Inteligentne lampy, czyli rewolucja w oświetleniu każdej przestrzeni

Inteligentne lampy, czyli rewolucja w oświetleniu każdej przestrzeni

Sztuczna inteligencja powoli dociera do każdego domu. Obecnie nie potrzebujemy już nawet inwestować olbrzymich pieniędzy w rozbudowane systemy Smart House. Aby zacząć cieszyć się inteligentnym domem wystarczy niekiedy tylko jedna żarówka, dostęp do sieci WiFi oraz aplikacja na smartfonie.

W dzisiejszym artykule skupimy się na nowoczesnych żarówkach typu smart, które obecnie podbijają rynki oświetleniowe na całym świecie. Dają światło oraz wyróżniają się rozmaitymi dodatkowymi funkcjonalnościami. W ostatnim czasie pojawiły się także w naszej ofercie, jako jeden z elementów Azzardo Smart. Czym są i w jaki sposób działają żarówki WiFi?

Czym jest żarówka WiFi? Inteligentne oświetlenie do domu

Żarówki WiFi nazywa się też inteligentnymi lub smart żarówkami. Są to niezmiernie nowoczesne urządzenia, którymi steruje się za pomocą domowego, bezprzewodowego Internetu. W odróżnieniu od zwykłych źródeł światła smart żarówki często nie ograniczają się wyłącznie do zapewniania nam oświetlenia w domowym zaciszu. Posiadają szereg dodatkowych funkcji, zwłaszcza jeśli włączymy je w bardziej rozbudowany system Smart House. Wówczas zyskujemy olbrzymie możliwości budowania przestrzeni wygodnej, przyjaznej oraz niezmiernie energooszczędnej.

Żarówki tego typu pozwalają bowiem na wprowadzenie znaczących oszczędności do domowego budżetu, ponieważ wykorzystują technologię LED. W produkcie znajduje się jedna lub więcej diod, które umożliwiają regulację natężenia światła, a w niektórych modelach niemal dowolne mieszanie kolorów, dzięki czemu żarówka może świecić na miliony różnych barw.

Oszczędność dotyczy jednak nie tylko zużycia energii elektrycznej, ale także żywotności produktów. Smart żarówki są zdecydowanie bardziej długowieczne. W niektórych przypadkach działają nawet do 20 lat, przy założeniu używania ich przez kilka godzin każdego dnia.

Zalety żarówek Smart – dlaczego warto zainstalować je w naszych domach?

Podstawową funkcjonalnością inteligentnych produktów WiFi jest oczywiście zapewnianie nam wystarczającej ilości światła do przemieszczania się i wykonywania rozmaitych czynności. Jednak potrafią one zdecydowanie więcej.

Modelami dostępnymi w naszej ofercie można bez przeszkód sterować zdalnie – za pomocą pilota lub aplikacji na telefonie. Jeśli włączymy je w bardziej rozbudowany system, możemy również kontrolować ich pracę za pomocą poleceń głosowych, gdyż współpracują z inteligentnymi asystentami Google i Amazon Alexa. Zyskujemy zatem niespotykaną do tej pory wygodę zarządzania domowym systemem oświetleniowym, bez wzlędu na to, gdzie aktualnie przebywamy.

Smart żarówki mają opcję sterowania jasnością i odcieniem światła, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Dzięki temu pozwalają na budowanie konkretnej atmosfery w pomieszczeniu. Stanowi to również olbrzymią zaletę przy tworzeniu bardziej złożonych scen świetlnych we wnętrzach.

Cały czas w aplikacji mamy szansę na monitorowanie bieżącego zużycia energii poszczególnych produktów. O ile w przypadku pojedynczego źródła światła nie jest to rozwiązanie szczególnie przydatne, to jeśli zdecydujemy się na wymianę wszystkich lamp na energooszczędne modele WiFi, możemy w łatwy sposób kontrolować domowe wydatki na oświetlenie.

Używając inteligentnych żarówek LED, zyskujemy możliwość tworzenia harmonogramów. W oparciu o wcześniej zapisane ustawienia, lampy włączą lub wyłączą światło, nawet jeśli nie będzie nas fizycznie w domu. Może to usprawnić codzienne funkcjonowanie, a nawet zniechęcić potencjalnych włamywaczy, którzy chcieliby wtargnąć do wnętrza domu.

Jeśli wszystkie źródła światła zamieniliśmy na produkty smart, wówczas możemy budować kompleksowe sceny świetlne. Jest to szczególnie przydatne, gdy wykorzystujemy jedno pomieszczenie do różnych zadań. Wówczas jednym kliknięciem dopasowujemy inteligentne oświetlenie do aktualnych potrzeb, bez konieczności indywidualnej regulacji każdej żarówki.

Inteligentne lampy i żarówki LED mogą jeszcze więcej

Inteligentne lampy i żarówki LEDInteligentne żarówki WiFi stanowią podstawową jednostkę do budowania nawet najbardziej skomplikowanych instalacji oświetleniowych w inteligentnych domach. Pozwalają zwiększać funkcjonalność oraz sprawić, że większość czynności wykonuje za nas dom.

Nie musimy się już martwić, że nie wyłączyliśmy światła, wychodząc z domu, a w razie jakichkolwiek problemów lub wystąpienia anomalii, od razu dostajemy powiadomienie na telefon. Dzięki temu możemy żyć zdecydowanie wygodniej, przyjemniej i oszczędniej. Pomyślmy tylko, kilkanaście lat temu nikt nawet nie przewidywał, że zwykła żarówka będzie w stanie aż tyle zrobić.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge