Lampy do pracy

Lampy do pracy – kilka słów o tym, jak oświetlić stanowisko pracy

Czasami światło główne po prostu nie wystarcza. Umożliwia co prawda swobodne przemieszczanie się w pomieszczeniach, rozjaśnia ciągi komunikacyjne i pozwala na wykonywanie podstawowych czynności. W miejscach pracy to jednak za mało.

Jakie zatem powinny być lampy do pracy, żeby wykonywanie codziennych obowiązków przychodziło nam łatwo i dawało optymalne rezultaty? Czy wystarczy zwykła lampa biurkowa, czy są też potrzebne inne lampy? Pomysły na optymalną i bezpieczną aranżację oświetleniową biura przedstawiamy poniżej.

Miejsce pracy – gdzie pracujemy i potrzebujemy światła?

Na początek zdefiniujmy, gdzie tak naprawdę lampy zadaniowe do pracy są potrzebne. Pierwszym i w pełni naturalnym skojarzeniem jest przestrzeń biurowa, w której lampa biurkowa pojawia się powszechnie. Oprócz tego typu miejsc, odpowiednie oświetlenie przydaje się także w magazynach, recepcjach, a nawet w domowych gabinetach i pokojach dla najmłodszych, gdyż przecież dzieci też potrzebują dobrych warunków do odrabiania zadań domowych przy biurkach.

Lampy zadaniowe, dające światło miejscowe, umożliwiają wykonywanie precyzyjnych czynności, dla których zwykłe oświetlenie główne byłoby zdecydowanie niewystarczające. Mogą przybierać różne formy. Najbardziej popularna jest oczywiście klasyczna lampa stołowa, choć pojawiają się też lampki wiszące lub lampy podłogowe.

Lampa biurkowa, lampa sufitowa czy lampy wiszące do biura? Kilka słów o rodzajach światła w przestrzeni roboczej

Każde miejsce, w którym wykonujemy obowiązki, wymaga światła. Może ono przybierać różne formy, a optymalne warunki uzyskuje się łącząc oświetlenie:

  • naturalne (okna, przeszklone drzwi i ściany),
  • główne (lampy wiszące, plafony),
  • zadaniowe/miejscowe (lampki biurkowe, lampy wiszące, lampy stojące).

Często o tym zapominamy, a jednak najwłaściwszym rodzajem światła jest niezmiennie światło słoneczne, które lampy imitują, wyrównując jego brak w ciemnych pomieszczeniach. Z tego powodu, jeśli tylko jest to możliwe, należy maksymalnie wykorzystywać połacie okien, dające dostęp do naturalnego oświetlenia. Tak zmniejszamy zapotrzebowanie na energię elektryczną, poprawiamy warunki pracy, a także wpływamy na dobry nastrój i efektywność codziennych działań. Lampy i lampki stają się zatem przede wszystkim uzupełnieniem dla promieni słonecznych we wnętrzach.

Światło sztuczne w naszych warunkach klimatycznych i przy intensywnym trybie pracy jest oczywiście niezbędne i nie sposób z niego zrezygnować. Co ważne, lampa biurkowa do pracy powinna być nie tylko praktyczna, ale też estetyczna. Coraz częściej zwraca się uwagę na design akcesoriów do miejsc pracy. Przybierają różne formy, wykonuje się je z rozmaitych materiałów. Może to być na przykład: metal, szkło, tworzywa sztuczne.

Rodzaje lamp w przestrzeni roboczej – lampka biurkowa i lampy sufitowe

Rodzaje lamp w przestrzeni roboczej - lampka biurkowa i lampy sufitoweOświetlenie ogólne, jak już wspomnieliśmy, stanowi podstawowe źródło światła sztucznego we wnętrzach. Nie sposób się bez niego obejść. W przestrzeniach biurowych przyjmuje najczęściej formę plafonu lub dyskretnych lamp wiszących, które dają wystarczająco światła, żeby doświetlić ciągi komunikacyjne i usprawnić wykonywanie podstawowych czynności w pomieszczeniach. Niestety, nie pozwalają one na wygodną i komfortową pracę przy biurku, czytanie i pisanie, dlatego wymagają dodatkowego wsparcia.

Światło zadaniowe, czyli wszystkie lampy stołowe lub wiszące nad przestrzenią roboczą, pozwala już na wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych zadań. Bywa to często lampa biurkowa do pracy przed komputerem, przy stołach kreślarskich lub na warsztatach.

Jeśli zdecydujemy się na produkty stojące, muszą one dokładnie i równomiernie oświetlać całą przestrzeń roboczą. Dolna krawędź kloszy powinna też znajdować się na wysokości wzroku osoby pracującej. Wówczas unikniemy efektu oślepienia światłem, które zmniejsza wydolność zawodową, a także sprawia, że męczymy się zdecydowanie szybciej.

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy, oświetlenie powinno spełniać konkretne, ściśle określone normy.

Oświetlenie miejsca pracy – polskie normy i zasady BHP

Wszystkie parametry oświetlenia w miejscu pracy precyzuje norma PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Określa poziom natężenia światła w pomieszczeniach oraz w konkretnych przestrzeniach roboczych.

Warto pamiętać, że odpowiedzialność za zapewnienie właściwego oświetlenia w firmie jest obowiązkiem pracodawcy, co wynika z Kodeksu pracy (art. 207 § 2).

W przepisach zdefiniowano kilka elementów charakterystycznych. Jednym z nich jest otoczenie świetlne. Stanowi wypadkową rodzaju, natężenia i barwy światła oraz parametrów samego pomieszczenia (kształtu biura, rodzaju wyposażenia, tego jakie akcesoria się w nim znajdują itp.).

Właściwie zbudowane otoczenie świetlne zapewnia wygodę widzenia, zmniejsza zmęczenie oczu powodowane przez zbyt intensywne lub za słabe światło. To z kolei wpływa na wzrost kreatywności oraz wydajności pracowników.

Innymi parametrami otoczenia świetlnego są bezpieczeństwo oraz zapewnienie wydolności wzrokowej, którą określa się poprzez ocenianie szybkości i precyzji wykonywania poszczególnych czynności.

Jednym z kluczowych elementów, który wpływają na wydolność wzrokową, jest odpowiedni rozkład punktów świetlnych we wnętrzu oraz poziom natężenia oświetlenia w całej przestrzeni roboczej. Przyjmuje on inne wartości w zależności od funkcji pomieszczenia:

  • praca biurowa, przy komputerze, czytanie lub pisanie, sale konferencyjne wymagają oświetlenia o natężeniu 500 luksów,
  • miejsca do kopiowania, recepcje potrzebują ok. 300 luksów,
  • magazyny i miejsca przechowywania dokumentów muszą mieć minimum 200 luksów.

Trzeba też pamiętać, że lampy w przestrzeni roboczej powinny dawać światło o barwie zimno białej lub jak najbardziej zbliżonej do światła naturalnego. Dzięki temu, zapewniamy optymalne warunki do efektywnej pracy, zwiększamy kreatywność i wydajność.

Jak zbudować idealne oświetlenie w pracy?

lampy Duncan

Właściwie dopasowane oświetlenie miejsca pracy pozwala na wykonywanie obowiązków o każdej porze dnia i nocy, bez szkody dla wydajności oraz ludzkiego zdrowia. Zimno biała barwa światła zmniejsza senność oraz wpływa na pobudzenie kreatywności i wydajności ludzkiej.

Optymalne warunki do funkcjonowania zawodowego muszą łączyć realizację przepisów zawartych w polskich normach prawnych, a także uwzględniać indywidualne preferencje konkretnego człowieka. Każdy z nas jest przecież inny i potrzebujemy odmiennych warunków, żeby czuć się dobrze i wydajnie pracować. Mogą to być zarówno parametry techniczne, jak i względy czysto wizualne.

Pamiętajmy również o tym, że nowoczesne technologie przynoszą szereg rozwiązań wpływających na wygodę oraz oszczędność. Świetnym tego przykładem jest niejedna dostępna w naszej ofercie lampa biurkowa LED. Technologia ta zapoczątkowała kolejną rewolucję w oświetleniu domów prywatnych, przestrzeni publicznych oraz miejsc pracy. Ze względu na bardzo dobre parametry, wydajność oraz gwarancję bezpieczeństwa, żarówki LED coraz częściej zastępują klasyczne rozwiązania żarnikowe.

Wprowadzając światło dzienne do wnętrz, stosując odpowiednie oświetlenie główne, a przede wszystkim praktyczne lampy stołowe lub wiszące, tworzymy optymalne warunki dla pobudzenia kreatywności i zapewnienia zdrowia oraz dobrej kondycji przez długie lata. Modeli dostępnych na rynku jest naprawdę wiele, co pozwala, żeby każdy znalazł rozwiązanie idealnie dopasowane do własnych potrzeb. Może być to lampa biurkowa LED lub lampa wisząca, która dokładnie oświetla całe miejsce pracy.

Wprowadźmy różnorodne lampy, dokładnie rozjaśnijmy przestrzeń roboczą. Dzięki temu, praca stanie się czystą i naprawdę jasną przyjemnością.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • wieso_p

    Z wpisu dowiedziałem się sporo na temat prawidłowego oświetlenia miejsca pracy. Z chęcią zostanę nieco dłużej na blogu. Będę szukał inspiracji.

  • Kinga

    A czy do pracy na komputerze jest wymagane zapewnienie dodatkowej lamki stanowisku pracy? Bo nie zawsze wystarcza dzienne czy sztuczne sufitowe.

    • lampy azzardo

      Oczywiście, polecamy dodatkowe oświetlenie stanowiska pracy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge