Lighting Design Awards. Najlepsze projekty oświetleniowe roku 2018

Każdy potrzebuje czuć się docenionym, również za osiągnięcia w pracy. Każdy zawód ma swoje prestiżowe odznaczenia. Środowisko projektantów oświetlenia niecierpliwie czeka już na majową ceremonię rozdania nagród Lighting Design Awards w Londynie. Tymczasem warto przypomnieć, kto zdobył laury na zeszłorocznej gali.

Światowi projektanci w jednym miejscu

Wydarzenie odbywa się pod patronatem International Association of Lighting Designers, międzynarodowej organizacji zrzeszającej twórców oraz zajmującej się edukacją w temacie odpowiedniego doboru oświetlenia i ciekawego designu, wspierając projektantów z różnych stron świata. Pozostałymi partnerami konkursu są co roku: Institution of Lighting Professionals, Sociaty of Light and Lighting oraz Lighting Ilumination in Architecture. Prace nominowanych ocenia komisja zasłużonych designerów, którzy od lat tworzą oświetlenie architektoniczne, pojedyncze lampy i całe rozbudowane systemy. W zeszłorocznej edycji rywalizowano w 17 różnych kategoriach, między innymi: Projekt Wnętrza, Projekt Przestrzeni Komercyjnej, Projekt Miejsca Wypoczynku, Projekt Oświetlenia Zabytku itd.

Czemu służy tego typu impreza? Przede wszystkim jest to prestiżowe podsumowanie roku pracy ludzi z całego świata. W szerokim kontekście pozwala na znalezienie konkretnych trendów w oświetleniu małych i dużych przestrzeni. Zostają docenieni twórcy najciekawsi i najwięcej wnoszący do nowoczesnego oświetlenia. Ponieważ nagrody przyznają koledzy z branży, mogą oni w pełni docenić zarówno kunszt wykonania, jak i aspekty techniczne realizacji. Publika z kolei zyskuje szansę, żeby poznać nowinki, które rozwijają się w umysłach projektantów. A ich inwencja jest naprawdę olbrzymia.

Aleja Sław – zeszłoroczni zwycięzcy

Podczas zeszłorocznej ceremonii, na której pojawiło się ponad 700 projektantów z całego świata, wyróżniono dzieła twórców z 18 krajów, między innymi: Korei, Indii, Australii, Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji i Niemiec. Wielkim zwycięzcą okazała się niemiecka grupa Licht Kunst Licht, łącząca architektów kubaturowych i wnętrz oraz projektantów elementów oświetleniowych, których odznaczono za dwie realizacje: wzorcowy sklep marki Balenciaga oraz Muzeum Kości Słoniowej w Erbach.

Zwycięskie oświetlenie na drugim planie

Projekt dla francuskiego butiku pokazał, jak właściwie zbudować przestrzeń światłem, aby podkreślić architekturę postindustrialnego miejsca i równocześnie skupić uwagę na prezentowanej, eleganckiej odzieży. Powstała spójna i nowoczesna przestrzeń, gdzie ukryto punkty świetlne trzech rodzajów (światło rozproszone do budowania tła; podłużne świetlówki do oświetlania większej strefy; bezpośrednie światło punktowe, kierowane na poszczególne produkty). Dla spotęgowania efektu sufit wyłożono dodatkowo aluminiową folią, dzięki której rozproszono światło i dodatkowo rozjaśniono całe wnętrze.

Projekt wpisuje się we wnętrze typu industrialnego z dużą ilością betonu, gdzie z powodzeniem można wykorzystać inne nie rzucające się w oczy punkty świetne takie, jak nasze kinkiety Archo, w formie wydłużonej listwy, która nie daje światła bezpośredniego, a dodatkowo wyznacza strefy świetlne wnętrza; równie dobrze sprawdzi się podobnie działający kinkiet Scatola lub pojedyncze punkty Neos.

Jak zbudować przestrzeń, w której lampy stanowią główną ozdobę?

Jak poczuć się prawdziwie luksusowo? Wystarczy zastosować kilka prostych tricków, które znajdziemy w bogatym projekcie, wykonanym przez grupę Five Palm Jumeirah w Kalifornii. Oświetlenie hotelu rozbito na poszczególne sekcje o różnorakich funkacjach oraz formach, w pełni dopasowanych do architektury. W niektórych miejscach jest niewidoczne, w innych stanowi główną dekorację, jak w hotelowej recepcji, inspirującej się art déco, gdzie ponad głowami obsługi zawieszono piękne promieniste lampy. Podobne znajdziecie w naszej ofercie (np. lampy wiszące Pipes lub Octopus).

Część kawiarniana jest zdecydowanie bardziej nowoczesna, łącząc industrialne materiały wykończeniowe z eleganckimi dodatkami, dlatego też zawieszono w niej rząd lamp o nieregularnym, geometrycznym kształcie, który odpowiada skosom ścian. Wprowadzono dzięki temu symetrię i harmonię do przestrzeni, pozwalając na czysty relaks przy porannej kawie.

Zwycięska prostota

Jury doceniło również design konkretnego produktu oświetleniowego. Wygrała niemiecka lampa Mito. Ma ona skrajnie syntetyczną strukturę. Całość oprawy to niedomknięty okrąg, otwarty od dołu, dzięki czemu można skutecznie oświetlić każdą przestrzeń. Oprócz bardzo rozbudowanej strony technologicznej, projekt ten kontynuuje wciąż modną prostą i klasyczną formę. Nie ma tu zbędnych ozdób, jest prosta bryła geometryczna i subtelny kolor metalu. Podobne zasady przyświecały twórcom naszej lampy Angel, składającej się z dwóch prostych, koncentrycznych okręgów wąskich kloszy, o wielkim walorze dekoracyjnym.

And the Oscar goes to…

Gala Lighting Design Awards pokazuje aktualne trendy w oświetleniu na małą i dużą skalę. Jury pochyla się nad projektami hoteli, szkół, wnętrz użytkowych i prywatnych, dostrzega ciekawe pomysły projektantów, łączących design i nowoczesne technologie. Dzięki takim konkursom można poznać najciekawsze realizacje i dać się zainspirować na naszą ludzką mikroskalę, gdy chcemy stworzyć piękne wnętrze domu. Można wykorzystać niewidoczne światło, podkreślające konkretne elementy wnętrza, jak to zrobiono w paryskim butiku; grać różnorodnymi dekoracjami na bogato, jak w kalifornijskim kompleksie hotelowym lub znaleźć swoją własną funkcjonalną i pięknie prostą lampę, idealną do każdej domowej przestrzeni.

A kto zostanie tegorocznym laureatem i zainspiruje nas na kolejne miesiące? Dowiemy się już w maju.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Marek

    ROk 2018 przyniósł naprawdę wiele ciekawych projektów i nowości designerskich. Mówiąć krótko będzie co wspominać.

  • ferrdeksz

    Ta lampa na przed ostatnim zdjęciu jest po prostu genialna. Oby w 2019 były równie dobre propozycje.

  • Marek

    Zastanawiam się, co będzie na topie w tym roku. Miejmy nadzieję, że projektanci i designerzy czym nas zaskoczą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge