Duże lampy wiszące do niewielkiego salonu – czy to się sprawdza?

Duże lampy wiszące to hit bieżącego sezonu. Sięgają po nie dekoratorzy wnętrz oraz osoby prywatne, śledzące aktualne trendy i szukające ciekawych i oryginalnych produktów oświetleniowych.

Najczęściej tego typu lampy kojarzą nam się z przestronnymi wnętrzami. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę nie ma zasady, której nie dałoby się nagiąć, oczywiście dbając cały czas o spójny wygląd aranżacji.

Czy zatem duża lampa wisząca sprawdza się w małym salonie? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Jaką funkcję w salonach pełnią modne wiszące lampy? Nie tylko styl, ale też praktyczność

W większości przypadków nowoczesne lampy wiszące w salonach lub innych pomieszczeniach o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym pełnią funkcję oświetlenia głównego lub strefowego. Idealnie się do tego nadają. Ich spore rozmiary pozwalają na skuteczne rozjaśnienie przestrzeni. W niektórych małych wnętrzach wystarcza wręcz tylko jedna lampa dla uzyskania odpowiedniej ilości światła do przemieszczania się oraz wykonywania rozmaitych czynności.

Okazała forma i ciekawy design, czyli podstawowe wyznaczniki dużych opraw oświetleniowych, stanowią również ich najważniejsze walory dekoracyjne. Często zdarza się, że całość aranżacji buduje się właśnie wokół jednej lampy.

Lampy wiszące – na co warto postawić?

Każda kategoria lamp zawiera rozmaite odmiany i warianty. Lampy wiszące również nie stanowią wyjątku w tej kwestii.

W ich przypadku najczęściej mówi się o produktach wiszących, które posiadają jedno lub więcej źródeł światła ukrytych pod wspólnym kloszem. Tego typu oprawy pojawiają się często i bywają stosowane powszechnie w niemal wszystkich domowych pomieszczeniach.

Innym, zdecydowanie bardziej okazałym rodzajem są żyrandole, czyli sposób na niezmiernie efektowne oświetlenie do domu lub mieszkania. Przez pewien czas o nich zapomniano, stawiając na zdecydowanie prostsze rozwiązania. Żyrandole kojarzyły się bowiem z rozbudowanymi konstrukcjami o wielu ramionach, zdobionych kryształkami odbijającymi światło.

Obecnie żyrandole należą ponownie do szczególnie lubianych i popularnych lamp, dekorując salony oraz szereg innych pomieszczeń. Wpisują się w niejeden styl i przestrzeń. Chętnie wprowadza się je do sypialni, jadalni, a nawet łazienek.

Warto wspomnieć, że nowoczesne żyrandole stanowią bardzo zróżnicowaną grupę lamp do salonu. Występują wersje klasyczne, o których już wcześniej wspomnieliśmy, nowoczesne, przybierające formę oryginalnych i awangardowych rzeźb przestrzennych, oraz retro, nawiązujące stylistyką do dawno minionych wielkich stylów wnętrzarskich, na przykład baroku.

Każdy model można wprowadzić do domowych wnętrz oraz wykorzystać w modnych aranżacjach, tworząc przytulną i elegancką przestrzeń. Lampy wiszące sprawdzają się również w małych salonach, w których jednak trzeba kierować się kilkoma prostymi zasadami, aby uzyskać przyjemny dla oka efekt.

Jakie powinny być duże lampy wiszące do małych salonów? Styl i koncepcja

W małych pomieszczeniach teoretycznie częściej sięga się po lampy sufitowe, jako najbardziej praktyczne oświetlenie. Lampy wiszące, a zwłaszcza żyrandole, kojarzą się raczej z przestronnymi wnętrzami. Warto jednak rozważyć wprowadzenie ich nawet do niewielkich salonów.

Jak to zrobić dobrze? Na początek trzeba oczywiście dokładnie sprawdzić wielkość lampy. W małych pomieszczeniach, które nie mają więcej niż 20 metrów kwadratowych, średnica lampy wiszącej nie powinna przekraczać 60 centymetrów. Dlaczego? W innym razie mogłaby sprawiać dość przytłaczające wrażenie, co w pomieszczeniach przeznaczonych do spokojnego relaksu raczej nie jest wskazane.

Równie ważna jest wysokość zawieszenia lampy. Jeżeli salon nie ma więcej niż 2,5 metra wysokości, żyrandol najlepiej zawiesić na wysokości ok. 70 centymetrów od sufitu. Jeżeli pomieszczenie jest wyższe bez trudu można umieścić go nieco niżej. Pamiętajmy jednak, żeby znalazł się na wysokości gwarantującej swobodne przemieszczanie się.

Istnieje również szereg aspektów czysto wizualnych, które sprawiają, że duże lampy w małych salonach wyglądają naprawdę ciekawie i dekoracyjnie.

Jeżeli zależy nam na tym, żeby tego typu produkt oświetleniowy umieścić w małym pokoju dziennym, należy sięgnąć po modele minimalistyczne, o niewielkiej ilości detali zdobniczych. Świetnie sprawdzają się również jasne kolory oraz elementy z mocno wypolerowanego metalu.

Dlaczego? Odbijają światło oraz sprawiają, że całe pomieszczenie wydaje się nieco większe, a żyrandol nie przytłacza ani nie wprowadza nadmiernego chaosu w ciasnej przestrzeni.

Ciekawym pomysłem może być choćby wykorzystanie jednego z naszych bestsellerów, czyli lampy wiszącej Buzz. Z zewnątrz otacza ją szeroki i gładki pierścień, w którego wnętrzu kryje się aż 5 źródeł światła oraz zawieszone na linkach kryształki, dające ciekawe efekty dekoracyjne.

Nowoczesne lampy wiszące – sposób na piękną dekorację każdego salonu

Bieżące trendy są niezmiernie łaskawe dla poszukiwaczy ciekawych rozwiązań. Równocześnie współistnieje bowiem kilka, mocno zróżnicowanych tendencji, co pozwala znaleźć oryginalną i piękną lampę wiszącą niemal do dowolnej aranżacji.

Niewielkie salony wcale nie są skazane tylko na lampy sufitowe. Jeżeli marzy się nam ciekawy żyrandol do małego pomieszczenia, stawiajmy na prostotę. Świetnym rozwiązaniem są lampy minimalistyczne, wykonane z pięknych i efektownych materiałów.

Nowoczesna lampa wisząca w małym wnętrzu naprawdę może się sprawdzić. Zawieśmy ją w centrum lub w szczególnie reprezentacyjnej przestrzeni i zadbajmy o to, żeby stała się główny elementem dekoracyjnym. To droga do pięknej i harmonijnej aranżacji nawet ekstremalnie mikroskopijnego salonu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Grzegorz Netnajem

    Bardzo ciekawa ta lampa Buzz czy jest dostępna w innej kolorystce?

    • lampy azzardo

      Niestety, jest dostępna tylko w tym kolorze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge