Jak urządzić taras?

Jak urządzić taras?

Zastanawiasz się, jak urządzić swój taras? Nie wiesz jakie wyposażenie wybrać? Aranżacja tego miejsca wydaje ci się trudna? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie zdradzamy, jak urządzić taras przydomowy?

Taras przydomowy, to komfort, na jaki nie każdy może sobie pozwolić. Jednak każdy kto ma ogród, jako pierwsze miejsce wypoczynkowe, planuje właśnie strefę wypoczynku na tarasie.

Jeżeli w tym sezonie stoisz przed wyzwaniem urządzenia własnego tarasu, na pewno masz mnóstwo wątpliwości, pytań, i sporo pomysłów…Taras to przecież dla wielu z nas, spełnienie marzeń.

Aromatyczna kawa o poranku, wypita w tak pięknej scenerii, nastraja pozytywnie na cały dzień.  Dodatkowo ogrodowe przyjęcia dla najbliższych, leniwe, słoneczne popołudnia, czy samotny relaks z książką na leżaku – taras kojarzy nam się przyjemnie i zachęcająco. Jak zaplanować swój taras, aby był spełnieniem marzeń, a nie rozczarowaniem?

Taras powinien być zachęcający, wygodny i atrakcyjny.

Złap grunt pod nogami

Każdy taras, to przede wszystkim solidna podstawa. Nawierzchnię tarasu możemy wykonać przynajmniej na kilka sposobów. Do wyboru mamy  materiały, które różnią się właściwościami i wyglądem.

Najważniejsze, co musimy uwzględnić, to odporność tworzywa na czynniki atmosferyczne. Konstrukcja tarasu będzie stale narażona na opady, wahania temperatur, czy też oddziaływania pleśni, szkodników. Dodatkowo na nawierzchnię oddziałuje też promieniowanie UV. Podłoga tarasu, mimo ciągłego wpływu czynników atmosferycznych, powinna być w doskonałym stanie – odporna na wpływy zewnętrzne, posłuży nam długo, a taras będzie bezpieczny i wygodny.

Odporne tworzywo jest mniej wymagające – nie będzie potrzebować naszej uwagi, impregnacji, intensywnej pielęgnacji. Pozwoli zaoszczędzić czas, który można spożytkować na relaks w ogrodzie.

Najpopularniejszym tworzywem, wybieranym na budowę tarasu, do niedawna było drewno. Jednak ze względu na konieczność impregnowania go, a także krótką żywotność, zaczęliśmy poszukiwać alternatywy.

poduszki z zaglowkiem florina odporne na promieniowanie uv
Na tarasie bardzo popularne są deski, jednak wymagają one regularnej impregnacji.

Obecnie stawiamy na trwałość – dlatego popularna jest deska kompozytowa, lub drewno egzotyczne. Obydwa warianty są droższe od sosnowych desek, ale zdecydowanie trwalsze.

Popularne są również nawierzchnie z kostki betonowej, lub płyt betonowych, które oprócz tego, że są trwałe, dodatkowo łatwo dopasowują się do stylu każdego ogrodu. Różnorodność kostek i płyt jest tak duża, iż nawet najbardziej wymagający miłośnicy ogrodowego relaksu, znajdą coś dla siebie.

Aby na tarasie można było ustawić stabilnie meble, a także aby jego czyszczenie było wygodne, a użytkowanie komfortowe, warto zastosować nawierzchnię utwardzoną. Stabilna, twarda nawierzchnia sprawi, że ustawione na niej meble nie będą się ruszać, a także chodzenie po takiej nawierzchni jest wygodniejsze.

Czasem,  w ogrodach wiejskich, lub bardziej swobodnych, taras może być wykonany ze żwiru. Jest to jednak rozwiązanie, które nie wszędzie się sprawdza. Zwłaszcza, jeżeli w ogrodzie są zwierzęta, lub małe dzieci, które będą rozgrywać żwir dookoła.

Czasem słońce, czasem deszcz…

Tak to już jest w ogrodzie, że pogoda potrafi nas zaskoczyć. Najczęściej psuje się wtedy, kiedy zależy nam na słońcu. Abyśmy nie musieli rezygnować z relaksu na tarasie nawet przy niesprzyjającej aurze pogodowej, warto zastanowić się nad zadaszeniem tarasu.

Najłatwiejszym sposobem osłonięcia tarasu, jest wykorzystanie parasola ogrodowego. Jest to sposób najszybszy i najtańszy. Szukając parasola ogrodowego, zwróć uwagę na :

  • materiał wykonania czaszy, najlepiej aby był odporny na UV, oraz wodoodporny, na przykład wykonany z olefiny,
  • zlokalizowanie podstawy parasola, lokalizacja centralna zabiera dużo miejsca i trudniej jest ustawić meble pod czaszą, natomiast lokalizacja boczna daje nam większą swobodę,
  • mechanizm działania, czy obsługa jest łatwa i intuicyjna,
  • czy parasol ma podstawę, która pozwala na stabilne zamocowanie go w gruncie, jest to bardzo ważne i ma istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo w czasie użytkowania parasola.

Zastosowanie parasola jest wygodne, a także pozostawia nam swobodę, gdyż możemy dopasowywać go do warunków atmosferycznych – parasol można składać i otwierać, kiedy poczujemy taką potrzebę.

Dla osób bardziej wymagających, które szukają stałego zadaszenia tarasu, polecamy altany ogrodowe. Zadaszenie tarasu za pomocą altany ogrodowej, to większy wydatek, ale jest to rozwiązanie na wiele lat. Najpopularniejsze są zadaszenie wykonane z drewna oraz metalu. Obecnie oferta jest tak duża, że możemy dopasować konstrukcję do naszych indywidualnych wymagań. Coraz popularniejsze stają się zadaszenia z metalowymi dachami, których żaluzje można otwierać i zamykać.

Jak wybrać najlepsze meble na taras?

Nie da się ukryć, że najważniejszym elementem wyposażenia tarasu, są meble tarasowe. Wymagamy od nich dużo – mają być wygodne, odporne na czynniki atmosferyczne i stylowe. Na co zwrócić uwagę, kupując meble tarasowe?

jak wybrać meble na taras

Przede wszystkim, niezależnie czy szukamy mebli wypoczynkowych, czy jadalnianych, konstrukcja siedzisk powinna być wygodna. Siedzisk i kanapy wyposażone w podłokietniki, oraz poduchy, które powinny być w zestawie z meblami, będą gwarantować nam przyjemne chwile. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy jest możliwość rozłożenia oparcia- zwłaszcza w fotelach i leżakach wypoczynkowych, oraz w jaki sposób ten mechanizm działa.

Jeżeli meble są wyposażone w poduszki, powinny być one wykonane z tworzywa odpornego na czynniki pogodowe, zanieczyszczenia oraz pleśń. W roli poduszek w ogrodzie najlepiej sprawdza się olefina, która nie wymaga szczególnej pielęgnacji.

Krzesła ogrodowe powinny mieć ażurowe siedzisko, lub siedzisko z otworem, umożliwiającym swobodny spływ wody, dzięki czemu po deszczu krzesła będą szybko gotowe do użytkowania. Funkcja sztaplowania to możliwość składania krzesła jedno w  drugie. Przysdtana szczególnie, kiedy dysponujemy większa ilością dodatkowych krzeseł, niepotrzebnych codziennie, tylko w czasie przyjęć ogrodowych.

To czy zestaw mebli ma być użytkowany jako wypoczynkowy lub obiadowy, wpływa na cechy, jakie powinien posiadać.

Wysokość stołu powinna być dopasowana do funkcji, jaką ma pełnić. Jeżeli chcemy użytkować ten mebel zarówno jako stół obiadowy, jak też stolik wypoczynkowy, kupujmy taką wysokość, która nam to umożliwi. Blat stołu ma być łatwy w czyszczeniu – najlepszy będzie szklany, lub wykonany z laminatu. Szczeliny w blacie ułatwiają odpływ wody, która nie będzie długo oddziaływać na jego konstrukcję.

Ciekawą propozycją są stoły ogrodowe z rozkładanym blatem, które w codziennym użytkowaniu mają standardowe wymiary, natomiast w razie potrzeby, można łatwo rozsunąć je, tworząc stół nawet dla kilkunastu osób.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że na taras doskonale pasują również takie meble wypoczynkowe jak leżaki i huśtawki. Leżaki ogrodowe powinny być wyposażone w kółka, które zapewnią mu mobilność. Aby natomiast zamocować huśtawkę,nie musimy dysponować w pobliżu drzewem, czy też mocnym stropem. Alternatywą są huśtawki na metalowej ramie. Zaskoczeniem są również hamaki, które możemy rozpiąć na specjalnie wykonanych dla nich podporach. To rozwiązanie zaplanowane specjalnie z myślą o właścicielach nowych ogrodów, gdzie nie ma jeszcze mocnych drzew, które mogłyby utrzymać hamak.

Jakie rośliny posadzić na tarasie?

Rośliny, które będą otaczać taras, muszą być starannie dobrane – mają uprzyjemniać nam relaks. Jednocześnie musimy pamiętać, że będziemy spędzać tu dużo czasu, zapraszać gości, więc roślinność powinna być atrakcyjna.

Przy tarasie możemy posadzić drzewa, które zapewnią nam cień, a przyjemny szum ich liści, pozwoli się zrelaksować. Unikajmy raczej drzew owocowych, gdyż do opadających owoców będą zlatywać się pszczoły i muchy. Dobrze sprawdzają się natomiast gatunki liściaste takie jak brzozy, surmie, wierzby, klony. Z iglaków stabilnym, całorocznym elementem będą świerki, sosny, czy wolniej rosnące jodły.

W towarzystwie drzew możemy zasadzić pachnące i dekoracyjne krzewy – lilaki, jaśminowce, kaliny, pęcherznice, tawuły, lub róże. Zapach roślin towarzyszących nam w czasie relaksu powinien być delikatny, gdyż zbyt mocny aromat może być męczący. Równie ładnie wyglądają też rododendrony i hortensje, zachwycające kwiatami.

Jako uzupełnienie rabat sprawdza się byliny, kwitnące, mało wymagające, będą wprowadzać nieco koloru, a także zaskakiwać w każdy różnie, nowym wyglądem.

Na tarasie bardzo często pojawiają się również donice z sezonowymi kompozycjami – jest to ciekawy sposób na urozmaicenie przestrzeni . Kompozycje sezonowe to ładna dekoracja, pod warunkiem, że nasadzenia w donicach są zadbane.

Taras przydomowy – przytulne centrum rodzinnych spotkań

Potraktuj taras jak dodatkowy pokój, i zaaranżuj go dodatkami, tekstyliami, bibelotami. Każdy z nas wie, że takie drobiazgi pozwalają podkreślić styl przestrzenie. Dlatego ważne jest, aby wybierać je rozważnie, dopasowując do siebie i tarasu. Wszelkie tekstylia jak pledy, koce, poduchy, z nawet zasłony, sprawią, że miejsce będzie przytulne.

Miękkie poduchy, koce, pledy, dywany, wazony, wazoniki, lampiony i donice – każdy drobny dodatek sprawi, że na tarasie zrobi się przytulnie.

Dodatkowo na tarasie możemy zlokalizować palenisko lub grill. To z pewnością urozmaici nam wolny czas, a także niejednokrotnie będzie pretekstem do spotkań na tarasie.

Aby korzystać z tarasu można było także po zmroku, warto zainwestować w oświetlenie ogrodowe. Lampy, lampiony, reflektory ogrodowe sprawią, że taras będzie dostępny także po zmierzchu.

Jeżeli szukamy rozwiązań, które dodatkowo nastrojowo wpływają na charakter tarasu, warto zwrócić uwagę na girlandy, czy też naturalne świece. Girlandy możemy zawinąć wokół filarów zadaszenia, lub ozdobić drzewko, rosnące obok. Natomiast świece, umieszczone w lampionach, będą sprawiać, że na tarasie zrobi się romantycznie.

Dla miłośników nowinek technologicznych interesujące będą donice podświetlane, które pozwolą wyeksponować rośliny nawet po zmroku, a dodatkowo wyróżnią się z otoczenia.

Pamiętaj! Planując oświetlenie tarasu, wybieraj barwę światła, która jest we wnętrzach i na elewacji domu, tak aby całość była spójna. Zwróć uwagę na właściwości wybranego oświetlenia,dla bezpieczeństwa, koniecznie musi być przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Styl tarasu powinien pasować do stylu, w jakim urządzony jest dom, ogród i elewacja budynku. Wszystko razem na stanowić spójną całość.

Pomysł na – taras nowoczesny

Na tarasie w stylu nowoczesnym dominują szarości, a także czerń i biel. W tych kolorach wykonane są meble ogrodowe, a także nawierzchnia. Najczęściej jako tworzywo wykorzystuje się beton, metal, szkło, oraz drewno, ale właśnie malowane na zimne kolory. Akcentami barwnymi są dodatki i dekoracje, ale najczęściej jest to monochromatyczne zestawienie – jeden mocny kolor, nawiązujący także do roślinności.

Ilość gatunków roślin jest ograniczona, pojawia się kilka gatunków, ale sadzonych w licznych grupach, dzięki czemu roślinność tworzy duże plamy. Takie zestawienia ułatwiają pielęgnację ogrodu i tworzą tło dla unikatowych mebli czy nietypowych dekoracji. Popularne są zwłaszcza krzewy, oraz niektóre byliny. Licznie pojawiają się iglaki – cisy, bukszpany, jałowce. Geometryczne i strzyżone formy to lubiane w tym stylu elementy. Na tarasie nowoczesnym zawsze pojawia się coś, co zaskakuje – jeden efektowny element.

Taras nowoczesny to idealna propozycja na aranżację w ogrodzie miejskim, czy też na przedmieściach.

Pomysł na – taras rustykalny

Taras rustykalny, inaczej wiejski, to propozycja dla osób ceniących naturalne tworzywa, oraz kontakt z naturą. Tu najważniejsze jest obcowanie z nią. Tworzywa jakie są wykorzystane to drewno, rattan i terakota, kamień, żwir. Dla osób poszukujących trwalszych rozwiązań, alternatywą będą elementy wykonane z tworzywa sztucznego, imitujące naturalne, jednak, jak wiadomo to już nie to samo.

Kolory jakie dominują to wszystkie ciepłe barwy, odcienie beżu, brązów, złamana biel, ale również pastelowe kolor. Możemy zdecydować się na wersję romantyczną, bardziej angielską, lub polską, kolorową wieś. W tym ostatnim wariancie więcej będzie mocnych kolorów.

Meble wykonane są najczęściej z drewna, lub grubej plecionki technorattanowej.

Ogród wiejski pełen jest kontrastowych zestawień. Roślinność ma być pachnąca, barwna – stawia się na kwiaty – róże, hortensje, szałwie, jeżówki, a także jednoroczne – groszek pachnący, cynie, astry, aksamitki, bratki, goździki.

Jako dekoracje wykorzystane będą tekstylia wykonane z naturalnych materiałów – lnu, bawełny, oraz plecione kosze, wianki, wiklinowe i ceramiczne figurki.

Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Grako

    Świetny artykuł! Projektując taras warto również pomyśleć o ochronie przed upałem. Żagle przeciwsłoneczne sprawdzą się tutaj idealnie :)

  • Norbert

    Uwielbiam naturę, więc taras rustykalny to rzecz obowiązkowa. Pozdrawiam!

  • Domni

    Taras to idealny pomysł na relaks w okresie ciepłych dni

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge