lampy kryształowe

Lampy kryształowe – czy wciąż są modne?

Kryształowe lampy od lat cieszą się niesłabnącą popularnością u dekoratorów wnętrz i osób prywatnych. Trudno się dziwić – ich blask oraz dekoracyjność przyciągają spojrzenia, sprawiając, że w pomieszczeniu robi się „tak jakby luksusowo”.

Lampy z kryształów to też znacznie więcej niż mogłoby sugerować pierwsze skojarzenie. Oprócz tradycyjnych rozwiązań, znanych z babcinych salonów, pojawia się sporo modnych i nowoczesnych żyrandoli o efektownej konstrukcji.

Jakie lampy kryształowe są modne oraz do jakich wnętrz warto je wykorzystać, by uzyskać nietuzinkowy efekt? O tym napiszemy poniżej.

Do jakich wnętrz stosować kryształowe lampy wiszące?

Zwykło się uważać, że lampy kryształowe wiszące to rozwiązanie dedykowane przestrzeniom reprezentacyjnym. Z tych też względów najczęściej spotyka się konstrukcje tego typu w modnych salonach lub przytulnych, eleganckich sypialniach.

Nie oznacza to jednak, że kryształowe lampy (a nawet żyrandole kryształowe) nie mogą się pojawić również w innych częściach domu lub mieszkania. Wszystko zależy od konkretnego projektu oraz upodobań własnych mieszkańców.

Okazałe kryształowe żyrandole to zazwyczaj domena stylów retro. Chętnie stosuje się je w pomieszczeniach glamour lub vintage, jako dodatek do niezmiernie bogatej i luksusowej aranżacji. Nawet jednak w niej przykuwają one wzrok, dzięki pięknej grze światła na ozdobnych kryształkach.

Niejednokrotnie projektanci wnętrz idą jednak na przekór dominującym kanonom. W wielu aranżacjach rozbudowane i niezmiernie dekoracyjne kryształowe lampy wiszące trafiają do stonowanych pomieszczeń klasycznych lub minimalistycznych, stając się w nich główną gwiazdą.

Mniejsze oprawy, w tym lampy sufitowe i kinkiety, jeszcze lepiej wpisują się w nowoczesną aranżację przestrzeni, również taką w wydaniu hi-tech, dodając jej nieco wyrafinowanego blichtru.

Nowoczesne lampy kryształowe wiszące – jak wybrać ideał?

Żyrandole kryształowe i inne typy kryształowych opraw oświetleniowych muszą być przede wszystkim dobrane do specyfiki wnętrza. Należy wziąć pod uwagę metraż pomieszczenia i jego wysokość, by na tej podstawie dobrać lampę odpowiedniej wielkości. Zbyt duża może sprawiać przytłaczające wrażenie. Za mała natomiast zginie wśród innych elementów aranżacji.

Żyrandol lub inna lampa wisząca powinna znaleźć się poza głównym ciągiem komunikacyjnym. Najlepiej zawiesić ją nad stołem w jadalni lub zestawem mebli wypoczynkowych w salonie. Należy umieścić ją na takiej wysokości, by światło nie podrażniało oczu, a osoby przechodzące nie potrącały kryształków, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia żyrandola.

Kryształowa lampa emanuje pięknym, wielobarwnym blaskiem. Stanowi fenomenalną dekorację. Jej wygląd powinien zatem wpisywać się w aranżację i współgrać z pozostałymi elementami wystroju. Można postawić na rozwiązania klasyczne – mosiężne z licznymi kryształkami lub wybrać nieco bardziej awangardowe produkty, jak choćby nasza efektowna lampa Bolla w stylu nowoczesnego glamour.

Popularne lampy kryształowe wiszące i lampy kryształowe sufitowe a nowoczesne technologie

Nawet jeśli we wnętrzu pojawia się lampa kryształowa w klasycznym stylu, nie oznacza to wcale, że nie może spełniać ona najwyższych wymagań konsumentów. Większość produktów o tradycyjnym designie, współpracuje już bowiem z nowoczesnymi technologiami.

Można na przykład stosować żyrandol kryształowy z energooszczędnymi źródłami światła LED, które skutecznie obniżają koszty eksploatacyjne oraz zwiększają komfort oświetleniowy w domu.

Wiele lamp o szczególnie dekoracyjnej formie (również tych z kryształkami) nadaje się do zastosowania w systemach Smart. Co to oznacza w praktyce? Takie rozwiązanie umożliwia sterowanie domowym oświetleniem za pośrednictwem pilota, aplikacji lub komend głosowych.

Ciekawe kryształowe lampy wiszące – sposób na piękny salon, kuchnię lub sypialnię

Nowoczesność w oświetleniu to nie tylko ekstrawaganckie formy i nietuzinkowe materiały, stosowane do produkcji opraw oświetleniowych do różnych domów lub mieszkań.

Czasami przejawia się ona również w wykorzystaniu klasycznych wzorców, jak choćby żyrandole kryształowe lub lampy sufitowe z kryształami, i połączeniu ich z nowoczesnymi narzędziami, jak praktyczne opcje sterowania lub efektywne źródła światła LED.

Czy zatem żyrandole kryształowe są wciąż modne? Zdecydowanie tak – a ich blask pozostanie z nami najpewniej jeszcze na długie lata, niczym w pięknej bajce.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge