają problem z ciepłym, białym światłem.
Rodzaje oświetlenia LED – źródła światła nie tylko dla domu
Do powszechnie stosowanych produktów, które stosuje się jako lampy LED, zalicza się:
- diody LED,
- taśmy LED,
- żarówki LED.
Czym się wyróżniają i czy naprawdę warto je użyć jako oświetlenie LED do domu lub mieszkania?
Pojedyncze diody LED stosuje się w wielu produktach, z którymi mamy styczność na co dzień – w komputerach, pilotach, a także jako lampy LED. Oprócz tego, są stosowane w taśmach ledowych.
Taśmy LED to niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które obecnie służy już nie tylko jako oświetlenie dekoracyjne. Montuje się je wokół szafek lub luster, a także na schodach, w ramach ciągów komunikacyjnych. Usprawniają przemieszczanie się, podnoszą bezpieczeństwo, a także wnoszą istotny walor dekoracyjny w oświetlenie ledowe.
Żarówki LED można swobodnie wykorzystywać w różnych oprawach, również tych, wpisujących się w obowiązujące trendy. Szereg produktów, wprowadzających oświetlenie LED do domów i mieszkań, można znaleźć w naszej ofercie.
Czy warto stosować oświetlenie LED w naszych domowych przestrzeniach?
Zarówno taśmy LED, jak i żarówki LED pozwalają na ciekawe urozmaicenie domowych systemów oświetleniowych, przy równoczesnym znaczącym obniżeniu rachunków za energię elektryczną. Oświetlenie ledowe stanowi rozwiązanie niezmiernie praktyczne, wprowadzające równocześnie spory walor estetyczny. Bywa wykorzystywane jako oświetlenie dekoracyjne, choć ze względu na dobre parametry, coraz chętniej stosuje się je do lamp głównych i zadaniowych.
Jeśli szukamy ciekawego rozwiązania, które sprawdzi się na przyszłość, warto postawić na oświetlenie ledowe – energooszczędne, przynoszące wiele różnych produktów i dające piękne oświetlenie dekoracyjne i funkcjonalne.
2 komentarze
Paweł
Diody LED są jak dla mnie za nowoczesne i nie bardzo widzę zastosowanie je w wnętrzu mojego mieszkania, poza tym jestem tradycjonalistą, który stara się bronić przed nowym.
smartLEDs.pl
Energooszczędne oświetlenie LED jest już tak popularne, że nie warto zastanawiać się, czy należy je stosować, tylko po prostu je stosować. Przykładowo, taśmy LED sprawdzają się np. do podświetlenia schodów lub do oświetlenia konturowego sufitów. Ciekawe efekty można uzyskać łącząc ściemnialne oświetlenie LED ze sterowaniem przy pomocy inteligentnych sterowników LED. smartLEDs.pl ostatnio opublikował...Oświetlenie świąteczne domu