Najmodniejsze trendy oświetleniowe 2020 roku – jak je wykorzystać w każdym wnętrzu?

Każdy sezon ma swoje trendy – również w przypadku modnego oświetlenia. W tym przypadku następnych 12 miesięcy zapowiada się naprawdę interesująco. Pojawi się nowe wzornictwo, intensywne kolory i nowoczesne technologie. Jeśli chcecie wiedzieć, jak zbudować funkcjonalne i intrygujące systemy oświetleniowe, które sprawdzą się w każdej przestrzeni, zapraszamy do lektury.

Oświetlenie ściśle związane z wnętrzem

Lampy w domu lub mieszkaniu nie są już tylko przedmiotami funkcjonalnymi, które zapewniają światło we wszystkich przestrzeniach. Stają się także istotnym elementem dekoracyjnym, który wpisuje się w przestrzeń lub aktywnie tworzy jej charakter – zarówno dzięki barwie i intensywności światła, jak i poprzez design samego produktu.

Systemy oświetleniowe coraz częściej przynależą do kompleksowych aranżacji. Dlatego też najmodniejsze produkty nadchodzącego sezonu będą wpisywać się w główne nurty wnętrzarskie, w tym:

  • minimalizm,
  • geometrię,
  • eko-architekturę.

Wymienione style odznaczają się niebywałą uniwersalnością, dzięki czemu każdy z nas może stworzyć ciekawą aranżację, dopasowaną do indywidualnych upodobań i potrzeb.

Jakie rodzaje lamp będą nam zatem towarzyszyć w rozpoczynającym się właśnie roku?

Olbrzymia rola materiałów – lampy z surowców naturalnych

Pierwsze zwiastuny tego stylu można było zaobserwować już pod koniec ubiegłego roku, gdy w naszej ofercie pojawiły się lampy niemal w całości wykonane z drewna. Warto choćby wymienić minimalistyczną i prostą Larię lub Anconę Wood, które spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem klientów.

Naturalne materiały nigdy nie wychodzą z mody. Zawsze prezentują się szlachetnie i pozwalają dodać nieco elegancji przedmiotom, równocześnie łącząc maksymalną funkcjonalność z pięknym designem.

Tak jest również w przypadku najmodniejszych lamp tego sezonu, które wykorzystują przede wszystkich drewno. Może być perfekcyjnie docięte, wyszlifowane i pokryte warstwą lakieru, który podkreśla naturalny kolor i rysunek słojów. Jednak to nie jedyne rozwiązanie. Popularność zyskują również produkty o surowym wzornictwie, wyglądające wręcz jakby użyty materiał nie był poddany żadnej obróbce. Elementem dekoracyjnym staje się wówczas chropowata oprawa pokryta naturalną korą.

Tego typu surowe obiekty świetnie sprawdzają się w aranżacjach skandynawskich, choć najbardziej naturalnym otoczeniem będą dla nich wnętrza w duchu eko-architektury, zdominowane przez drewno i dużą ilość rozmaitych roślin (bylin, mchów i krzewów).

Mówiąc o naturalnych surowcach, nie możemy też zapominać o metalach. W 2020 roku wciąż dużym powodzeniem będą się cieszyć klasyczne modele lamp, o prostych, geometrycznych bryłach, wykonane z metali kolorowych, a zwłaszcza z ognistej miedzi, która przyciąga wzrok i samodzielnie potrafi zbudować dekorację całej przestrzeni. Warto postawić w tym przypadku na jedną, dużą lampę wiszącą, uzupełnioną o kilka mniejszych kinkietów lub innych elementów wyposażenia również z miedzi. Pozwoli to nadać wnętrzu spójnego i kompletnego wyrazu.

Geometria z połowy ubiegłego wieku wciąż ma się dobrze

Geometria lat 60. i 70. ubiegłego wieku zawojowała po raz kolejny światowy design. Trudno się dziwić – jej prostota i funkcjonalność urzekają, czyniąc z retro przedmiotów idealne wyposażenie do wnętrza w niemal każdym stylu.

Nadchodzący rok utrzyma ten trend, więc wciąż warto uważnie rozglądać się za polskimi klasykami – lampami rakietami lub nostalgiczną lampą nazywaną na cześć porucznika Borewicza. Bez trudu znajdziemy także nowoczesne produkty nawiązujące do dawnych czasów, ery zimnej wojny i podbojów kosmicznych, gdy fascynacja techniką dopiero nabierała tempa.

Klasyka w nowym wydaniu, czyli jak połączyć wiktoriańską lampę z nowoczesnym wnętrzem?

Fascynacja klasykami designu wcale nie oznacza, że nasze domowe wnętrza muszą być w całości udekorowane w duchu vintage.

Wprost przeciwnie. Dla miłośników kontrastów powstał styl modern vintage, który łączy to, co dawne z nowoczesnością. Dzięki temu nawet w ultranowoczesnych przestrzeniach ustawia się subtelne porcelanowe figurki lub lampy nawiązujące do czasów królowej Wiktorii. Brzmi irracjonalnie? Możliwe, jednak nowa tendencja pozwala stworzyć niebanalne i naprawdę ciekawe aranżacje, o intensywnym wyrazie. Jest to na pewno świetne rozwiązanie dla osób ceniących swobodę i lubiących eksperymentować z modą i stylem.

Nowoczesność puka do drzwi – oświetlenie typu Smart

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na wzornictwo retro, czy też wybierzemy nowoczesność w stylu hi-tech – nurtem, który połączy wszystkie tendencje estetyczne w nadchodzącym roku, będzie technologia Smart House, która zaczyna coraz intensywniej rozwijać się w dziedzinach oświetleniowych.

W naszej ofercie pojawiły się niedawno produkty Azzardo Smart pozwalające na zdalne zarządzanie wszystkimi domowymi punktami oświetleniowymi – włączanie, wyłączanie ich, regulację natężenia oraz tworzenie całych harmonogramów do regulowania pracy domowych lamp.

System pozwala jednak na znacznie więcej. Dzięki specjalnym wtyczkom będzie można zarządzać nie tylko oświetleniem, ale też innymi urządzeniami elektrycznymi za pomocą wygodnej i praktycznej aplikacji. A to dopiero początek naszej przygody z systemem, gdyż wciąż wiele pomysłów czeka na realizację.

Dom stanie się dzięki temu nie tylko pięknie oświetlony, ale też jeszcze bardziej funkcjonalny i oszczędny.

Współczesne oświetlenie bazuje na przeszłości, wykorzystując jej wzornictwo, stawia jednak na nowoczesne technologie takie, jak LED lub produkty typu Smart. Co zyskamy dzięki takiemu połączeniu? Czas pokaże. Jak na razie przyszłość rysuje się jednak dość świetlanie i jasno.

No votes yet.
Please wait...
  • Adam

    Czyli kolejny raz powtarza się powiedzenie, że moda zawsze wraca. W sumie ilość rozwiązań czysto stylistycznych jest dosyć ograniczona, bo jednak większość ludzi jednak za klucz uważa użyteczność oświetlenia i innych elementów wystroju.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge