oświetlenie basenu

Oświetlenie basenu – jak je dobrze wykonać?

Korzystanie z basenu powinno być przyjemne nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorową porą. Do tego celu potrzebne są oczywiście odpowiednie produkty oświetleniowe, o właściwie dobranych parametrach technicznych, zapewniających komfort, bezpieczeństwo oraz wpływających pozytywnie na wygląd całej przestrzeni.

Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, jakie są wymagania stawiane przed oświetleniem basenów pływackich, jakie oprawy można stosować w basenie oraz jak je rozmieścić, by uzyskać najlepszy efekt.

Oświetlenie na basenie – gdzie umieszcza się źródła światła?

Dobór lamp do oświetlenia basenu zależy od wielu czynników. W głównej mierze od jego rodzaju. Nieco inaczej bowiem podchodzi się do oświetlenia basenów prywatnych niż publicznych lub sportowych, które muszą spełniać znacznie wyższe wymagania. Liczy się także to, czy oświetlamy basen kryty czy otwarty. Nie bez znaczenia pozostaje sprawa wielkości basenu i tego, ile opraw będziemy potrzebować do równomiernego oświetlenia go.

Pamiętajmy bowiem o tym, że lampy na basenie przede wszystkim służą do zapewnienia dobrej widoczności wokół basenu i w wodzie – dopasowaną do potrzeb konkretnego projektu i oczekiwań jego użytkowników. Dobre rozmieszczenie lamp oraz dobór opraw oświetleniowych przekładają się także na estetykę całej przybasenowej przestrzeni.

Oświetlenie basenów pływackich – najważniejsze normy i standardy

Dużo wymagań pojawia się w przypadku oświetlenia na basenach sportowych i publicznych. Regulują to między innymi normy: PN-EN 12464-1:2022-01 (Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – część 1: miejsca pracy we wnętrzach), a także PN-EN 12193:2019-01 (Światło i oświetlenie: oświetlenie w sporcie).

Zgodnie z przepisami lampy muszą zagwarantować wszystkim użytkownikom bezproblemowe poruszanie się oraz dobrą widoczność – co jest kluczowe ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu ratownik może błyskawicznie reagować w razie wypadku na pływalni. Poza tym dobre oświetlenie ułatwia pracę sędziów podczas zawodów pływackich, pozwalając im na dostrzeżenie wszystkich detali.

Lampy na pływalniach rozmieszcza się równomiernie, by unikać dużych skupisk źródeł światła (ryzyko nieprzyjemnych refleksów i odbić światła). Warto montować oprawy tak, by kąt padania światła był jak najbardziej zbliżony do 90 stopni w stosunku do powierzchni wody. Ułatwia to przenikanie w głąb toni.

Kluczowa jest też luminacja światła, która nie może być większa na powierzchni niż w niecce basenowej – potrafi to bowiem prowadzić do złudzeń optycznych, że basen jest głębszy lub płytszy niż w rzeczywistości.

Oświetlenie basenu prywatnego – jak dobrać produkty?

Znacznie mniejsze restrykcje pojawiają się w przypadku basenów prywatnych. Również tu potrzebna jest jednak duża skuteczność świetlna zastosowanych źródeł światła. Warto zatem zaplanować cały system oświetleniowy jeszcze na etapie projektowania basenu, co ułatwi perfekcyjne dopasowanie produktów.

Liczbę lamp i ich rozmieszczenie w niecce zależą od wielkości i głębokości basenu. Bywają one montowane wzdłuż ścian bocznych lub na dnie.

Jak oświetlić baseny – kilka słów o samym świetle i oprawach

Oświetlenie prywatnego basenu daje sporą swobodę w dobieraniu produktów oświetleniowych, co ułatwia wykorzystanie mieszanych rozwiązań, emitujących światło o zróżnicowanej barwie i natężeniu.

W przypadku pływalni publicznych nad wodą stosuje się rozproszone, neutralne światło białe, zapewniające strumień świetlny o zakresie do 1000 lumenów. Pod wodą natomiast montuje się punkty świetlne, kierując się zasadą, że na każdy metr kwadratowy powierzchni wody potrzebna jest żarówka LED o mocy 100-500 lm.

Co jeszcze brać pod uwagę podczas dobierania opraw oświetleniowych do basenu? W zależności od wielkości basenu i żądanego efektu, wylicza się odpowiednią liczbę lamp. W tego typu miejscach trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestię wodoszczelności wszystkich punktów świetlnych. W przestrzeni wokół zbiornika wody powinny one mieć stopień ochrony nie niższy niż IP66. W wodzie montuje się modele o jeszcze wyższych parametrach – dostosowując je do głębokości basenu. Są to najczęściej oprawy wpustowe (dostęp do źródła światła od przodu), nie wystające poza powierzchnię basenu. Każda lampa musi być też odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz nie powinna mieć ostrych krawędzi – dotyczy to zwłaszcza lamp pod wodą.

Oświetlenie LED – czym lampy LED odznaczają się lepszymi parametrami technicznymi?

Choć do oświetlenia basenu nadają się różne typy źródeł światła, to coraz więcej osób decyduje się na diody LED. Szczególną zaletą jest oczywiście długa żywotność żarówek przy dobrym podłączeniu elektrycznym, a także naprawdę niskie zużycie prądu (w porównaniu z tym, jak działa zwykła żarówka). Sprawność, czyli stosunek emitowanej mocy światła do pobieranej energii elektrycznej, jest na naprawdę satysfakcjonującym poziomie. Przydatny bywa także brak termicznych problemów związanych z nagrzewaniem się źródeł światła. Co więcej, łatwo da się dopasować produkty o odpowiednim natężeniu i barwie światła lub zdecydować się na nasze inteligentne lampy LED, dzięki którym można dowolnie regulować kluczowe parametry w zależności od potrzeb.

Skuteczne i stylowe oświetlenie basenowe – podsumowanie

Oświetlenie potrzebne jest zarówno wokół powierzchni basenu, jak i pod wodą. Dzięki temu tworzy się bezpieczne warunki do uprawiania sportu lub przyjemnej rekreacji. Lampy nie tylko zapewniają komfort, ale też przyjemnie rozświetlają toń wody, dopełniając całą aranżację. W takich miejscach trzeba stawiać na produkty najwyższej jakości, z trwałych materiałów, o dużej odporności na uszkodzenia i wysokim współczynniku IP. Świetnie sprawdzają się źródła światła LED o świetnej sprawności (w stosunku do użytej energii), co odczuwa się również w niskich kosztach eksploatacji. Dzięki dobrym lampom da się zwiększyć przyjemność korzystania z basenu o każdej porze dnia i nocy.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge