Dobieramy praktyczne i efektowne oświetlenie do pokoju na poddaszu

Istnieją przestrzenie w domu, które wymagają od nas nieco więcej pomysłowości oraz inwencji aranżacyjnej, jeśli pragniemy w pełni wykorzystać ich możliwości. Do szczególnie trudnych i wymagających zalicza się adaptacja pomieszczeń na strychu.

Ze względu na niewielką dostępność naturalnego oświetlenia, szczególnie ważne jest właściwie dopasowane i praktyczne oświetlenie do pokoju na poddaszu. Jak je zaprojektować, żeby było funkcjonalne i piękne?

Do czego służy pomieszczenie tuż pod dachem i jak zaplanować na poddaszu oświetlenie?

Poddasze może pełnić różne funkcje. Może się w nim mieścić gabinet, sypialnia lub przestronny pokój dzienny. Jak dobrze wiemy, każde z pomieszczeń wymaga innej mocy, natężenia i barwy światła, dopasowanej do potrzeb użytkowników. Na poddaszu oświetlenie musi być zaprojektowane nawet z większą pieczołowitością, gdyż zazwyczaj naturalne światło dociera do wnętrz w bardzo ograniczonym zakresie.

Utrudniona aranżacja oświetlenia poddasza, nie powinna nas jednak zniechęcać. Wnętrza da się urządzić komfortowo, przestronnie oraz tak, żeby były naprawdę jasne i przyjemne w odbiorze. Jak to osiągnąć?

Wymiary i dokładna mapa pomieszczenia

Projektowanie każdej instalacji należy zacząć od dokładnego rozrysowania pomieszczeń, z zaznaczeniem okien połaciowych, drzwi wejściowych oraz dużych elementów wyposażenia. Później pozostaje tylko, w zgodzie z funkcją pomieszczenia i naszymi potrzebami, zaznaczyć oświetlenie punktowe, zadaniowe, dekoracyjne i główne.

Jakie lampy najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie poddasza?

Jeśli chcemy tworzyć na poddaszu oświetlenie spójne i praktyczne, wówczas potrzebujemy oczywiście wszystkich rodzajów światła: głównego, zadaniowego i dekoracyjnego. Niestety, gdy brakuje nam ścian, a na suficie pojawiają się ograniczenia w postaci skosów, wówczas należy stawiać na proste i praktyczne rozwiązania.

Jeśli budujemy na poddaszu oświetlenie, niezmiernie ważne są proporcje. Aby wyrównać dysharmonię wynikającą z kształtu wnętrza, warto postawić na wertykalne lampy stojące i wiszące, optycznie równoważące przestrzeń, która jest dość płaska i nieco klaustrofobiczna.

Świetnie sprawdzają się szczególnie lampy wiszące, na długich przewodach, dla których świetnym uzupełnieniem są wysokie lampy podłogowe z geometrycznymi kloszami. Dbajmy o utrzymanie jak największej prostoty wszystkich elementów, najlepiej kierując się w stronę wciąż modnego minimalizmu. Wybierajmy lampy wiszące i podłogowe powiązane ze sobą kolorem i stylistyką, dzięki czemu wprowadzimy sporo porządku i spójności do aranżacji.

Warto stosować jasne barwy – sprawdzają się metalowe konstrukcje i jasne, neutralne klosze. Wprowadzają one dodatkowe światło do dość przytłaczającej przestrzeni poddasza.

Ciemne, intensywne barwy najlepiej ograniczyć do zupełnego minimum, wykorzystując je ewentualnie do tapicerowanych mebli.

Energooszczędne oświetlenie poddasza – żarówki i taśmy LED

Niemal każdy z nas dba o to, żeby lampy nie tylko skutecznie spełniały swoją funkcję, ale także, żeby pobierały jak najmniej energii elektrycznej, obniżając koszty eksploatacji. Szczególnie istotne może to być zwłaszcza w tak ciemnej przestrzeni, w której sztuczne oświetlenie jest niezbędne niemal przez cały czas.

Praktycznym i coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest oczywiście oświetlenie LED. W jego przypadku pobór mocy, jeśli zdecydujemy się na żarówki lub taśmy LED, jest naprawdę niski. Dodatkowo, oświetlenie LED jest bezawaryjne i działa zdecydowanie dłużej niż tradycyjne produkty oświetleniowe. Z powodzeniem stosuje się je szczególnie jako oświetlenie dekoracyjne i zadaniowe.

Oświetlenie poddasza w różnych wariantach – jak stworzyć przytulną i jasną przestrzeń?

W zależności od podziału przestrzeni, oświetlenie poddasza przybiera nieco inne formy. Warto dokładnie przemyśleć wszystkie elementy, oczywiście nie zapominając o proporcjach, jakie mają lampy wiszące i stojące. W innym razie może się okazać, że zbyt rozległa, płaska przestrzeń sprawi, że źródła światła znikną w natłoku innych przedmiotów.

Gdy budujemy oświetlenie poddasza bardzo wysokiego, warto postawić na duże lampy wiszące, montowane w najwyższym punkcie sufitu, zazwyczaj po kilka sztuk – w rzędzie lub jako rodzaj rozbudowanej instalacji. Mogą znajdować się na różnych wysokościach lub mieć urozmaicone kształty – ważne by nawiązywały do siebie stylistycznie i kolorystycznie. Dzięki nim równoważymy proporcje całej przestrzeni.

Oprócz nich należy postawić na lampy podłogowe w roli oświetlenia zadaniowego, na przykład w miejscu relaksu lub w pobliżu łóżka.

Nieco inaczej należy postąpić, gdy nasze poddasze jest jednym wnętrzem, jednak brakuje mu wysokości. Wówczas, powinniśmy ograniczyć lampy wiszące, a postawić na lampy podłogowe, które przejmują większość funkcji oświetleniowych. Ich uzupełnieniem mogą się stać praktyczne taśmy LED, umieszczone pod szafkami lub nad blatami kuchennymi, dla rozjaśnienia przestrzeni lub jako oświetlenie dekoracyjne.

Gdy rozległe pomieszczenie jest podzielone na szereg mniejszych wnętrz, nieco łatwiej o zróżnicowane aranżacje świetlne. Wtedy możemy sobie pozwolić nie tylko na lampy wiszące i podłogowe, ale również ścienne, które pozwalają na stworzenie całościowego oświetlenia poddasza.

Jak tworzyć na poddaszu oświetlenie?

Podstawowym zadaniem, które stawiamy przed systemem lamp na poddaszu, jest oczywiście zapewnienie maksymalnej funkcjonalności przestrzeni. Równocześnie, z jego pomocą wyrównujemy dysproporcje pomieszczenia – lampy wiszące neutralizują zbytnią horyzontalność, podobnie jak lampy podłogowe.

Na poddaszu liczy się prostota i minimalizm. Z powodzeniem można zatem używać niezmiernie obecnie modne, geometryczne i skrajnie proste lampy wiszące na długich przewodach. Świetnie sprawdzają się lampy podłogowe w stylu skandynawskim z tekstylnymi abażurami. Dla zwiększenia funkcjonalności można dodatkowo wzbogacić takie wnętrze o taśmy LED, które stworzą oświetlenie punktowe lub staną się głównym akcentem dekoracyjnym.

Oświetlenie LED lub tradycyjne na poddaszu poprawia jego funkcjonalność, buduje nastrój i sprawia, że nawet najbardziej nieprzyjazna przestrzeń, staje się praktyczna i estetyczna.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge