Niebagatelna rola tkanin we wnętrzach

Niebagatelna rola tkanin we wnętrzach

W architekturze wnętrz, podobnie jak w modzie, trendy zataczają kręgi i pojawiają się okresowo, raz przybierając na sile, innym razem ledwie zaznaczając swoją obecność. Tak dzieje się z tkaninami, które za sprawą współczesnych aranżacji coraz częściej odnajdujemy we wnętrzach polskich mieszkań. I choć w ostatnich latach panowała moda na pomieszczenia minimalistyczne, pozbawione dodatków, wręcz sterylne, dziś znów ociepla się je tkaninami o rozmaitych splotach, barwach i wzorach.

Metamorfoza w mieszkaniu

Tkaniny ozdobne i funkcjonalne to doskonałe narzędzia w rękach dekoratorów wnętrz. Odpowiednio zastosowane potrafią nadać pomieszczeniu określonego charakteru i wpasować się w styl aranżacyjny. Ocieplają wnętrze, dekorują, poprawiają komfort użytkowania pomieszczenia. Ogromną rolę odgrywa ich kolor i faktura. W zależności od rodzaju materiału, kroju i sposobu zastosowania, można dzięki nim uzyskać wiele różnych, niekiedy diametralnie odmiennych efektów.

Tkaniny ozdobne są więc doskonałym sposobem na dokonanie metamorfozy w mieszkaniu. Pomieszczenie dotychczas skromne i chłodne może stać się przytulne i ciepłe. Wprowadzone do wnętrza firany, zasłony, pledy i poduszki potrafią odmienić wnętrze znacznie niższym kosztem niż w przypadku wymiany mebli czy zmiany koloru ścian. Warto o tym pamiętać zarówno przy planowaniu ogólnej stylistyki mieszkania, jak i okolicznościowych aranżacji wystroju.

Ważne dodatki

Choć tkaniny ozdobne są postrzegane zaledwie jako dodatki do wnętrza o określonej stylistyce, należy pamiętać, że nierzadko to właśnie one nadają mu charakteru i w ogromnym stopniu wpływają na odbiór wizualny całego pomieszczenia. Poprawiają samopoczucie osób, które preferują ciepłe i przytulne przestrzenie i pozwalają na uzyskanie niezwykłych efektów aranżacyjnych. Odnajdujemy je nie tylko w salonach, ale także w innych pomieszczeniach i to pod wieloma różnymi postaciami.

Obrus w pokoju dziennym, narzuta w sypialni, pled rzucony na szezlongu czy roleta rzymska w oknie kuchenny – to zaledwie kilka przykładów ich szerokiego zastosowania. I choć mówiąc: „tkaniny ozdobne”, najczęściej mamy na myśli firany i zasłony, warto pamiętać, że w tej roli mogą występować również narzuty, poduszki, tapicerowane meble oraz tkaniny ścienne.

Z pomocą tapicera

Po wielu latach niebytu do łask zaczynają wracać usługi tapicerskie. Docenia się je za to, że dzięki nim stare i wysłużone meble mogą zyskać nową młodość i ponownie ukazać oblicze swojej dawnej świetności. Tapicer nie tylko odnawia podniszczone meble obiciowe. Również za jego sprawą popularne meble z sieciówek mogą zmienić wygląd i nabrać indywidualnego charakteru. Wystarczy odpowiedni dobór tkaniny i jej właściwie zastosowanie, by mebel został spersonalizowany zgodnie z życzeniem użytkowników lub stał się prawdziwą ozdobą wnętrza.

Wybierając tkaniny obiciowe, należy jednak pamiętać, że bardzo istotna jest ich jakość. Nie wystarczy zwrócić uwagę na wygląd materiału w czasie jego zakupu. Warto przewidzieć też, jak tkanina będzie wyglądać i zachowywać się po dłuższym okresie użytkowania. Warto unikać tkanin, które łatwo zaciągają się, są podatne na supełkowanie oraz odbarwienia. Zarówno tkaniny ozdobne, jak i użytkowe nie będą ich wykazywać, jeśli postawimy na wysoką jakość. I tu znów ważna jest rola tapicera. Specjalista z praktycznym doświadczeniem potrafi doradzić, która tkanina najlepiej sprawdzi się na obicie konkretnego mebla i zapewni mu długą żywotność oraz nienaganny wygląd przez wiele lat.

Dekoracje okienne

Najpopularniejsze tkaniny ozdobne dekorują okna naszych mieszkań. Zależnie od stylu aranżacji wnętrz pojawiają się w różnych odsłonach. W stylu klasycznym nie może zabraknąć najbardziej tradycyjnych firan i zasłon. W aranżacjach nowoczesnych znacznie częściej występują tylko firany albo tylko zasłony. Do tego często są finezyjnie upięte za pomocą przeszyć lub chwostów. Takie upięcia mogą pojawiać się również w aranżacjach typowych dla innych stylów wnętrzarskich i przyjmować różne formy.

dekoracje okienne

Firany i zasłony wykazują ogromną różnorodność, co ułatwia dopasowanie tkanin do różnych stylów aranżacji wnętrz i upodobań inwestorów. Oprócz tak oczywistych różnic, jak rodzaj tkaniny ozdobnej, jej długość, grubość, wzór i kolor odróżniają się także sposobem mocowania. Dekoracje okienne to poza firanami i zasłonami również coraz bardziej popularne rolety rzymskie oraz panele okienne. Niezależnie od formy jaką przybierają, ozdoby okienne pełnią zazwyczaj podobne funkcje. Oprócz niewątpliwych walorów dekoracyjnych, które wnoszą do wnętrza, regulują też natężenie wpadającego do pomieszczenia światła naturalnego oraz osłaniają wnętrze mieszkania przed wścibskim wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Pomagają budować niepowtarzalny klimat pomieszczenia, podnoszą izolacyjność akustyczną przegród okiennych oraz tworzą przytulną, ciepłą atmosferę.

Dekoracyjne i funkcjonalne

Tkaniny ozdobne doskonale sprawdzają się również jako dekoracje ścienne. Makaty i arrasy wraz z przeznaczonymi na baldachimy i obicia mebli gobelinami przez wiele dziesięcioleci były nieodłącznym elementem wyposażenia staropolskich, arystokratycznych domów. Tkane na krosnach, imitujące obrazy o rozmaitej tematyce (motywy heraldyczne, roślinne, geometryczne itd.) tkaniny dekoracyjne – znane również jako tapiserie – bogato zdobiły wnętrza.

We współczesnych mieszkaniach na ścianach znacznie częściej niż tkane ozdoby spotykamy materiał obiciowy. Zapomniany przed laty, dziś pojawia się w polskich domach w nowej odsłonie. Pikowany w rozmaite wzory, rzadko kiedy charakteryzuje się bogatą kolorystyką. Najczęściej są to jednokolorowe tkaniny, które, choć z każdym rokiem coraz chętniej są wprowadzane do nowoczesnych aranżacji, to nadal jeszcze stanowią w nich stosunkowo rzadki i niecodzienny widok.

Pikowane tkaniny ozdobne jako dekoracja ścienna mają swój niepowtarzalny urok. Doskonale sprawdzają się w roli zagłówków łóżek w sypialniach, jak i jako urozmaicenie i dekoracja ścian w gabinetach, pokojach dziecięcych i salonach. Wprowadzają do aranżacji powiew luksusu, nadają stylistyce miękkości i poprawiają izolację akustyczną pomieszczenia. Sprawiają też, że wnętrze staje się bardziej przyjemne i przytulne.

Rola tkanin we wnętrzach jest trudna do przecenienia. Fakt, że towarzyszą wielu stylom wnętrzarskim, pojawiając się w rozmaitych odsłonach i zestawieniach, zdaje się mówić sam za siebie. Ich różnorodność, w zakresie rodzaju tkaniny i sposobu jej wykorzystania stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne i umożliwia szybki lifting przestarzałego pomieszczenia z wykorzystaniem niewielkich nakładów finansowych.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
  • Wood

    Aranżacja z fioletowymi załonami i poduszkami jest cudna. Kolor ten kojarzy mni się z stylem glamour i luksusowymi wnętrzami, jakos tak. WPis ciekawy i chętnie zajrzę po więcej.

  • Wood

    PIkowana tkanina na ścianie bardzo przydałaby się mnie w mojej sypialni, lecz na razie muszę odpuścić. Warto jednak zapamiętać ten motyw.

  • Magdalena

    To prawda, bez tkanin i faktur nie ma przytulnego wnętrza. Moim zdaniem fajnie jak się pojawią na oknie np. rolety rzymskie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge