lampa do białej kuchni

Lampa do białej kuchni – inspiracje i wskazówki

Biel to kolor ponadczasowy, który idealnie sprawdza się w różnych wnętrzach, również w modnej kuchni. Wpisuje się w większość aranżacji i sprawia, że domowa przestrzeń wygląda niezmiernie elegancko. Zwłaszcza gdy zadba się o odpowiednie wyposażenie i ciekawe dodatki – w tym właściwe produkty oświetleniowe.

Jakie lampy wybrać do białej kuchni? Czym się kierować podczas poszukiwań? Kilka wskazówek i inspiracji przedstawimy poniżej.

Biała kuchnia – w jakich aranżacjach wykorzystać taką kolorystykę?

Biel to kolor ponadczasowy, który sprawdza się w rozmaitych aranżacjach. Decydują się na nią nie tylko zwolennicy klasycznych wnętrz, ale też miłośnicy rozwiązań iście futurystycznych.

Szczególnie często kojarzy się ten kolor z przestrzeniami minimalistycznymi i hi-tech. Wprowadza do nich bowiem dobre tło dla nowoczesnych detali i technologicznych konstrukcji. Biel bywa również znakiem rozpoznawczym pomieszczeń prowansalskich, w których jasne meble, o charakterystycznych przetarciach, łączy się z gładko wypolerowaną powierzchnią metalu (np. klasyczne lampy o miedzianych osłonach), szkłem, surowym drewnem i cegłą. Biel to też nieodzowna baza dla aranżacji skandynawskich – pojawia się w nich na ścianach, w wyposażeniu (meble kuchenne, lampa wisząca), a niekiedy również w dodatkach.

Dopasowanie oświetlenia do białych wnętrz wbrew pozorom nie jest specjalnie skomplikowane. Należy oczywiście zadbać o to, by wszystkie produkty były spójne wizualnie, a także budowały funkcjonalną, nastrojową przestrzeń do realizacji rozmaitych obowiązków. W końcu oświetlenie kuchni wpływa na bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników. Nie można go zatem lekceważyć.

Lampa do białej kuchni (lampa wisząca, stojąca) – monochromatyczność czy kontrasty w Twojej kuchni?

Czym się kierować, wybierając oświetlenie do białej kuchni? Warto postawić sobie pytanie, czy każda zastosowana lampa wisząca, sufitowa bądź oprawy podszafkowe, służące jako oświetlenie blatu, mają wpisywać się w przestrzeń:

  • kontrastową,

  • monochromatyczną.

Budowanie kolorystyki kuchni można oprzeć na dwóch zasadach. Często spotyka się wnętrza, w których biel stanowi bazę dla pojedynczych akcentów mocniejszej barwy. Bywa to na przykład zieleń, fiolet lub błękit (aranżacje skandynawskie, marynistyczne). W takich miejscach można pokusić się o zastosowanie opraw metalowych barwnych (lampy wiszące lub stojące) bądź wyposażonych w tekstylne abażury w mocniejszym kolorze, intensywnie odznaczającym się na tle jasnego wnętrza. Inną opcją są kontrasty wykorzystujące matową biel i połyskujące detale w odcieniu srebra i złota. Takie oprawy oświetleniowe wnoszą z kolei powiew nowoczesności (przestrzenie minimalistyczne i hi-tech) bądź luksusowości (glamour).

Odmiennym podejściem wyróżniają się pomieszczenia monochromatyczne, w których stosuje się wyłącznie biel – zarówno do przegród, podłóg, jak i wyposażenia, sprzętów AGD i oczywiście oświetlenia kuchni. Montuje się białe lampy sufitowe, lampy wiszące, kinkiety czy oprawy stojące. Ciekawym wariantem jest oświetlenie szynowe, w którym stosuje się nie tylko białe produkty oświetleniowe, ale też całą instalację, w tym białe szynoprzewody (do montażu na lub pod tynkiem).

Jakie rodzaje lamp wybrać pod szafki wiszące czy jako oświetlenie główne?

W kuchniach, również tych w odcieniach bieli, stosuje się szeroki wachlarz produktów oświetleniowych.

Jakie rozwiązania wybrać? Niejednokrotnie pojawia się lampa wisząca lub sufitowa jako centralne oświetlenie – to doskonałe źródło światła, służące do tego, by rozjaśnić całe wnętrze i zapewnić pełną swobodę przemieszczania się.

Do blatów kuchennych i nad wyspę muszą trafić mocniejsze punkty świetlne (silniejszy strumień światła), które zapewniają odpowiednie warunki do precyzyjnych czynności. Stosuje się oświetlenie podszafkowe lub mniejsze oprawy wiszące (oświetlenie strefowe) nad wolnostojącymi blatami i stołami. W tej roli niekiedy stosuje się nie tylko klasyczne lampy, ale też taśmy LED – żywotne i naprawdę funkcjonalne.

Nie zapominajmy również o roli, jaką odgrywają lampy dekoracyjne (oświetlenie punktowe lub liniowe). To bardzo często niejedno dodatkowe źródło światła, które buduje klimat we wnętrzu i sprawia, że kuchnia staje się jeszcze przytulniejsza.

Lampy wiszące, lampy sufitowe i oświetlenie dekoracyjne do dużej i małej kuchni

Wybór lamp zależy również od wielkości kuchni. Pod tym względem biały kolor jest niezmiernie funkcjonalny. Dlaczego? Można go oczywiście bez przeszkód użyć w przestronnych kuchniach, choć nie jest to jedyna opcja. Biel sprawia bowiem, że nawet ciasna przestrzeń wydaje się optycznie większa. Efekt ten potęgują dodatkowo produkty połyskujące.

Jaka lampa pasuje do ciasnej, białej kuchni? Oczywiście powinny to być minimalistyczne, białe oprawy. Jako oświetlenie centralne najlepiej postawić na plafony, które nie zajmą miejsca, a są wygodnym głównym źródłem światła.

Nad wyspą kuchenną, w centralnym punkcie pomieszczenia, można również zamontować niewielkie, proste lampy wiszące umieszczone w rzędzie, by optymalnie doświetlić przestrzeń do przyrządzania posiłków.

Jako dekorację najlepiej wybrać natomiast dyskretne oświetlenie LED (listwy LED, oczka wpustowe), które punktowo doświetla rozmaite zakątki kuchni lub miejsca, które chce się szczególnie podkreślić we wnętrzu.

Oświetlenie ogólne (lampa wisząca i sufitowa), oświetlenie zadaniowe i dekoracyjne – modne rozwiązania do białej kuchni

Biel przydaje się w klasycznej kuchni i w przestrzeni nowoczesnej. Wprowadza do nich światło i daje wrażenie czystości. Sprawia, że wydają się one większe, nawet jeśli realna wielkość pomieszczenia nie jest specjalnie imponująca. Lampa do kuchni powinna być dopasowana do jej stylu, wielkości i upodobań użytkowników. Dopiero wówczas uzyska się idealne rozwiązanie – funkcjonalne i piękne.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge