Oświetlenie biurowe - modne i funkcjonalne

Oświetlenie biurowe – modne i funkcjonalne

W miejscu pracy spędzamy nawet więcej czasu niż we własnych domowych czterech ścianach. Dlatego powinna być to przestrzeń nie tylko maksymalnie funkcjonalna, ale także estetyczna i przytulna, spełniająca szereg zróżnicowanych potrzeb pracowników.

Nowoczesne oświetlenie biura łączy daleko idącą funkcjonalność z ciekawą estetyką. Przestrzenie do pracy to już bowiem nie tylko zunifikowany open space, zupełnie pozbawiony wyrazu. Obecnie biura zaczynają być po prostu modne i stylowe.

Oryginalne i ciekawe wyposażenie do pomieszczeń biurowych to oczywiście podstawa. Nie można jednak zbudować funkcjonalnego miejsca pracy bez odpowiednio dobranego oświetlenia. Jakie powinno być, żeby stać się praktyczne i efektowne równocześnie? Jeśli chcecie wiedzieć, koniecznie przeczytajcie dzisiejszy artykuł.

Czym musi się odznaczać oświetlenie do biura?

Oświetlenie biurowe podlega restrykcyjnym normom, wynikającym z przepisów BHP. Powinno mieć około 500 lx, aby zapewnić optymalne warunki do pracy. Warto stawiać na temperaturę barwową, jak najbardziej zbliżoną do światła naturalnego – wówczas światło nie męczy nadmiernie oczu oraz pozwala na zachowanie komfortu działania przez dłuższy czas.

Światło w biurze musi bowiem przede wszystkim zapewniać dobre warunki do wykonywania wszystkich niezbędnych obowiązków. Dlatego najczęściej wyróżnia się lampy do biura główne (oświetlenie sufitowe), gwarantujące bezpieczne przemieszczanie się, oraz zadaniowe, czyli najczęściej lampy biurowe stołowe, dzięki którym udaje się wykonać wszelkie, nawet najbardziej precyzyjne prace.

Podstawową funkcją oświetlenia biurowego jest zatem jego maksymalna praktyczność. Powinno być bezpieczne i dawać szansę na realizację wszystkich zadań w optymalnych warunkach. Nie może męczyć wzroku, za to ma umożliwiać skoncentrowanie się na celu, bez męczących odbłysków lub efektu olśnienia.

Nie znaczy to jednak, że lampy biurowe nie mogą być modne i stylowe.

Modne lampy do biuraModne lampy do biura – jakie są trendy w oświetleniu miejsc pracy?

Stylistyka oświetlenia wnętrz jest ściśle powiązana z wyglądem całych pomieszczeń biurowych. W większości przypadków nawiązują one do standardowych aranżacji nowoczesnych lub minimalistycznych – takie też są lampy do biura.

Architekci wnętrz szczególnie rekomendują proste, zgeometryzowane oprawy w neutralnych kolorach, które łatwo włączyć do danej przestrzeni. W tym przypadku najczęściej strona estetyczna wynika z funkcjonalności i zastosowania wysokiej jakości, trwałych materiałów.

Najmodniejsze typy lamp – standardowe plafony oraz oryginalne lampy wiszące

W biurach, w których obniżono sufity, najczęściej wykorzystuje się oczka wpustowe jako oświetlenie główne. To z ich pomocą udaje się utrzymać odpowiednią ilość światła do wykonywania podstawowych czynności. Lampy tego typu są najczęściej neutralne wizualnie i praktycznie niewidoczne.

Znacznie ciekawszym rozwiązaniem są natomiast modne plafony, które coraz chętniej montuje się w biurach. Dostarczają dużo światła, nie zajmują wiele miejsca, a przy tym pozwalają na wprowadzenie ciekawego wizualnie rozwiązania o sporym walorze wizualnym.

Nowoczesne plafony, jak nasza Cortona, wyróżnia ciekawy i nowoczesny design, który nieco przełamuje rutynę przestrzeni biurowej. Z ich pomocą nadaje się oryginalnego wyrazu każdej biurowej przestrzeni.

W niektórych biurowych wnętrzach sprawdzają się również lampy wiszące. Montuje się je w miejscach, w których nie występują obniżone sufity. Lampy wiszące do biura zazwyczaj wywodzą się wprost ze stylistyki minimalistycznej, często mają też tekstylne abażury, jak dostępna w naszej ofercie lampa Tora – szczególnie lubiana przez właścicieli biur i regularnie montowana w eleganckich salach konferencyjnych lub gabinetach.

Modne znaczy oszczędne – oświetlenie biurowe LED

Również w przestrzeni biurowej powszechnie stawia się na oszczędności. Dlatego chętnie sięga się po źródła światła LED, które pobierają znacznie mniej energii i pozwalają zmniejszyć rachunki za prąd. Okazuje się zatem, że modne oświetlenie biurowe może także wpływać na sytuację finansową każdego miejsca pracy.

Wpisuje się to perfekcyjnie w najważniejszy obecnie trend eko architektury, która zdobywa nie tylko domy prywatne, ale również biura – sprawiając, że ich przestrzeń staje się bezpieczna dla zdrowia, energooszczędna oraz po prostu pięknie i kompleksowo zaaranżowana.

Jak to osiągnąć? Koniecznie trzeba zacząć od ciekawego i efektywnego oświetlenia do biura.

No votes yet.
Please wait...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge