Fototerapia

Fototerapia – na czym polega i czy jest skuteczna?

Trudno wyobrazić sobie nasze życie bez światła – naturalnego i sztucznego, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywania rozmaitych czynności, a także znacząco wpływa na ludzkie samopoczucie. Niektórzy decydują się nawet na specjalne sesje naświetlania, nazywane fototerapią.

W jaki sposób światło wpływa na kondycję i nastrój? Czy można leczyć światłem? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.

Światło słoneczne a wpływ na samopoczucie człowieka

Regularny kontakt ze światłem słonecznym ma bardzo pozytywny wpływ na ludzkie ciało i ogólne samopoczucie psychiczne i emocjonalne. Z jednej strony promienie słoneczne pomagają w wytwarzaniu witaminy D, której wiele osób w naszej szerokości geograficznej ma zdecydowanie za mało. Odpowiada ona choćby za zdrowie układu kostnego oraz prawidłowe działanie układu immunologicznego. Z drugiej strony ekspozycja na promienie słoneczne wpływa na regulację ludzkiej aktywności. Światło pobudza produkcję serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia, a także melatoniny, odpowiadającej na regulację cyklu snu i czuwania.

Co może się stać, jeśli nie zapewnimy sobie odpowiedniej ilości światła? Wówczas potrafi dojść do zwiększenia poziomu kortyzolu (hormonu stresu) – stajemy się senni, zmęczeni, nastrój się pogarsza.

Sztuczne oświetlenie w domu lub biurze – czy może być korzystne?

Warto wspomnieć, że wiele korzystnych właściwości ma nie tylko światło słoneczne, ale również sztuczne oświetlenie, stosowane w domach, biurach, lokalach usługowych czy miejscach publicznych.

Wystarczy tylko dobrać je odpowiednio do konkretnych potrzeb. Białe światło zbliżone do dziennego światła słonecznego poprawia samopoczucie i nastrój. Zimna barwa (5000-6500 K) zwiększa koncentrację i pobudza do działania – to idealne rozwiązanie w gabinetach, stanowiskach do pracy czy wykonywania precyzyjnych czynności. Natomiast ciepłe tony (do 3300 K), odpowiadające barwie światła o wschodzie i zachodzie słońca, pomagają się wyciszyć, uspokoić i zrelaksować. Dlatego warto dobrze przemyśleć cały system oświetleniowy w każdym wnętrzu i dopasować źródła światła do konkretnych potrzeb. Świetnie w tej roli sprawdzają się zwłaszcza lampy LED.

Leczenie światłem – czym jest fototerapia?

Światło potrafi być jeszcze ważniejsze, wpływając na ludzką kondycję fizyczną i psychiczną w znacznym stopniu. Dlatego wiele osób decyduje się na zabieg fototerapii. Jest to forma niefarmakologicznej terapii, chętnie wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń psychicznych, stanów zapalnych i zwyrodnieniowych. Wykorzystuje się podczas niej światło UVA, UVB, promieniowanie widzialne, polaryzowane. Często sięga się po urządzenia LED.

Kiedy można wdrożyć elementy leczenia światłem?

Podstawowym obszarem działania światłoterapii są schorzenia związane ze stanem psychicznym pacjenta. Z użyciem światła wspomaga się procesy dochodzenia do siebie w przypadku takich zaburzeń psychicznych, jak:

  • różne formy depresji sezonowej,
  • zaburzenia snu,
  • zespół przewlekłego zmęczenia (ale też zwykłe uczucie zmęczenia),
  • choroba afektywna dwubiegunowa.

Światło oddziałuje jednak nie tylko na siatkówkę oka danego pacjenta (jeśli w danym przypadku występują choroby oczu, zanim podejmie się leczenie światłem, trzeba zasięgnąć opinii lekarza). Chętnie sięga się po fototerapię też w medycynie estetycznej, by jak najlepiej zadbać o skórę – światło wnika bowiem w głąb skóry, poprawiając jej kondycję. W tej roli sprawdza się światło nadfioletowe. Pozwala na uśmierzenie dolegliwości przy takich chorobach, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca. Dzięki niej możliwa jest redukcja trądziku i poprawa kolorytu skóry. Światło wspomaga leczenie blizn. Światło podczerwone natomiast wykorzystuje się podczas fizjoterapii i w leczeniu wewnętrznych stanów zapalnych. Oprócz rodzaju światła liczy się oczywiście też regularność zabiegów oraz czas naświetlania.

Terapia światłem – fototerapia LED w domu lub gabinecie

Pozytywny wpływ w ramach światłoterapii można uzyskać na różnych poziomach. Tak naprawdę już dobrze dobrane oświetlenie w warunkach domowych potrafi być bardzo korzystne – chłodniejsze tony w miejscu do pracy, cieplejsze w przestrzeni do relaksacji. Istnieją również specjalne lampy, które wspomagają terapię w zaciszu własnych czterech ścian. W zależności od leczonego schorzenia można dopasować intensywność i czas sesji. Fototerapię niejednokrotnie stosuje się w gabinetach fizjoterapeutycznych jako jeden z elementów kompleksowych zabiegów, wspomagających powrót do pełni sił.

Ekspozycja na światło a kondycja ludzkiego organizmu

Oświetlenie może mieć zbawienny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Potrafi też wspomagać powrót do zdrowia i leczyć niektóre choroby, jak depresja sezonowa (depresja zimowa), łuszczyca, choroby zwyrodnieniowe stawów. Wszystko zależy od rodzaju i intensywności światła, które przecież towarzyszy nam każdego dnia i na każdym kroku.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge