Lampy zewnętrzne na dom

Lampy zewnętrzne na dom – nie tylko dekoracja

Lampy zewnętrzne na dom najczęściej wybieramy, kierując się tym, co nam się najbardziej podoba. To spory błąd, bo warunki atmosferyczne szybko weryfikują taki zakup. Czy to oznacza, że zewnętrze domu ma być brzydkie, bo liczyć się będą tylko aspekty praktyczne? Niekoniecznie! Kluczowym aspektem staje się znalezienie złotego środka. Kompromis między tym, co funkcjonalne i będące w stanie przetrwać wiatr, deszcz czy śnieg, a tym, co dopełnia architektury domostwa.

Lampy zewnętrzne na dom – najważniejsze parametry

O trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne oświetlenia, jakie stanowią lampy zewnętrzne na dom, świadczy parametr IP. Im wyższy, tym lepiej, bo lampy zmagać się będą z różnorodnymi opadami, silnym wiatrem i promieniami słonecznymi.

Wspomniany parametr w pewnym stopniu zależny będzie od miejsca umocowania oświetlenia zewnętrznego. Najbardziej odporne i trwałe muszą być lampy zewnętrzne ścienne, które nie będą niczym osłonięte. Tutaj liczy się również zastosowanie konstrukcji stabilnych, których „nie porwie” wiatr przy pierwszym, silniejszym podmuchu. Na nieco więcej fantazji można sobie pozwolić, gdy wybieramy oświetlenie mające zagościć tuż pod daszkiem, nad drzwiami wejściowymi.

Zastosowane materiały, sposób ich łączenia i precyzja wykonania, to kolejne elementy wpływające na zadowolenie z użytkowania. Do tego kolorystyka – tylko teoretycznie dowolna. Silne promieniowanie słoneczne z czasem może wpłynąć na blaknięcie kolorów, a także niszczenie materiałów. Stawiamy zatem na wykonania wysokie jakościowo i przede wszystkim wybór oświetlenia, które wedle zaleceń producenta jest przystosowane do stawiania czoła warunkom atmosferycznym.

Lampy zewnętrzne ścienne – praktycznie i efektownie

Lampy zewnętrzne będą prezentować się odmiennie, w zależności od wielu aspektów, które weźmiemy pod uwagę. Co musimy uwzględnić, by było zarówno dekoracyjnie, jak i z zachowaniem bezpieczeństwa, a także komfortu użytkowania całej przestrzeni naokoło domostwa?

Musimy przemyśleć poszczególne strefy oświetlenia. Najłatwiej będzie wtedy, gdy pomyślimy o nich już na etapie budowy domu. Do głównych stref oświetleniowych, w których będziemy umieszczać lampy zewnętrzne ścienne, należą furtka, drzwi wejściowe, chodniki, ścieżki, schody, taras, fasada, garaż wraz z podjazdem oraz ogród i rośliny. Każde z tych miejsc możemy oświetlić w inny sposób. Chociażby po to, by lampy zewnętrzne ścienne zostały dopasowane do architektury i roli, jakie będą spełniać na pierwszym miejscu.

Barwa światła i kierunek jego strumienia. To czynniki decydujące o estetyce, efekcie wizualnym i dopasowaniu stylistycznym. Domy nawiązujące do dawnych lat, takie których fasady są klasyczne czy też przypominają klimatyczne dworki, najlepiej prezentują się w ciepłym świetle. Nowoczesne i inteligentne domy, świetnie będą się komponować z propozycjami, jakie stanowią lampy zewnętrzne na dom, ale oferujące barwę chłodną.

Z kolei kierunek padania światła zadecyduje o efektach dekoracyjnych. Na ścianach domu mogą zawisnąć lampy, które będą podkreślać ciekawą fakturę, strukturę, zastosowany materiał bądź zewnętrzne dekoracje. To samo tyczy się oświetlenia stosowanego w ogrodzie.

Oszczędnie, bezpieczne i komfortowo!

Każdy z nas przypomina sobie sytuację, kiedy to wracając wieczorem do domu potknął się na nieoświetlonym chodniku. Innym razem pod osłoną mroku ciężko nam było znaleźć klucze w torebce lub siatce z zakupami. Rozwiązanie wydaje się być oczywiste – oświetlenie wszystkich ścieżek, podjazdów, bramy wejściowej, jak i drzwi wejściowych. Niestety to wciąż propozycja połowiczna pod względem komfortu czy bezpieczeństwa. Gdy mamy bowiem zajęte ręce, trudno szukać włączników poszczególnych światełek, głównie w okolicach drzwi wejściowych lub garażu. Najlepszą propozycją na tę okoliczność są lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Oszczędnie, bezpiecznie i komfortowo, czyli wprost idealnie! Czujniki ruchu i zmierzchu sprawiają, że lampy włączają się tylko w momencie, gdy w wyznaczonym obszarze zostanie zarejestrowany ruch. I tu uwaga – trzeba umiejętnie rozmieścić takie lampy, by nie włączały się za każdym razem, gdy przebiegnie kot, pies bądź inny zwierzak.

Lampy zewnętrzne ścienne powinny być oszczędne i tu świetnie sprawdzą się LED-y, których wytrzymałość i trwałość jest najwyższą spośród dostępnych propozycji, a do tego można liczyć na niewielki pobór mocy, w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Bezpieczeństwo takich systemów jest niepodważalne. Nie potkniemy się więcej podążając od bramy wejściowej do domu czy też w okolicy garażu. Poza tym – jak już doskonale wiemy – światłem kreujemy nie tylko wnętrza, ale i przestrzenie naokoło domu. Lampy zewnętrzne na dom pozwalają wydobyć to, co najpiękniejsze. Nadać niektórym elementom charakteru jeszcze bardziej dekoracyjnego bądź uczynić je luksusowymi, zamiast zwyczajnymi. Nie odbierzemy im również roli maskowania niedoskonałości architektonicznych, które zdarzają się stosunkowo często.

Zapoznajmy się z dostępnymi propozycjami i sprawmy, by lampy zewnętrzne ścienne spełniały wszystkie nasze oczekiwania, a także dodawały charakteru całej posesji.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • bofoco

    Podobają mi się te nowoczesne lampy :)

  • Wood

    Poprzeczytaniu wpisu juz wiem dlaczego warto wydac pieniądze na lampy zewnetrzne.

  • Wood

    Chcę dodac, że nie tylko efektywnośc oświetlenia jest ważn, ale również wygląd lamp.

  • soluzlighting

    Dzisiejsze lampy to już nie tylko oświetlenie, ale i element wystroju wnętrza ;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge