Halogeny czy LED – w co lepiej zainwestować?
By odpowiednio doświetlić domowe wnętrza, potrzebne są nie tylko nowoczesne oprawy oświetleniowe, ale także właściwie dobrane typy źródeł światła. Obecnie standardowe żarówki nie są już dostępne. Zamiast nich stosuje się halogeny i produkty LED.
Jakie źródło światła lepiej wybrać – halogen czy LED? Czym się różnią i jak działa technologia LED i produkty halogenowe? Porównanie dwóch najpopularniejszych metod na oświetlenie domu znajdziecie poniżej.
Żarówka halogenowa i diody LED – rozwój technologiczny a rodzaje źródeł światła
Gdy w 2009 roku Unia Europejska wprowadziła zakaz produkcji żarówek tradycyjnych, ich naturalnym następcą stały się halogeny. Odznaczały się lepszymi parametrami niż dotychczas używane produkty oraz gwarantowały większą swobodę kontrolowania warunków oświetleniowych niż w miejscach, gdzie stosowało się tradycyjne źródła światła (lampy do wnętrz oraz oświetlenie zewnętrzne).
Z czasem również one zostały wyparte przez nowsze technologie, jak żarówka LED, które wprowadziły domowe oświetlenie na jeszcze wyższy poziom komfortu. Obecnie trudno wręcz wyobrazić sobie funkcjonowanie bez nowoczesnych diod LED.
Choć tradycyjne żarówki odeszły już w niepamięć, wciąż wiele osób zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na żarówki halogenowe, czy może umieścić w każdej lampie źródło światła LED. Poniżej przedstawimy najważniejsze cechy każdego z produktów.
Ledy czy halogeny – jak działają źródła światła?
Podstawowa różnica pomiędzy oboma typami źródeł światła (halogeny, LED) tkwi w zasadach działania. W przypadku halogenów we wnętrzu oprawki znajduje się gaz szlachetny oraz halogen (jod lub brom), krążące wokół żarnika i regenerujące go, przeciwdziałając jego rozpylaniu. Pod wpływem prądu, żarnik zaczyna się nagrzewać, co prowadzi do reakcji chemicznych między wolframem a halogenem, co w efekcie pozwala uzyskać ciepło i światło.
Zasada działania w przypadku diody LED jest zupełnie inna. Są to bowiem diody elektroluminescencyjne, czyli emitujące światło. Dioda składa się z półprzewodników o dwóch warstwach. Gdy przechodzi przez nie prąd, elektrony przemieszczają się między nimi, a nadmiar wytworzonej energii zostaje wyemitowany w postaci światła.
W przypadku żarówek LED temperatura barwowa światła zamyka się w przedziale 3 000 a 4 000 K (światło ciepłe). Żarówki LED pozwalają uzyskać znacznie szerszy wachlarz możliwości – od światła zimnego, przez neutralne, aż do ciepłego.
Żarówki halogenowe i oświetlenie LED – produkt oświetleniowy a popularne gwinty
Nowoczesne żarówki halogenowe i produkty LED są równie dobrze dopasowane do nowoczesnych opraw oświetleniowych. Bez trudu zatem da się wymienić starsze halogeny na nowe ledy. Należy tylko sprawdzić, jaki gwint pasuje do wybranej lampy.
Na rynku można spotkać szeroki wybór rozwiązań LED ze wszystkimi popularnymi trzonkami – od G9 po najbardziej popularne E27. Dzięki temu każdy może poprawić komfort oświetleniowy w swoim własnym domu, przy pomocy zaawansowanych technologicznie rozwiązań LED.
Żarówki LED czy halogeny – które źródła światła działają wydajniej?
Co uznaje się za największą przewagę żarówki LED nad halogenami? Ledy mają znacznie większą efektywność świecenia niż standardowe halogeny. Oznacza to w praktyce spore oszczędności dla budżetu, przy zachowaniu optymalnego komfortu świetlnego. Jak podają badania, dioda LED może być nawet 10 razy bardziej wydajna niż halogen, a przy tym emituje znacznie mniej ciepła.
Dodatkowo, warto wspomnieć o żywotności obu produktów. Pod tym względem ledy również są bezkonkurencyjne. Standardowe rozwiązania w tej technologii, dostępne na rynku, pracują od 20 000 do 50 000 godzin. W przypadku żarówek halogenowych, można liczyć maksymalnie na 2 000 – 3 000 godzin świecenia, co w praktyce oznacza, że nawet zakup droższej żarówki LED opłaca się bardziej niż częste kupowanie nowych halogenów.
Halogeny czy inteligentne lampy LED – czy można regulować parametry oświetlenia?
Żarówki halogenowe od zawsze pozwalały na regulowanie natężenia światła. Funkcja ściemniania bywa bardzo przydatna w warunkach domowych, by móc dopasować warunki świetlne do potrzeb chwili.
A jak jest z rozwiązaniami LED? Nie wszystkie diody LED są ściemnialne, ale bez większego problemu da się znaleźć na rynku modele z regulacją natężenia światła. Dodatkowo, coraz większa popularnością cieszą się inteligentne ledy, przy których zdalnie reguluje się nie tylko natężenie światła, ale także jego kolor i temperaturę barwową. Zwykłe halogeny nie dają niestety takiego komfortu.
Ledy czy halogeny – mądry wybór oświetlenia do domu
Nowoczesne rozwiązania LED powoli zaczynają dominować na rynku, wypierając halogeny. Są znacznie bardziej efektywne i żywotne, a przy tym dają więcej możliwości precyzyjnego kontrolowania warunków oświetleniowych, zwłaszcza gdy wybierze się modele inteligentne. Trudno się zatem dziwić, że wręcz nie da się bez nich obyć nie tylko w domach prywatnych, ale też we wszystkich miejscach, gdzie potrzebne jest perfekcyjne i energooszczędne oświetlenie.
Zostaw komentarz