Lampy stołowe do domu i biura – jak wybrać najlepszą?
W naszym domach i biurach powszechnie królują lampy sufitowe lub wiszące. Nie zawsze muszą być duże i przykuwające wzrok. Chętnie montuje się także niewielkie i dyskretne oczka wpustowe albo wprowadza praktyczne kinkiety. A co z lampami stołowymi? Również bez nich trudno wyobrazić sobie dobrze zaprojektowane systemy oświetleniowe.
Jak wykorzystać tego typu lampy stołowe, żeby ciekawie uzupełnić stylizację wnętrza, a przy tym zapewnić sobie dużą ilość światła, również do zadań specjalnych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.
Nowoczesna lampa stołowa – gdzie się sprawdza?
Zwykło się uważać, że lampy stołowe to przyjemny rodzaj opraw oświetleniowych, w zamyśle dedykowanych jednak do dużych, przestronnych pomieszczeń. Zdarzają się jednak wyjątki. Niejednokrotnie udaje się wykorzystać je także w mniejszych mieszkaniach. Wystarczy podejść do tematu z odrobiną inwencji i pomysłowości.
W jakich pomieszczeniach pojawiają się lampy ustawiane na stołach? Wszystko zależy od ich formy i funkcji. Wyróżnia się bowiem dwie zasadnicze grupy lamp stołowych:
- lampy stołowe dekoracyjne,
- lampy biurkowe.
Pierwsza z grup wyróżnia się sporą ozdobnością. Mogą to być rzeźbiarskie, przestrzenne konstrukcje, odznaczające się olbrzymim walorem dekoracyjnym, o często nietypowych kształtach. Lampa stołowa nie tylko daje przyjemne światło, ale także zachwyca pięknym wyglądem, wpisującym się w całościową aranżację wnętrza. Zazwyczaj tego typu oprawy oświetleniowe spełniają rolę oświetlenia uzupełniającego lub dekoracyjnego, które tworzy przyjemną przytulną atmosferę w pomieszczeniach do rekreacji, szczególnie w sypialni, salonie, ewentualnie w jadalni.
Lampy biurkowe to także lampy stołowe. W ich przypadku jednak dekoracyjność schodzi na dalszy plan wobec roli oświetlenia zadaniowego. Właśnie takie lampy umieszcza się na biurkach do pracy, w pokojach dziecięcych oraz w warsztatach. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby one także miały ciekawy design. Nie jest to jednak warunek konieczny.
Typowe i nieco mniej standardowe przestrzenie dla lampy stołowej
Modne lampy stołowe znajdziemy w naprawdę wielu przestrzeniach. Zyskały szczególną popularność wśród klientów indywidualnych oraz projektantów wnętrz, którzy widzą w nich nie tylko sposób na praktyczne oświetlenie wnętrza, ale także fenomenalne rozwiązanie dekoracyjne do domu i biura.
Jak już wspomnieliśmy lampy stołowe to wręcz konieczność w biurach i w pokojach dziecięcych, w których oświetlają stoły do pracy lub odrabiania zadań domowych. Prawidłowo dobrane oświetlenie gwarantuje optymalne warunki do wykonywania nawet bardzo precyzyjnych zadań.
Lampy stołowe dekoracyjne są mile widziane w salonach i sypialniach. Niekiedy pojawiają się w jadalniach, dając przyjemne dla oczu światło boczne, co sprawdza się nie tylko podczas nastrojowych kolacji.
Dekoratorzy przekonują, że lampy stołowe potrafią sprawdzać się także, jak sama nazwa wskazuje po prostu na stołach. Trafiają zatem do jadalni, zapewniając optymalne warunki do spożywania posiłków. Zastępują wówczas okazałe lampy wiszące.
Oprócz tego produkty tego typu coraz chętniej ustawia się na tarasach. Należy wówczas pamiętać o wybraniu oprawy, która ma wysoki współczynnik wodoszczelności oraz odpowiednią klasę ochrony z zabezpieczeniami przed porażeniem elektrycznym.
Lampy stołowe – kilka porad jak je stosować
Lampy stołowe doświetlają rozmaite domowe przestrzenie, zapewniają wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się oraz wykonywania rozmaitych czynności. Jakie powinny być, żeby budować idealne warunki oświetleniowe oraz ciekawą wizualnie przestrzeń?
Oświetlenie uzupełniające i dekoracyjne
Z pomocą lamp dekoracyjnych buduje się oświetlenie boczne, przyjemne dla wzroku, zwłaszcza gdy pragniemy nieco zrelaksować się przed wieczornym odpoczynkiem (taką rolę pełnią np. lampki nocne). Warto używać ich z żarówkami dającymi światło o barwie ciepłobiałej.
Jeżeli zależy nam na tym, żeby lampa stołowa stała się elementem dekoracyjnym, wybierzmy model wpasowujący się w całość aranżacji. Niech nawiązuje do pozostałych elementów wyposażenia oraz koresponduje z innymi produktami oświetleniowymi. Całościowy, spójny wizualnie i funkcyjnie system oświetleniowy to szansa na sukces w praktycznym i ciekawym budowaniu idealnych wnętrz mieszkaniowych lub biurowych.
Lampy zadaniowe do pracy
Dla kontrastu produkty stosowane na biurkach firmowych lub w domowych gabinetach powinny być wyposażone w źródło światła o barwie zimnobiałej. Dlaczego? Wspiera ono koncentrację, daje więcej energii do działa, więc w efekcie pracujemy wydajniej i bez uczucia znużenia, które mogłoby zmniejszać wydajność.
Jeśli zamierzamy wykorzystać lampę stołową jako oświetlenie zadaniowe, warto postawić na modele o regulowanym ramieniu. Daje to szansę na optymalne dopasowanie oświetlenia do bieżących potrzeb, tworząc przyjemną atmosferę lub kreując idealną przestrzeń do efektywnej pracy.
Dekoracja do niemal każdego wnętrza
Lampy stołowe ponownie zaczynają zyskiwać wielką popularność. W minimalistycznych przestrzeniach chętnie promowanych w ostatnich latach pojawiały się rzadko, głównie występując na biurkach oraz w przestrzeniach do pracy.
Obecnie znów widzi się w nich świetne narzędzie nie tylko do doświetlania wnętrz, ale także do dekorowania, budowania nastroju lub charakteru przestrzeni. Lampy stołowe występują w niemal wszystkich modnych współcześnie stylach wnętrzarskich – od aranżacji minimalistycznych i nowoczesnych, przez projekty klasyczne, na industrialnych lub artdecowskich kończąc. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Delikatna lampa stojąca może stać się kluczową, funkcjonalną ozdobą każdej, nawet małej przestrzeni. Wystarczy tylko nieco inwencji, żeby zapewnić sobie dekorację oraz optymalną ilość światła do każdej czynności. Zadaniowe, dekoracyjne lub łączące obie funkcje – opcji jest naprawdę wiele. A Wy, którą wersję lamp stołowych cenicie najbardziej?
Zostaw komentarz