montaż lamp ogrodowych w altanie

Montaż lamp ogrodowych w altanie

Altany ogrodowe to niezmiernie popularne elementy małej architektury w przydomowej przestrzeni. Zazwyczaj wykorzystuje się je do celów rekreacyjno-reprezentacyjnych. To bowiem właśnie w altanach umieszcza się wygodne meble ogrodowe, dzięki czemu stają się one strefą do wypoczynku w pojedynkę, miejscem do spotkań towarzyskich lub eleganckich przyjęć.

By móc w pełni wykorzystać potencjał tej przestrzeni, warto już na samym początku zadbać o właściwe oświetlenie altany. Jakie oświetlenie zewnętrzne warto wybrać i o czym pamiętać, jeśli chce się dobrze oświetlić ogród? Jak zamontować lampy ogrodowe, by stworzyć idealne miejsce do relaksu? O czym jeszcze pamiętać przy montażu lamp i akcesoriów do nich? O tym opowiemy poniżej.

Lampy ogrodowe LED – praktyczne oświetlenie ogrodowe do altany

W altanach relaksujemy się, spotykamy z rodziną lub organizujemy romantyczne spotkania tylko we dwoje. To zaciszne miejsca do wypoczynku, oddzielone od miejskiego zgiełku i ciekawskich spojrzeń postronnych osób. Z tych też względów warto zadbać o wprowadzenie do nich oświetlenia, by móc korzystać z tego miejsca również po zapadnięciu zmroku.

Do czego przydaje się oświetlenie w altanie? Przede wszystkim zapewnia komfort przemieszczania się i siedzenia przy stole. Można kontynuować rozmowę, nawet gdy na zewnątrz robi się już naprawdę ciemno. Dodatkowo, oświetlenie w altanie to efektowna dekoracja, która buduje nastrój i charakter tej przydomowej strefy relaksu. Jakie oświetlenie do ogrodu wybrać?

Montaż lamp ogrodowych – zasilanie z domowej instalacji elektrycznej lub inne rozwiązania

Jak zatem zamontować lampy ogrodowe? Montaż lamp ogrodowych warto przeprowadzić już na samym początku prac w przydomowej strefie. Projekt powinien być przygotowany jeszcze podczas wznoszenia zabudowy. Precyzyjne zaplanowanie oświetlenia ogrodowego pozwala znaleźć najpraktyczniejsze rozwiązania oraz sprawia, że tworzy się instalację oświetleniową o największej funkcjonalności.

Jak zasilać lampy w altanie? Najczęściej, gdy pragnie się przeprowadzić montaż lamp ogrodowych, warto włączyć je do domowej instalacji elektrycznej. Jeśli zaplanuje się to w odpowiednim momencie, bez trudu uda się przyłączyć przydomową zabudowę do sieci. Wówczas zabezpieczone przewody zasilające prowadzi się na przykład pod powierzchnią trawnika.

Jakie inne rozwiązania wykorzystać, by przeprowadzić skuteczny montaż oświetlenia ogrodowego? Jeśli nie ma możliwości bezpośredniego skorzystania z domowej instalacji elektrycznej, można skorzystać z przedłużaczy, dzięki którym bez większego trudu da się podłączyć do instalacji nawet kilka źródeł światła. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, które idealnie nadaje się do altany, z której korzysta się okazjonalnie.

W sytuacji, gdy pragnie się wykonać montaż lamp w altanie, a nie ma możliwości wykorzystania instalacji domowej, pozostaje jeszcze zakup niewielkiego agregatu prądotwórczego, który bez większego trudu zasila przydomową strefę wypoczynku. Zazwyczaj na takie rozwiązanie na potrzeby oświetlenia ogrodowego stawia się w przestrzeniach, które są regularnie używane przez większe grono użytkowników lub gdy chce się jednorazowo oświetlić ogród na wielkie wydarzenie, na przykład wystawną imprezę.

Jeśli instalacja elektryczna nie jest dostępna lub nie chce się wykonywać skomplikowanych prac remontowych, by doprowadzić zasilanie, można postawić na oświetlenie solarne. To idealna opcja, przy której nie trzeba się martwić o to, jak podłączyć lampy ogrodowe (stojące, ścienne, najazdowe). W tym przypadku jest się jednak w pełni uzależnionym od warunków pogodowych, a też produkty tego typu dają zawsze mniej światła niż lampy ogrodowe zasilane z sieci. Inną opcją są lampy przenośne, zasilane na baterie. Można postawić je na stole lub przymocować do ścian przy pomocy kołków rozporowych.

Podstawowe cechy lamp do oświetlenia ogrodowego – jak zamontować lampy ogrodowe?

Jakie oświetlenie ogrodu stosuje się najczęściej w altanach? Przede wszystkim trzeba wybrać lampy do altany, które wyróżniają się wysoką trwałością i odpornością na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Bezwzględnie warto stawiać na lampy zewnętrzne o wysokim współczynniku IP, by przypadkowo nie doprowadzić do groźnego zwarcia w instalacji domowej.

Zazwyczaj lampy ogrodowe wykonuje się z trwałych metali, odpornych na korozję. Mogą mieć szklane lub akrylowe klosze, dające przyjemne i bezpieczne dla wzroku światło rozproszone.

Najlepiej zdecydować się na montaż kilku opraw oświetleniowych. Dzięki temu zyskuje się lepsze doświetlenie całej przestrzeni, a także kontrolę nad tym, jak altana prezentuje się w danym momencie, w zależności od aktualnych potrzeb i okoliczności.

Praktyczne i efektowne oświetlenie ogrodowe

Jakie oświetlenie ogrodu trafia do altany, by móc z niej bezpiecznie i wygodnie korzystać po zapadnięciu zmroku? Najczęściej rodzaje lamp nie różnią się znacząco od pomieszczeń rekreacyjnych w domach lub mieszkaniach. Ich wygląd i design dopasowuje się do charakteru altany. Klasyczne i ozdobne lampy umieszcza się w zabudowaniach tradycyjnych lub retro. Minimalistyczne oprawy idealnie sprawdzają się w ogrodach nowoczesnych lub w stylu skandynawskim.

W ogrodzie niezbędne jest oczywiście funkcjonalne oświetlenie zewnętrzne główne. W tej roli idealnie sprawdzają się lampy wiszące, które mocuje się za pomocą śrub w samym centrum altany na suficie. Wiele osób decyduje się na lampy LED na długim przewodzie, który pozwala na optymalne dopasowanie oświetlenia ogrodowego do indywidualnych potrzeb.

Z czego jeszcze składa się tradycyjne oświetlenie? Oprócz lampy głównej do oświetlenia ogrodu (lampy ogrodowe wiszące lub sufitowe), warto również zamontować mniejsze oprawy, służące jako oświetlenie boczne. Takie niewielkie oprawy trzeba dobrze rozplanować i np. podłączyć lampy ogrodowe szeregowo. W tej roli wykorzystuje się praktyczne kinkiety lub oczka wpustowe, które dają nieco więcej światła i budują przyjemny, nastrojowy klimat. Idealnie sprawdzają się niewielkie lampy ogrodowe na taras. Montuje się je bezpośrednio do konstrukcji altany, przytwierdzając je do ścian lub kratownic. Ciekawe efekty uzyskuje się, gdy postawi się na lampy stojące stołowe, które ustawia się w samym centrum przestrzeni wypoczynkowej. Doświetlają stół i sprawiają, że przestrzeń staje się piękniejsza i bardziej funkcjonalna. Oprócz nich można również zdecydować się na okazałe i dekoracyjne różnego rodzaju lampy stojące podłogowe – budują nastrój, doświetlają strefę relaksu i stanowią ważny element wystroju.

A co z oświetleniem dekoracyjnym? Jakie lampy ogrodowe warto wykorzystać, by dodatkowo ozdobić altanę? Jeśli szuka się lamp ogrodowych, które budują romantyczny klimat w altanie, najlepiej postawić na praktyczne taśmy lub lampki LED. Przymocowuje się je gwoździkami lub metalowymi zszywkami do ścian, lub sufitu altany w ozdobnych układach, na przykład w formie girland.

Dodatkowe akcesoria zewnętrzne – sterowanie oświetleniem w altanie

Oprócz lamp, które stanowią podstawowy element oświetlenia ogrodowego, można również postawić na praktyczne, dodatkowe akcesoria. Dzięki nim zwiększa się funkcjonalność przestrzeni. Warto zatem zastanowić się nad nimi przy tworzeniu instalacji oświetlenia ogrodowego.

Ciekawym rozwiązaniem do wykorzystania są lampy z czujnikiem ruchu, które uzupełniają system oświetleniowy w ogrodzie. Tego typu produkty najczęściej montuje się na ścieżkach dojścia do altany lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Dlaczego warto zdecydować się na lampy z czujnikiem ruchu? Zwiększają bezpieczeństwo przemieszczania się w przydomowej przestrzeni, dzięki czemu można korzystać z ogrodu bez nerwowego poszukiwania włącznika światła w ciemnościach.

Oświetlenie ogrodowe do altany – jakie lampy ogrodowe wybrać?

Jeśli tylko domowa instalacja elektryczna na to pozwala, warto podpiąć do niej oświetlenie ogrodowe. Takie lampy są niezawodne i dają dużo światła, również w przestrzeniach rekreacyjnych, takich jak altana. Montaż lampy ogrodowej najlepiej zaplanować już na etapie projektowania ogrodu, by zminimalizować prace instalacyjne. Innym rozwiązaniem jest postawienie na lampy solarne do oświetlenia ogrodu.

Dobrze oświetlona strefa wypoczynku nadaje się do wykorzystania o każdej porze dnia i nocy. Jest wygodna i pięknie się prezentuje, jeśli zdecydujemy się na kompleksowy i spójny wizualnie montaż lamp ogrodowych.  Takie modne i praktyczne lampy dodają altanie uroku oraz sprawiają, że staje się miejscem, w którym aż chce się spędzać jak najwięcej czasu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge