Dekorowanie wnętrz z pomocą światła – praktyczne porady

Dekorowanie wnętrz z pomocą światła – praktyczne porady

Oświetlenie to niezwykły element każdego domu, który łączy praktyczność z funkcją dekoracyjną. Co ciekawe, lampy ozdabiają przestrzeń na kilka różnych sposobów. Na czym polega kompleksowa aranżacja wnętrz w dobrym stylu? Na co zwracać uwagę, budując wyrazisty styl przestrzeni oraz poszczególne elementy dekoracji do domowych pomieszczeń?

Zachęcamy do lektury, z której dowiecie się, na czym polega nowoczesne i modne dekorowanie wnętrz z pomocą światła.

Dekorowanie i aranżacja wnętrz z pomocą lamp – inspiracje do każdej przestrzeni

Lampy do wnętrz to jedna z najważniejszych części wyposażenia i dekoracji każdego pomieszczenia. Dają światło do bezpiecznego i wygodnego przemieszczania się, wykonywania prostszych i bardziej skomplikowanych czynności manualnych, a także budują atmosferę do pracy lub relaksu.

Skoro ich rola jest tak istotna, trudno się dziwić, że mają kluczowe znaczenie w kwestii dekorowania przestrzeni, w której zajmują sporo miejsca.

Dekorowanie wnętrz z pomocą światła przybiera różne formy. Może dotyczyć lamp wyłącznie jako części wyposażenia lub designu. Często mówimy też o budowaniu konkretnego charakteru przestrzeni właśnie z pomocą oświetlenia. Coraz chętniej używa się światła do rozmaitych dekoracji, które wytwarzamy samodzielnie lub kupujemy w sklepach z najmodniejszymi dodatkami do wnętrz. Dzięki nim, aranżacja wnętrz staje się jeszcze ciekawsza. Każdą z tych dziedzin postaramy się opisać poniżej.

Dekorowanie wnętrz z pomocą światła – rozmaite koncepcje dekoracji a współczesny design

Aranżacje wnętrz ostatnimi czasy przybierają rozmaite oblicza. Nie ma jednego, dominującego stylu, który przyćmiłby wszystkie inne. Istnieje za to mnogość rozwiązań, z których każdy może wybrać coś dla siebie.

Do tendencji ostatniego sezonu, z których powstają najmodniejsze aranżacje wnętrz, zalicza się:

  • styl skandynawski i minimalizm,
  • geometrię lat 70.,
  • styl globalnego nomady i boho,
  • art déco i styl glamour.

Każda aranżacja wnętrz ma swoją konkretny styl i specyfikę, podkreślającą zupełnie inne elementy w przestrzeni i dekoracji. Wybiera także inne kolory i zestawy barwne. Minimalizm stawia na ascetyczność i maksymalną wygodę; geometria bawi się formą przedmiotów do modnego wnętrza, oscylując wokół skrajnej prostoty i wysokiej jakości materiałów; globalny nomada czerpie ze wspomnień, aby stworzyć nową, eklektyczną całość; a glamour nawiązuje do stylów historycznych, aby uzyskać wrażenie luksusowości i blichtru.

We wszystkich przestrzeniach kluczową rolę odgrywają właśnie lampy, które podkreślają całe wnętrze, pojedyncze elementy architektury oraz same stanowią istotne punkty w przestrzeni.

Projektanci, kreujący modne aranżacje wnętrz, coraz chętniej sięgają po oryginalne rozwiązania, tworząc produkty oświetleniowe o nietuzinkowym wyglądzie. Zdarza się, że to lampy wiszące lub stojące stanowią centralny punkt stylowej aranżacji. Tak na przykład dzieje się z naszą lampą wiszącą Luvia w kolorze złotym lub srebrnym, która stanowi prawdziwy klejnot w każdej przestrzeni.

Lampa może mieć konkretny styl, rozbudowaną, mocno dekoracyjną formę lub stanowić tylko uzupełnienie dla pozostałych elementów architektonicznych i wyposażenia wnętrza, wpisując się w całościowy charakter przestrzeni. Tak jest najczęściej ze stonowanymi produktami w stylu skandynawskim. Składają się z prostej konstrukcji, pozbawionej nadmiernych ozdób, źródło światła osłaniają geometryczne klosze lub abażury.

Dekorowanie oświetleniem domu lub mieszkania – światło jako gwiazda we wnętrzu

Dekorowanie oświetleniem domu lub mieszkania – światło jako gwiazda we wnętrzu

Lampa stanowi dekorację nie tylko jako przedmiot sam w sobie, choć jej styl oczywiście ma olbrzymie znaczenie. Jej podstawowa przewaga nad pozostałymi elementami oświetlenia tkwi w tym, że daje światło, które również samo w sobie może ozdabiać przestrzeń.

Z pomocą oświetlenia buduje się konkretne sceny świetlne o rozmaitym charakterze. Dzięki niemu, możemy stworzyć spektakularne aranżacje, zdecydowanie odmienić przestrzeń lub nadać jej niespotykany charakter na specjalne okazje.

Pamiętajmy, że światło do wnętrza może mieć różne kolory. Nowoczesne produkty LED pozwalają w tym względzie na niemal całkowitą dowolność.

Dobrze dobrany system oświetleniowy, składający się z kilku elementów czysto dekoracyjnych (np. listwy LED, oczka wpustowe lub kinkiety), podkreśla ściany lub ciekawe elementy architektoniczne w pomieszczeniu. Wówczas, nie sama oprawa się liczy. Kluczowe staje się za to światło, które ona daje.

Dodatkowo, światło przydaje się do budowania niewielkich dekoracji lokalnych, które coraz chętniej umieszczamy w naszych domach, zwłaszcza w okresie świątecznym, zbliżającym się do nas wielkimi krokami.

Jak zbudować ciekawe pomieszczenie i dekoracje z pomocą światła nie tylko na bożonarodzeniowy stół?

Aranżacja wnętrz z pomocą światła – pomysły na modne dodatki oświetleniowe w dobrym stylu

Ostatnimi czasy często wykorzystuje się rozmaite elementy do własnoręcznego tworzenia ciekawych przedmiotów ozdobnych w różnym stylu. Podobnie jest w przypadku oświetlenia. Najchętniej majsterkowicze sięgają po taśmy LED lub sznurki lampek LED. Dlaczego? Są dyskretne, niewielkie i dają szereg ciekawych możliwości.

Chętnie używa się ich jako elementu do lampionów lub lampek tematycznych. Wystarczy zwykły słoik lub szklana misa, do której wkładamy produkty sezonowe lub rozmaite przedmioty ozdobne – kamyki, szyszki, muszelki itp. Uzupełnienie ich lampkami daje piękny i nietuzinkowy przedmiot ozdobny, który buduje nastrój przytulności i ciepła we wnętrzu.

W okresie Świąt równie popularne są także wszelkie lampiony – tradycyjne lub w formie stylizowanych lamp o papierowych osłonach, często w lekko japonizującym stylu. Dodają przytulności, budują nastrój, a przy tym idealnie sprawdzają się niemal w każdym wnętrzu.

Światło w roli głównej – funkcjonalność, dekoracja i styl

Okazuje się, że bez światła trudno budować jakiekolwiek aranżacje wnętrz. Oświetlenie albo podkreśla inne elementy wyposażenia, albo samo stanowi główną jego część w każdym niemal stylu aranżacyjnym. Warto zatem zacząć planowanie przestrzeni oraz dekoracji właśnie od lamp. Może się bowiem okazać, że w zupełności wystarczą, aby stworzyć przytulne, modne i świetnie udekorowane przestrzenie.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge