Lampy molekularne

Lampy molekularne – naukowe trendy w oświetleniu wnętrz

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy nauka aktywnie wpływa na domowe oświetlenie. I bynajmniej nie mamy na myśli nowoczesnych produktów typu smart lampy, w których technologia zwiększa funkcjonalność i wygodę korzystania z domowych produktów oświetleniowych.

Projektanci wnętrz coraz częściej szukają inspiracji w nauce, podczas tworzenia swoich spektakularnych wzorów opraw oświetleniowych. Szczególnym tego przykładem są lampy molekularne do domu, o których chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej w dzisiejszym artykule.

Lampy molekularne w modnych wnętrzach – czym są popularne produkty oświetleniowe?

Czym w ogóle są modne molekularne lampy? Jak sama nazwa wskazuje, są to oprawy oświetleniowe, które formą przypominają mniej lub bardziej rozbudowane molekuły, czyli związki, składające się z różnej ilości atomów, połączonych ze sobą wiązaniami. Z tych powodów niekiedy tego typu lampy wiszące określa się też jako oprawy „atomowe”.

Popularna obecnie lampa molekularna to tak naprawdę nic nowego. Tego typu konstrukcje po raz pierwszy zaczęły się pojawiać już w latach 60., w erze zimnej wojny, gdy wszelkie technologiczne wzory łatwo przenikały do designu, czego świetnym przykładem jest lampa Sputnik, o której pisaliśmy w artykule: Oświetlenie zapatrzone w gwiazdy. Ponadczasowy i wieloprzestrzenny Sputnik.

Z czego zatem składają się molekularne lampy? Są to minimalistyczne, mocno zgeometryzowane konstrukcje z prostych prętów metalowych, które łączą źródła światła (najczęściej w technologii LED), ukryte w kulistych, szklanych kloszach różnej wielkości. Niekiedy te popularne lampy wiszące mają osłony przeźroczyste, innym razem żarówki są schowane pod mlecznobiałą powłoką.

molekularne lampy wiszące do salonuMolekularne lampy wiszące do salonu i sypialni – w jakich aranżacjach się sprawdzają?

Lampa molekularna to niezmiernie ciekawe rozwiązanie. Wyróżnia się mocnym zgeometryzowaniem formy oraz zastosowaniem klasycznych materiałów (metal i szkło). Często ważnym elementem dekoracyjnym są same ozdobne żarówki LED. Wybór źródeł światła LED w typie edisonowskim nadaje lampie ciekawego wyrazu. Zazwyczaj cała konstrukcja jest utrzymana w podstawowych barwach, wykorzystując naturalny kolor metali (srebrzysty lub w odcieniach brązu i mosiądzu).

Do jakich aranżacji może się przydać lampa molekularna? Jej prosta i dość surowa forma na pierwszy rzut oka przypomina rozwiązania industrialne. Świetnie zatem komponuje się z przestrzeniami, w których dominują proste meble i wyposażenie z metalu, drewna i betonu.

Bardziej ozdobne modele, np. z mocno błyszczącą chromowaną konstrukcją, nadają się jednak również do bardziej dekoracyjnych przestrzeni. Są przy tym niezmiernie uniwersalne. Ciekawie ożywiają minimalistyczne przestrzenie hi-tech oraz stanowią główne oświetlenie do wnętrz art déco.

Do jakich pomieszczeń wprowadzić popularne, industrialne lampy molekularne?

Lampy wiszące molekularne to nowoczesne i funkcjonalne lampy główne, zapewniające wystarczającą ilość światła do wygodnego, bezpiecznego przemieszczania się lub wykonywania czynności, przy których nie trzeba włączać mocnych lamp zadaniowych.

Ich wielką zaletą jest zróżnicowanie kąta świecenia poszczególnych żarówek LED. Dzięki temu można efektywniej i równomierniej doświetlić wszystkie zakątki, przy wykorzystaniu jednej praktycznej lampy.

Do jakich pomieszczeń warto wprowadzić modele molekularne? Rozbudowana forma lamp wiszących sprawdza się w przestrzeniach rekreacyjno-reprezentacyjnych. Stanowi idealne rozwiązanie do salonu lub sypialni. Chętnie montuje się ją również nad stołem w jadalni lub wyspą kuchenną jako efektowne oświetlenie strefowe i stylową dekorację wnętrza.

Z czym skomponować lampy molekularne – efektywny i praktyczny system oświetleniowy do salonu

Lampa molekularna, choć jest raczej minimalistyczna i prosta, to jednak zalicza się do dość okazałych konstrukcji, zwłaszcza gdy wybierze się rozwiązania, składające się z większej liczby „atomów”.

Im bardziej spektakularna lampa wisząca, tym pozostałe elementy systemu oświetleniowego powinny być bardziej stonowane. Jakie modele zatem wybrać? Aby optymalnie doświetlić wnętrze, przydają się oprócz oświetlenia głównego również lampy boczne i zadaniowe.

Warto stawiać na dekoracyjne modele, zbliżone stylistycznie do żyrandola, o mniejszym jednak stopniu rozbudowania. Mogą to być na przykład popularne kinkiety z kulistymi kloszami, zbliżonymi do tych w lampie atomowej oraz analogiczne rozwiązania stojące. Pozwala to dokładnie doświetlić całą przestrzeń, a przy tym zbudować spójny wizualnie system, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również niezmiernie dekoracyjny i piękny.

Popularne lampy molekularne w salonie lub kuchni – ponadczasowy klasyk do modnych aranżacji przestrzennych

Styl lamp molekularnych to połączenie prostoty nurtu industrialnego z efektownymi materiałami (metalowa konstrukcja, geometryczne klosze ze szkła).

Wszystko to razem tworzy ponadczasowe rozwiązanie oświetleniowe, które sprawdziło się nie tylko w czasach zimnej wojny, ale również współcześnie, zwłaszcza gdy postawi się na modele z energooszczędnymi żarówkami i sterowaniem zdalnym. Wówczas ponadczasowy, industrialny klasyk staje się lampą idealną do niemal wszystkich domowych pomieszczeń.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge