Na jakiej wysokości włącznik światła – wskazówki i inspiracje
Dobry system oświetleniowy musi składać się z różnych elementów, w tym oczywiście opraw i źródeł światła oraz całej towarzyszącej im instalacji. Niezmiernie ważne są także właściwie dobrane włączniki światła. Co więcej należy nie tylko dopasować odpowiedni typ produktów, ale także zamontować je na dobrej wysokości.
Jakie włączniki światła wybrać do domu? Na jakiej wysokości powinien znaleźć się włącznik w salonie, kuchni czy pokoju dziecka? O tym napiszemy poniżej.
Klasyczne czy nowoczesne włączniki światła – na jaki produkt postawić?
Gdy tworzy się instalację oświetleniową do domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na tak oczywiste kwestie, jak oprawy oświetleniowe czy żarówki. Na codzienne bezpieczeństwo wpływają też inne elementy, jak choćby włączniki elektryczne. To dzięki nim jesteśmy w stanie włączyć lub wyłączyć oświetlenie w odpowiednim momencie, by korzystanie z danej przestrzeni stało się zdecydowanie wygodniejsze.
Wszystkie włączniki warto dopasować do indywidualnych oczekiwań oraz typu wnętrza. Na szczęście istnieje szeroki wybór produktów, wykonanych z rozmaitych materiałów, wpisujących się w wiele modnych aranżacji. Do najpopularniejszych zaliczają się choćby:
- tradycyjne włączniki przyciskowe (pojedyncze lub podwójne),
- włączniki z pokrętłami (często z funkcją ściemniacza),
- uniwersalne panele dotykowe (stosowane też w ramach systemu Smart House).
Z ich pomocą da się dobrze i praktycznie oświetlić każde pomieszczenie, zwłaszcza gdy zadba się nie tylko o typ, ale też wysokość włączników elektrycznych.
Włączniki światła we wnętrzu czy na zewnątrz pomieszczenia?
Rozmieszczenie włączników światła trzeba dobrze zaplanować już na etapie projektowania całej instalacji. Pozwala to odpowiednio poprowadzić wszystkie przewody oraz przygotować zawczasu otwory pod włączniki.
Podczas montażu włączników trzeba jeszcze wziąć pod uwagę ich umiejscowienie. Najczęściej można je spotkać we wnętrzu pomieszczenia, przy samych drzwiach wejściowych, najlepiej od strony klamki. Jeśli do pokoju prowadzi więcej drzwi warto zadbać o to, by włącznik znalazł się przy każdym przejściu, by zapewnić łatwy dostęp do oświetlenia centralnego. Podobna zasada obowiązuje w przypadku klatek schodowych. Włączniki elektryczne powinny pojawić się na dole i na szczycie schodów, a także na poszczególnych piętrach.
Niekiedy zdarza się, że włączniki montuje się na zewnątrz pomieszczeń, by ułatwić uruchomienie oświetlenia. Często takie rozmieszczenie spotyka się choćby w przypadku łazienki lub w toaletach.
Na jakiej wysokości włącznik światła – podstawowe wytyczne
Czy istnieje coś takiego jak jedna optymalna wysokość włączników? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Podstawowa zasada głosi, że warto montować je na wysokości 110-120 cm od podłogi. Sprawdza się to zarówno dla osób wysokich, jak i niskich, zapewniając swobodę i komfort korzystania z przestrzeni. Równie ważne jest prawidłowe rozmieszczenie gniazdek – one z kolei najczęściej znajdują się 20-30 cm od podłogi, co ułatwia podłączenie do nich rozmaitych urządzeń elektrycznych. Nie oznacza to jednak, że nie stosuje się gniazdek na podobnej wysokości co włączniki – wszystko zależy od pomysłu na wnętrze i lokalizacji wszystkich sprzętów (np. na blatach roboczych do podłączenia czajnika elektrycznego, robota kuchennego).
To, na jakiej wysokości gniazdka i włączniki powinny się znaleźć, wynika również w dużej mierze z typu wnętrza, w których się je umieszcza.
Na jakiej wysokości włączniki – różne pomysły na poszczególne wnętrza
Wysokość włącznika światła dopasowuje się do pomieszczenia. W miejscach, gdzie korzysta się głównie ze światła ogólnego, jak salon czy kuchnia, przede wszystkim stosuje się włączniki montowane zgodnie z opisaną powyżej zasadą. Oprócz nich używa się także produktów, jak lampy stojące, mające przycisk włączający w obudowie lub przewodzie.
Nieco inaczej bywa w przypadku pozostałych pomieszczeń. Dobrym przykładem jest choćby sypialnia, gdzie oprócz głównej lampy stosuje się także oświetlenie nocne (np. kinkiety, lampy stołowe). Często umieszcza się zatem praktyczne włączniki w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka, by umożliwić kontrolowanie warunków oświetleniowych w pozycji leżącej.
A na jakiej wysokości włączniki światła powinny się znaleźć w łazienkowej strefie lustra? Często umieszcza się go je jak najbliżej powierzchni blatów. Zawsze należy pamiętać, by znalazły się one jednak w bezpiecznej odległości (ok. 60 cm) od krawędzi wanny lub prysznica. Należy też stosować produkty, mające odpowiedni stopień szczelności (urządzenia hermetyczne).
Ciekawą kwestią jest sprawa montażu włącznika w pokoju dziecięcym. Dla samodzielnych małych użytkowników wiele osób umieszcza włączniki niżej, do 90 cm od podłogi. Nie jest to jednak konieczność. Pamiętajmy bowiem, że pociechy szybko dorastają, a wnętrze dla najmłodszych w niedługiej perspektywie stanie się pokojem dla nastolatków, a później może całkowicie zmienić przeznaczenie. Zbyt nisko zamontowane włączniki będą wówczas dość problematyczne.
Jaka wysokość włączników światła do domu – podsumowanie
Tak naprawdę nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie odnośnie idealnej wysokości włączników światła i tego, gdzie mają znaleźć się gniazdka elektryczne.
Mają one dawać możliwość włączenia oświetlenia w pomieszczeniu – łatwo, wygodnie i bezpiecznie. Dopasowuje się je zatem do potrzeb domowników (o wysokim i niskim wzroście). Często należy uwzględniać też specjalne okoliczności (oświetlenie w przypadku pokoju dziecięcego lub w mieszkaniach osób niepełnosprawnych). Od czego jeszcze zależy wysokość włączników światła w domu? Od tego, jakie są indywidualne preferencje, typ pomieszczenia, jego wielkość i przeznaczenie, rodzaj aranżacji. Warto to wszystko wziąć pod uwagę, by zapewnić sobie i bliskim idealne warunki w każdej sytuacji.
2 komentarze