Idealne oświetlenie jadalni do każdego wnętrza

Każda przestrzeń w domu wymaga nieco innej myśli architektonicznej, która podkreśla jej indywidualny charakter oraz podnosi komfort codziennego użytkowania. Szczególnie istotny jest dobór oświetlenia, które wpływa na bezpieczeństwo, funkcjonalność oraz indywidualny styl wnętrza.

W zależności od pomieszczenia, stosuje się różne rozwiązania oświetleniowe. Ciekawą przestrzenią pod tym względem jest jadalnia, czyli wnętrze łączące szereg funkcjonalności, ze względu na które wymaga szczególnej uwagi.

Jak stworzyć oświetlenie jadalni, aby cieszyć się odpoczynkiem i rodzinnymi posiłkami w pięknym wnętrzu przez długi czas? Na tym skupimy się w dzisiejszym artykule.

Choć nazwa wskazuje na to, że jadalnia pełni przede wszystkim rolę miejsca spożywania rodzinnych posiłków, tak naprawdę jest to wnętrze niezmiernie wielofunkcyjne. Często bywa połączona z salonem, zapewniając miejsce dla wszystkich rodzinnych aktywności w ciągu dnia. Oprócz posiłków, może zatem służyć do relaksowania się po pracy, do zabaw z dziećmi, spotkań ze znajomymi lub romantycznych kolacji we dwoje.
Każda z wymienionych powyżej ról wymaga odmiennego nastroju, do którego budowy wykorzystuje się właśnie światło.

Czynniki wpływające na kształt systemu oświetlenia do jadalni

Jeśli pragniemy, aby nasza jadalnia była w pełni funkcjonalna, oświetlenie w tej części domu musi być równie wielowymiarowe. Żeby dobrze się sprawdzało, należy wziąć pod uwagę szereg czynników.

Różne oblicza światła

Jeśli chcemy zapewnić sobie maksymalną wygodę codziennego użytkowania jadalni, koniecznie musimy wprowadzić do niej różne rodzaje produktów oświetleniowych. Oczywiście, najważniejsza jest lampa nad stołem, jednak nie spełni ona roli oświetlenia zadaniowego we wszystkich częściach pomieszczenia, ani nie sprosta w pojedynkę zbudowaniu przytulnego nastroju. Postawmy na praktyczne lampy stojące oraz kinkiety, które same z siebie są piękną ozdobą, mogącą na dodatek oświetlić dzieła sztuki lub inne akcesoria ozdobne na ścianach.

Proporcja ma znaczenie

Zachowanie właściwych proporcji stanowi jeden z kluczowych czynników, wpływających na odbiór każdej aranżacji. Zastosowanie zbyt dużych lamp, powoduje, że wnętrze wydaje się zagracone. Zbyt małe kinkiety lub żyrandol do salonu natomiast, znikają przytłoczone nadmiarem przestrzeni wokół nich.

Zwróćmy zatem baczną uwagę na wielkość wybieranych przez nas lamp. Szczególnie istotne jest to w przypadku oświetlenia stołu w jadalni.

Bez wątpienia stanowi on najważniejsze miejsce w całym pomieszczeniu, gdyż wokół niego koncentruje się życie rodzinne. Jak go oświetlić? Złota zasada architektów wnętrz mówi, że lampa wisząca lub żyrandol do jadalni powinien mieć od ½ do ¾ szerokości stołu. Warto o tym pamiętać i dokładnie sprawdzić wymiary. W naszej ofercie znajdują się produkty, jak rodzina lamp Acrylio, występujące w różnych rozmiarach – od standardowego aż do XXL.

Krótka instrukcja wymiarowa

Gdy znamy już proporcje samej lampy, należy jeszcze pamiętać o właściwym zawieszeniu jej. Większość stylistów zgodnie stwierdza, że powinna się ona znaleźć na wysokości około 70-90 cm nad powierzchnią stołu, przyjmując, że im jest większa, tym wyżej powinna wisieć.
Zadbajmy też o to, żeby nie utrudniała swobodnej komunikacji przy stole, ani nie sprawiała, że użytkownicy będą zahaczać o nią głowami.

Kieruj się kształtem

Podczas poszukiwań lamp do pokoju dziennego, warto również mieć w pamięci kształty wprowadzonych już do niego przedmiotów, a w szczególności formę stołu. Jeśli zdecydowaliśmy się na mebel z okrągłym blatem, lampa powinna go odwzorowywać. Analogicznie, jeśli kupiliśmy kwadratowy lub prostokątny stół, żyrandol musi do nich nawiązywać.
Ponadto, lampa nad stołem to nie jedyny rodzaj oświetlenia w jadalni. Stwórzmy spójną i przemyślaną przestrzeń, poprzez wprowadzenie do niej innych produktów oświetleniowych, jak kinkiety lub lampy stojące, które pochodzą z tej samej rodziny lub mają wspólne cechy stylistyczne.
Działa tu zasada odwzorowań i stosowności. Zbyt duża ilość, mocno zróżnicowanych brył potrafi przytłaczać i wprowadzać wrażenie chaosu i nieładu.

Sedno tkwi w kolorze

Na koniec, warto jeszcze powiedzieć kilka słów o barwie samego światła. Ponieważ jadalnia stanowi przestrzeń wielofunkcyjną, trudno przypisać jej jeden kolor światła.
Najlepszym rozwiązaniem jest zatem dywersyfikacja produktów oświetleniowych również pod tym kątem. Dzięki temu zyskujemy chłodne światło nad stołem, umożliwiające spożywanie posiłków oraz wykonywanie wszelkich prac domowych, oraz światło ciepłobiałe w kinkietach i lampach stojących, dzięki któremu możemy zatonąć w błogim relaksie.

Jadalnia kluczem do aranżacji domu

Niewiele jest innych, równie wielofunkcyjnych przestrzeni w domu. Jadalnia stanowi równocześnie miejsce do pracy i relaksu. Maksymalną funkcjonalność możemy jej zapewnić poprzez dobranie odpowiednich produktów oświetleniowych. Przemyślmy zatem dokładnie zagadnienie i znajdźmy takie lampy, które perfekcyjnie oświetlą nasz pokój dzienny, zwiększając jego piękno, styl i użyteczność.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge