jak rozmieścić halogeny na suficie w kuchni

Jak rozmieścić halogeny na suficie w kuchni – praktyczne wskazówki

Oświetlenie kuchenne może przybierać zróżnicowane formy, ważne by było praktyczne, a przy tym wpływało na zbudowanie ciekawej estetycznie przestrzeni. Szczególnie intrygujące efekty da się uzyskać, stosując sufity podwieszane, a razem z nimi halogeny w kuchni na suficie lub produkty LED.

Dlaczego warto zdecydować się na takie produkty oświetleniowe? Jak rozmieścić halogeny w kuchni? Ile halogenów w kuchni powinno się zastosować? O tym przeczytacie poniżej.

Sufity podwieszane w kuchni – dlaczego warto je zbudować?

W aranżacji wnętrz mieszkalnych często stosuje się takie rozwiązania, jak sufity podwieszane (z płyt kartonowo-gipsowych), które trafiają zarówno do łazienek i kuchni, jak i salonów czy sypialni.

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na taką formę wykończenia przestrzeni? Pozwala ono przede wszystkim ukryć rozmaite niedoskonałości – ubytki, elementy instalacji, przewody, rury czy mocowania wyposażenia. Ponadto sufity podwieszane stanowią prosty i wygodny sposób na to, by wizualnie odmienić wnętrze. Można z ich pomocą obniżyć zbyt wysoki sufit (korzyść wizualna i mniejsze straty energetyczne) lub optycznie powiększyć wnętrze, jeśli zdecydujemy się m.in. na pozostawienie szczeliny pozornej między sufitem a ścianą. Co więcej odpowiednio docięte płyty mogą stać się elementem ciekawym wizualnie – wpisującym się w całościową aranżację.

Tworzenie takiego sufitu pozwala zbudować praktyczne i efektowne oświetlenie kuchni w suficie podwieszanym. Montuje się w nim oczka wpuszczane czy taśmy LED, trudne do umieszczenia w standardowym suficie. Płyta kartonowo gipsowa może być niemal dowolnie kształtowana, by zaprojektować oświetlenie idealnie dopasowane do potrzeb. Można choćby zdecydować się na mniejsze produkty boczne (dodatkowe źródła światła) i okazały żyrandol w centrum lub zrezygnować z dużej lampy na rzecz mniejszych produktów, jak lampy LED lub reflektorki halogenowe, rozplanowane już na etapie projektowania wnętrza.

Źródła światła halogenowe i produkty LED – energooszczędne rozwiązania do kuchni i kuchni połączonej z salonem

Jakie powinno być oświetlenie do kuchni? Przede wszystkim praktyczne. Musi składać się z wystarczające liczby elementów, dostarczających oświetlenie:

  • ogólne,

  • zadaniowe,

  • dekoracyjne.

Warto stosować modne i funkcjonalne oprawy, ale też sięgać po właściwe źródła światła – bardziej żywotne i energooszczędne od tradycyjnych żarówek. Do tej kategorii zaliczają się zwłaszcza:

  • produkty LED (źródła światła, lampy ze zintegrowanym źródłem światła LED),

  • reflektorki halogenowe.

Tego typu produkty świetnie sprawdzają się właśnie jako oświetlenie w kuchni na podwieszanym suficie. Można bez trudu znaleźć oprawy halogenowe i LED, w których montuje się źródło światła z różnymi rodzajami gwintu, o różnych wielkościach i kształtach. Wiele rozwiązań pozwala na regulowanie natężenia światła, a także dopasowywanie temperatury barwowej (światło zimne, światło ciepłe, neutralne) do potrzeb konkretnej strefy oświetlenia kuchni.

Jeśli chce się zatem zaprojektować oświetlenie skuteczne i stylowe, warto sięgać po sprawdzone, oszczędne źródło światła, które odmieni oblicze kuchni.

Halogeny w kuchni nad meblami i nie tylko – rozmieszczenie halogenów w kuchni

Gdzie umieszcza się najczęściej lampy halogenowe i LED wpuszczane w kuchni? To naprawdę uniwersalny rodzaj oświetlenia, który można wykorzystać jako:

  • oświetlenie centralne lub strefowe oświetlenie w kuchni,

  • oświetlenie zadaniowe (oświetlenie miejscowe),

  • oświetlenie dekoracyjne.

Gdzie powinno się je zatem zamontować:

  • ledy lub halogeny nad szafkami w kuchni,

  • oświetlenie podszafkowe nad blatem lub do sprzętów AGD,

  • oświetlenie stołu,

  • oświetlenie punktowe elementów wyposażenia (otwartych półek, zdjęć obrazków na ścianach),

  • lampy nad blat roboczy lub nad wyspą kuchenną do spożywania i przygotowywania posiłków.

Niewielkie reflektorki bywają montowane bezpośrednio na suficie lub na specjalnych szynoprzewodach, które jeszcze bardziej zwiększają funkcjonalność systemu oświetleniowego oraz pomagają rozmieścić tak punkty świetlne, by uzyskać idealny system. Niekiedy nawet mniejsze produkty potrafią zapewnić lepszy poziom oświetlenia niż jedna duża lampa montowana w środku pomieszczenia lub strefy (wiszące lampy lub plafony).

Dzięki nim da się odmienić wygląd wnętrza i stworzyć w pełni bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń do realizacji wszelkich zadań, o dowolnym stopniu precyzji.

Jak gęsto rozmieścić punkty świetlne na suficie? Wystarczy sprawdzić powierzchnię, która ma być oświetlona. Najczęściej umieszcza się do 8 oczek na każde 3 metry kwadratowe, ale im bardziej nastrojowe i przytulne warunki chce się stworzyć, tym mniej opraw oświetleniowych w danej strefie się stosuje.

Prawidłowe oświetlenie punktowe kuchni a oprawy halogenowe – efekt praktyczny i estetyczny

Oświetlenie kuchni z pomocą lamp halogenowych i ledowych, wpuszczanych w sufit lub reflektorków, spełnia równocześnie funkcje praktyczne (oświetlenie podszafkowe pod górnymi szafkami kuchennymi, blatem roboczym), ale też estetyczne, zdobiąc przestrzeń i wpływając na jej finalny odbiór i przytulność.

W przypadku kuchni wpływa na to choćby:

  • rozmieszczenie lamp,

  • dobór opraw do konkretnych celów i stylu aranżacji,

  • dopasowanie natężenia światła,

  • wybór właściwej temperatury barwowej i współczynnika oddawania barw.

Tego typu produkty oświetleniowe na sufitach montuje się w większości modnych obecnie wnętrz – od pomieszczeń minimalistycznych i nowoczesnych, przez klasyczne, aż do industrialnych i skandynawskich. To zdecydowanie optymalny sposób na rozjaśnienie każdej modnej kuchni.

Jak rozmieścić halogeny na suficie w kuchni – oświetlenie kuchni od podszewki a całe wnętrze

Dobrze oświetlona kuchnia powinna być wyposażona w kilka lamp, połączonych w spójny system, a to jak rozmieścić oświetlenie zależy od specyfiki pomieszczenia, potrzeb domowników oraz względów estetycznych. W wielu wnętrzach świetnie sprawdzają się zwłaszcza sufity podwieszane, na których montuje się rozmaite typy opraw.

Nawet niewielkie produkty (np. lampy halogenowe w suficie podwieszanym) da się zastosować jako oświetlenie ogólne, zadaniowe. Przydaje się także punktowe oświetlenie LED, jako lampy pod szafki czy doświetlenie blatów roboczych.

Warto zadbać o to, jakie jest natężenie i barwa światła, dzięki czemu tworzy się optymalne warunki: neutralne i chłodnie światło – koncentracja i praca, ciepłe światło: relaks i wypoczynek.

Stawiajmy zawsze na odpowiednie produkty i budujmy systemy oświetleniowe, zaprojektowane w oparciu o realne potrzeby i możliwości. Szeroki wybór produktów do tego celu można znaleźć na naszej stronie.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge