Betonowe wnętrza

Betonowe wnętrza – niekoniecznie w stylu industrialnym

Beton kojarzy się przede wszystkim z materiałem konstrukcyjnym. Spotykamy go jednak coraz częściej we wnętrzach, gdzie gości głównie na ścianach, podłogach czy jako blaty kuchenne. Idąc o krok dalej, poza beton konstrukcyjnym, w aranżacji wnętrz swoje miejsce znalazł również beton architektoniczny. Plastyczny i trwały, a do tego z możliwością barwienia na stosunkowo szeroką (jak na beton) paletę kolorów. W jaki sposób zaaranżować ciekawe, ale i ciepłe wnętrze z betonem architektonicznym?

Miłośnicy modnych, industrialnych wnętrz

Miłośnicy modnych, industrialnych wnętrz

Najbardziej zadowoleni wciąż pozostają miłośnicy wnętrz industrialnych czy też minimalistycznych loftów. Tam pewna doza surowości, szarości i minimalizmu jest wręcz wskazana. Gdy na miejscu pojawia się beton architektoniczny, można być pewnym udanej kompozycji wnętrzarskiej. To materiał, który cechuje na tyle duża oryginalność i unikalny wygląd, że broni się sam, bez potrzeby dodawania innych elementów. Ale oczywiście takie towarzystwo można mu sprezentować.

Projektanci i inwestorzy bardzo często sięgają po beton architektoniczny, bo sprawdza się lepiej niż jego imitacje pod względem wizualnym, a posiada pożądane właściwości. Jest plastyczny, więc może być formowany praktycznie w dowolne kształty. Ta cecha decyduje o tym, iż z powodzeniem stosuje się go przy okładzinach ściennych, blatach kuchennych, dekoracji mebli, dekorach strukturalnych czy stopniach schodów, a nawet brodzikach prysznicowych i umywalkach.

Zostańmy na chwilę przy wnętrzach nowoczesnych, ale wciąż delikatnie zimnych. Industrialny klimat to nierzadko propozycja dla koneserów. Tutaj surowość i zauważalny minimalizm już same w sobie są specyficzne, a w połączeniu z betonem, efekt zostaje spotęgowany. Beton architektoniczny można wykorzystać we wnętrzach nowoczesnych i eleganckich, które ze względu na duże przestrzenie i prostotę (nie mylić z minimalizmem!) w urządzeniu, stają się zbyt chłodne.

Gdy potrzebujemy ocieplić nowoczesną aranżację, możemy postawić na beton w szarym wybarwieniu bądź w kolorze. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy, stosując punktowe oświetlenie, z energooszczędnym światłem LED, także barwnym. Zostaną zachowane nowoczesny charakter, prostota i harmonia aranżacji, ale całość zyska na przytulności oraz cieple, których dotąd brakowało.

Naprzeciw arktycznym klimatom

Naprzeciw arktycznym klimatom

Jak już wspomnieliśmy, beton architektoniczny może oferować naturalną szarość, ale nie musi. Poza tym warto nadmienić, że paleta szarości jest wciąż dość szeroka – występuje od niemalże białego odcienia, przez jasną szarość, wybarwienie cementowe, ciemnoszare, stalowe, antracytowe lub węglowe. Dla uzyskania wrażenia ciepłego i przyjaznego wnętrza, do tej palety kolorystycznej warto dołożyć naturalne drewno. Mogą to być meble lub lampy, dominujące bądź stanowiące jedynie dodatek.

Światło łagodzi obyczaje, nie wspominając o oczywistym komforcie korzystania z domowych przestrzeni. Beton, kojarzący się z miejscami publicznymi, goszczący obecnie we wnętrzach mieszkalnych, poddany działaniu przytłumionego światła, płynącego wprost z efektownego żyrandola, staje się „miękki”, gładki i ciepły. Drewniana konstrukcja lampy sprawia, że beton architektoniczny pośród mebli bądź elementów typowo dekoracyjnych, zaczyna przypominać naturalny kamień, a natura w projektowaniu pomieszczeń jest dziś bardzo trendy.

Ponadto beton architektoniczny może mieć powierzchnię o odmiennej strukturze. To od nas zależy czy będzie gładki, szlifowany, porowaty, śrutowany, naturalnie chropowaty, z wieloma lub nielicznymi zagłębieniami. Dodatkowo modele, które łączą kilka odcieni, dają wrażenie ciemniejszej barwy w zagłębieniach. W ten sposób tworzy się nieregularny wzór, dzięki czemu można urozmaicić, a przede wszystkim wyróżnić swoją aranżację.

Co musisz wiedzieć, nim wybierzesz beton architektoniczny?

Betonowe wnętrza - niekoniecznie w stylu industrialnym

Produkcja z masy cementowo-piaskowej wzmocnionej włóknami szklanymi, z zastosowaniem technologii HPC bądź VHTC, decyduje o uzyskaniu lepszych od standardowego betonu parametrów wytrzymałościowych. Produkuje się zatem mocne i trwałe elementy, a beton architektoniczny może zastąpić nawet płytki ceramiczne w łazience.

Płyty z betonu architektonicznego są niepalne i odporne na ścieranie, a do tego nie pylą. Jeśli mają w składzie dodatki zapobiegające wchłanianiu wody, to ich nasiąkliwość nie przekracza 1,5%, co oznacza brak konieczności impregnacji, nawet w przypadku stosowania w pomieszczeniach wilgotnych. Płyty są ciężkie, zatem wymagają podłoża o wystarczającej nośności, jednak masę rekompensuje wysoki komfort akustyczny.

Poza tym beton architektoniczny nie blaknie, jest odporny nie tylko na wodę, ale i zarysowania, a gdy jego kolor się znudzi, można go z powodzeniem przemalować.

Choć w pierwszej chwili nie sprawia takiego wrażenia, to można powiedzieć, iż mamy do czynienia z materiałem wielofunkcyjnym. Mnogość zastosowań decyduje o możliwości stworzenia indywidualnych aranżacji. Przy tym dostępność płyt o różnych rozmiarach, paleta kolorystyczna, szansa na stworzenie ciekawych kształtów, przemawiają za jego zastosowaniem. Beton architektoniczny przestał być zimny, nieprzyjazny i kojarzący się tylko z budynkami użyteczności publicznej. O jego charakterze zadecyduje sposób wykorzystania, umiejscowienia, towarzystwo innych materiałów i dodatków, a także oświetlenie, które dodatkowo ociepli betonową szarość oraz atmosferę wnętrza, w jakim został on zastosowany.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Betor

    Bardzo podobają mi się takie wnętrza. No i też fajnie, że można wykorzystać taki beton do dekoracji naszego gniazdka. :)

  • Marek

    Beton architektoniczny wygląda super, w szczególności ta ściana na pierwszym planie. Do mieszkania może tak średnio pasuje, lecz chyba skusiłbym sie na ten pomysł.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge