Bądź bio i eko w swoim domu. Jakie oświetlenie lubią domowe rośliny?

Bądź bio i eko w swoim domu. Jakie oświetlenie lubią domowe rośliny?

Światło to życie. Trudno zaprzeczyć temu stwierdzeniu. Najmocniej odczuwamy to w okresie jesienno-zimowym, gdy brak słońca zaczyna mocno dawać się nam we znaki. Aby równoważyć niedobór naturalnego oświetlenia w naszych domach, miejscach pracy i przestrzeniach publicznych, dbamy o wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia sztucznego. Musi być ono nie tylko funkcjonalne, ale też powinno pięknie się prezentować i wpisywać w stylistykę przestrzeni.

Dziś jednak nie będziemy mówić o olbrzymim znaczeniu światła dla ludzkiego zdrowia i kondycji psychicznej. Zamiast tego skupimy się na tym, jakie powinno być odpowiednie sztuczne oświetlenie dla naszych domowych roślin. One również potrzebują światła do życia. W jaki sposób możemy im zatem pomóc, gdy pogoda nie dopisuje lub jeśli w naszym domu po prostu nie mamy wystarczającej ilości dziennego światła?

Idealne warunki dla domowych roślin – naturalne światło

W mieszkaniach i domach część pomieszczeń jest lepiej oświetlona, dzięki odpowiedniej wielkości i rozmieszczeniu okien. Jeśli planujemy wprowadzić do poszczególnych wnętrz rośliny, należy brać pod uwagę ich zapotrzebowanie na światło. Oczywiście, istnieją gatunki, które potrafią wzrastać przy nawet słabym oświetleniu. Jednak w większości przypadków rośliny doniczkowe powinny stać jak najbliżej przeszkleń. Najkorzystniejsze warunki do wzrostu dają okna nie zacienione z zewnątrz przez drzewa lub inne budynki.

Należy również zwrócać uwagę, w którą stronę świata skierowane jest okno. Najjaśniejsze światło, które będzie dostawać się do wnętrza przez najdłuższy czas w ciągu dnia, daje okno południowe. Nie należy jednak umieszczać w jego pobliżu roślin, które mają umiarkowane lub niewielkie zapotrzebowanie na światło. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do poparzeń delikatnych liści i uszkodzenia kwiatów. Dla większości roślin najlepsze i najbezpieczniejsze są okna skierowane na wschód i zachód.

A co możemy zrobić, jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością okien we wszystkich pomieszczeniach, w których chcielibyśmy umieścić rośliny? Wówczas z pomocą przychodzi światło sztuczne.

Domowe oświetlenie, które kochają rośliny

Aby wybrać odpowiednie oświetlenie, warto zdobyć wiedzę, jakie światło tak naprawdę jest roślinom potrzebne. Rośliny, jako jedyne organizmy, potrafią wykorzystywać światło do produkcji cukrów i innych substancji niezbędnych do przetrwania. Stosunkowo słabo wykorzystują światło z żółtej i zielonej części widma widzialnego. Najkorzystniejsze dla nich jest natomiast światło czerwone i niebieskie, stanowiąc główne źródło energii.

Do najczęściej stosowanych rodzajów źródeł światła, które można z powodzeniem wykorzystywać w doświetlaniu roślin domowych, należą:

  • świetlówki, produkujące stosunkowo niewiele ciepła i dużą ilość światła. które może być skutecznie przetworzone przez rośliny. Specjaliści zalecają wybór świetlówek, dających światło zimnobiałe.
  • diody LED, które również produkują niewiele ciepła. Przy wyborze tego typu produktów należy dokładnie sprawdzić, czy konkretne produkty dostarczą naszym roślinom odpowiednie dla nich światło.
  • żarówki, stosowane na co dzień w domach, spośród wszystkich wymienionych źródeł światła, produkują największą ilość ciepła. Warto jednak pamiętać, że dostarczają one równocześnie sporą dawkę światła z czerwonej części widma, dlatego też przynajmniej kilka żarówek powinno znaleźć się w pobliżu domowych roślin.

Oświetlenie a czas

Ilość światła potrzebna dla każdej rośliny jest inna. Niektóre nie potrzebują go zbyt wiele, inne są zdecydowanie światłolubne, wymagając oświetlenia nawet przez kilkanaście godzin dla prawidłowego wzrostu. Trzeba brać to pod uwagę, planując domową przestrzeń, do której chcemy wprowadzić zieleń i kwiaty doniczkowe.

W przypadku pewnych odmian niedobór światła może powodować żółknięcie liści, dla innych oznacza zatrzymanie kwitnienia. Aby rośliny cieszyły oko i pięknie rosły przez cały rok, należy sprawdzić, czy należą one do grupy: o niskim, średnim czy wysokim zapotrzebowaniu na światło. Wówczas aranżacja każdego pomieszczenia będzie znacznie prostsza i lepiej sprawdzi się zarówno dla nas, jak i doniczkowych mieszkańców naszego domu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Jumbo

    Dla roślin najlepsze jest jednak naturalne światło słoneczne, nie da się go zastąpić żarówkami. Natomiast dzięki odpowiedniemu oświetleniu można pięknie wydobyć cienie, bądź szczegóły roślin w naszym domu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge