Jakie oświetlenie do domu będzie najlepsze

Jakie oświetlenie do domu będzie najlepsze? Krótki poradnik dla każdego

Właściwy dobór oświetlenia stanowi jeden z najważniejszych dylematów aranżacyjnych, z którym styka się każdy, kto prowadzi budowę lub remont. Warto jednak pochylić się nad nim nieco dłużej, gdyż dobrze dopasowane lampy, sprawiają, że przestrzeń staje się równocześnie praktyczna i stylowa.

System lamp zamontowanych w pomieszczeniu stanowi jej główną dekorację – zarówno dzięki ozdobnej formie poszczególnych produktów, jak i poprzez różnobarwne efekty świetlne o wielkim walorze dekoracyjnym. Oprócz tego, nowoczesne lampy odgrywają dodatkowo wiele różnych ról, których oczekujemy od funkcjonalnego oświetlenia.

Jak zatem tworzyć oświetleniowe projekty domów, aby spełniały wszelkie oczekiwania użytkowników, a przy tym były piękne i wpisywały się w aktualne trendy? O tym wszystkim postaramy się opowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Jakie oświetlenie do domu warto wybrać? Na początek nieco teorii

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad rozbudowanymi systemami oświetleniowymi, bezwzględnie należy poznać podstawowe terminy i jednostki wiążące się ze światłem w naszych domach.

Do najważniejszych wartości, które opisują właściwości każdej żarówki, zalicza się:

  • waty [W], oznaczające moc żarówki;
  • Kelviny [K], określające barwę światła;
  • lumeny i luksy, dzięki którym poznajemy ilość światła wytwarzaną przez żarówkę.

Moc źródła światła

Moc żarówki, wyrażana w watach, stanowi jeden z najważniejszych parametrów, określających wartość każdego źródła światła. Świadomość mocy oraz jej odpowiedni dobór, znacząco wpływają na poziom oszczędzania energii elektrycznej.

Istnieje również szereg rozwiązań wybitnie przyjaznych dla domowego budżetu. Zalicza się do nich między innymi oświetlenie LED, z którym pobór mocy może być nawet o 80% niższy niż przy klasycznych produktach. Dzięki temu nowoczesne lampy, korzystające z tej technologii, są zdecydowanie bardziej energooszczędne niż zwykłe żarówki.

Jak powinna kształtować się moc źródeł światła dla poszczególnych produktów? Nowoczesne lampy wiszące zazwyczaj mają moc 75 W, kinkiety i lampy naścienne – 25 W, a stojące ok. 40 W.

Pozostaje jeszcze pytanie o całościową moc światła w różnych pomieszczeniach. W łazience lampa sufitowa oraz lampy zadaniowe powinny łącznie dawać około 100 W. Podobna wartość wystarcza dla oświetlenia głównego, zadaniowego i ozdobnego w kuchni. Nieco mniejsza moc jest potrzebna w służących do relaksu salonie i sypialni (lampy sufitowe, lampy podłogowe i boczne) – w sumie 70-80 W. W pokojach dziecięcych przydaje się natomiast jasna lampa główna, lampki na biurku oraz nocne, o łącznej mocy ok. 110-120 W.

Barwa światła a funkcjonalność pomieszczeń w domu

Barwa światła, którą określa się w Kelvinach, pozwala na dopasowanie światła do każdego pomieszczenia. Wiele badań potwierdza, że to ona wpływa na ludzką aktywność. Jakie zatem światło powinniśmy wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

Odcień ciepłobiały (2700-3200 K) nadaje się do wnętrz służących wyciszeniu, jak na przykład sypialnia lub kącik relaksu w salonie. Neutralne światło (3300-4500 K) sprawdza się we wnętrzach użytkowych, między innymi łazienkach, w których zdarza się nam wykonywać różne czynności. Z kolei światło zimnobiałe (4600-6500 K) ma idealną barwę do miejsc przeznaczonych na wzmożoną aktywność oraz pracę, jak kuchnia lub gabinet.

Niektóre pomieszczenia, ze względu na pełnienie rozmaitych funkcji, potrzebują zastosowania zarówno światła ciepłego, jak i zimnego, dzięki czemu, w zależności od potrzeby chwili, można w nich komfortowo wykonywać różne czynności.

Lumeny i luksy – jakie natężenie mają nowoczesne lampy do domów?

Pozostają jeszcze dwie jednostki światła, dzięki którym poznajemy ilość emitowanego przez poszczególne źródła światła. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, iż luksy biorą pod uwagę obszar, w którym rozprzestrzenia się światło, a lumeny skupiają się na samej wiązce i jej kącie padania.

Krótko mówiąc, podczas gdy lumen definiuje wyłącznie źródło światła, luks przekłada się na oświetlaną przez nie powierzchnię.

Praktyczne i piękne projekty domów a tworzenie systemów świetlnych

Planowanie oświetlenia to jednak nie tylko same parametry techniczne każdego źródła światła. Należy również wziąć pod uwagę szereg elementów funkcjonalnych i stylistycznych, aby zbudować aranżację praktyczną i ciekawą wizualnie.

Określenie budżetu na początku planowania

Choć wydaje się to trywialne, precyzyjne określenie budżetu, już na samym początku budowy lub remontu domu czy mieszkania, pozwala na prostsze znalezienie odpowiadających nam produktów oświetleniowych oraz sprecyzowania, na co możemy sobie tak naprawdę pozwolić.

Jak wprowadzić nowoczesne lampy do domu? Planowanie z kartką i ołówkiem w ręku

Zanim wybierzemy się do sklepu oświetleniowego i zaczniemy wybierać nowoczesne lampy do poszczególnych pomieszczeń, warto stworzyć dokładny plan, w którym uwzględnimy układ każdego z pokojów, rozmieszczenie okien i drzwi oraz dużych mebli.

Na tak opracowaną mapę z łatwością wprowadzamy precyzyjne miejsca, w których chcielibyśmy mieć lampy sufitowe, lampy podłogowe lub wiszące. Podczas oznaczania każdego z nich, weźmy pod uwagę, w jaki sposób korzystamy z przestrzeni, jaka jest jej funkcja, o jakiej porze oraz ile osób zazwyczaj w niej przebywa.

Warstwowość oświetlenia a jego funkcje

W zależności od pomieszczenia, dla którego tworzymy system świetlny, powinno się stosować inne rozwiązania. Bezwzględnie, w każdym z nich oświetlenie powinno być rozbudowane i warstwowe oraz składać się z trzech rodzajów: głównego, zadaniowego i dekoracyjnego, w różnych konfiguracjach.

W kuchni i jadalni oświetlenie główne składa się z lampy wiszącej lub plafonu oraz dodatkowego zadaniowego źródła światła nad blatami kuchennymi i stołem. Mogą to być nowoczesne lampy wiszące, na przykład niezmiernie ostatnio modny, elegancki i minimalistyczny żyrandol. Dodatkowo, warto zamieścić obok niego lampy ścienne, np. kinkiety czy oświetlenie LED, w formie taśm montowanych na meblach lub jako ozdoba wielowarstwowego sufitu podwieszanego.

Gdy planujemy oświetlenie salonu, warto zacząć od głównego elementu, którym bez wątpienia jest lampa wisząca. Oprócz niej pojawiają się też inne źródła światła, czyli kinkiety lub lampy podłogowe.

W sypialni powinna pojawić się jedna lampa sufitowa, uzupełniona o lampki nocne oraz ewentualnie jeden model stojący, podłogowy.

W łazienkach należy postawić na podobne urozmaicenie. Potrzebna jest lampa wisząca lub plafon sufitowy – w zależności od stylistyki i wielkości łazienki. Pełni on funkcję oświetlenia głównego. Oprócz niego niezbędne są także nowoczesne lampy zadaniowe nad lustrem i przy kabinie prysznicowej lub wannie.

Każde z pomieszczeń, dla zapewnienia ostatecznego szlifu i wyrazu stylistycznego, wymaga ponadto zastosowania świateł dekoracyjnych, bez względu na to, czy planujemy oświetlenie salonu, kuchni lub sypialni.

Styl przewodni i proporcje

Stylistyka wnętrza jest ściśle związana z jego oświetleniem – nie można rozdzielić tych dwóch elementów, gdy chcemy stworzyć perfekcyjne projekty domów i aranżację poszczególnych pomieszczeń.

Zadbajmy o to, żeby wszystkie źródła światła, w ramach jednego pomieszczenia, były ze sobą powiązane wizualnie, dzięki czemu wnętrze staje się spójne i eleganckie. W naszej ofercie można znaleźć zbliżone lampy, jak choćby cała seria Acrylio lub lampy wiszące i stojące z rodziny Azzardo Octopus, w której znajdują się zarówno produkty stojące, jak i lampa sufitowa.

Wszystkie źródła światła muszą mieć właściwe proporcje, pozwalające najlepiej wpisać je w daną przestrzeń. Na przykład lampy wiszące nad stołem w jadalni powinny mieć szerokość od ½ do ¾ szerokości samego blatu. Wówczas wnętrze nie będzie przytłaczające ani zagracone.

Kreatywność oraz indywidualny pomysł na dom i źródła światła

Dom stanowi naszą prywatną przestrzeń i dlatego powinien wyrażać nasz charakter oraz styl, który najbardziej nam odpowiada. Produkty oświetleniowe pomagają stworzyć kompleksowe projekty wnętrz, wpisujące się w konkretną aranżację stylistyczną.

Warto szukać inspiracji, mieć nieustannie oczy szeroko otwarte, jednak niekoniecznie ślepo podążać za trendami. Pamiętajmy, że zakupione produkty pozostaną z nami przez dłuższy czas, dlatego najlepiej stawiać na elegancką klasykę najwyższej jakości, ewentualnie z lekką nutą nonszalancji.

Powinno się również śledzić nowinki techniczne, pozwalające na wprowadzenie do domu dodatkowej wygody oraz oszczędności czasu, pracy i wydatków. Świetnym tego przykładem są zdobywające coraz większe rzesze zwolenników: oświetlenie LED oraz system Smart House.

Lampy w każdej przestrzeni

Nie da się funkcjonować w domowej przestrzeni bez oświetlenia, to fakt niezaprzeczalny. Wpływa ono na odbiór wizualny każdego wnętrza, podnosi funkcjonalność pomieszczeń oraz gwarantuje idealne warunki do pracy i odpoczynku, jeśli tylko jest odpowiednio dobrane.

Systemy świetlne do domu i mieszkania muszą składać się z trzech elementów – oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego, dzięki którym wnętrza spełniają swoją rolę w jak najlepszy sposób. Szczególnie ważne są podstawowe parametry każdego źródła światła, jak natężenie, moc i barwa.

Gdy pragniemy stworzyć idealną kompozycję świetlną w domu, koniecznie musimy zacząć działania od dokładnego zaplanowania przestrzeni – określenia funkcji wszystkich pomieszczeń i naszych prywatnych preferencji, dzięki czemu łatwiej znajdziemy miejsce dla każdego produktu, bez względu na to, czy będzie to żyrandol, czy lampa sufitowa. Przemyślana strategia ułatwia też wybór lamp w odpowiednim stylu, wielkości i technologii, dzięki której nasze wnętrza są optymalnie oświetlone, a my oszczędzamy pieniądze i żyjemy w komfortowych warunkach.

Oświetlenie daje wygodę, piękno i styl. Pozwala cieszyć się relaksem i wydajnie pracować. Spaja stylizacje wnętrzarskie i tworzy rozbudowane gry światła i cienia. Stanowi jeden z najważniejszych walorów wnętrza. Dajmy się zatem porwać mocy i natężeniu światła, wołając razem z Goethem: Więcej światła dla naszych domów!

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge