Oświetlenie bramy wjazdowej – praktyczne rozwiązania
W przydomowej przestrzeni montuje się rozmaite produkty oświetleniowe. Oprócz lamp, trafiających do przestrzeni typowo rekreacyjnej, niezbędne jest także odpowiednie doświetlenie ciągów komunikacyjnych na terenie posesji. Szczególnie ważne bywa oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu do domu.
Jakie rozwiązania wybrać i czym się kierować, gdy planuje się oświetlenie bramy wjazdowej? Jakie źródła światła zastosować? Czy lampy LED będą dobrą opcją? Jak dobrać produkty o odpowiedniej mocy światła? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
Oświetlenie bramy wjazdowej – dlaczego lampa w tym miejscu jest ważna?
W pobliżu domu można wykorzystać rozmaite lampy, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo korzystania z terenu. Wszystkie oprawy oświetleniowe powinny być dopasowane nie tylko do rodzaju miejsca, w którym są używane, ale także do stylistyki domu jednorodzinnego.
Jednym z ważnych elementów systemu oświetleniowego, jest brama wjazdowa. To ona stanowi przecież pierwszy punkt na drodze do drzwi wejściowych, wyznacza trasę do domu i garażu. Z tych też względów wymaga odpowiedniego doświetlenia, by zapewnić bezpieczeństwo podczas przemierzania drogi pieszo lub dojeżdżania do zabudowań samochodem. Z drugiej strony dobrze oświetlona brama wjazdowa stanowi ciekawy element estetyczny, który wpływa na pierwsze wrażenie, związane z odbiorem danej nieruchomości. Warto zatem zadbać o wykorzystanie ciekawych opraw, podkreślających najważniejsze walory wizualne ogrodzenia i jego bezpośredniego sąsiedztwa.
Nie zapominajmy również na tym, że na bramie wjazdowej, często umieszcza się numer domu, pozwalający na identyfikację posesji. Również sama tabliczka informacyjna wymaga bowiem oddzielnego oświetlenia, co regulują przepisy prawa.
Jak dobrze oświetlić bramę wjazdową – jakie elementy podświetlić?
Planowanie oświetlenia do ogrodzenia i bramy warto rozpocząć od odpowiedniego zaprojektowania miejsca dla poszczególnych punktów świetlnych. Warto umieścić oprawy choćby na obrzeżach chodnika. Dobrym pomysłem jest też doświetlenie bramki wejściowej. Ułatwia to otwieranie jej po zapadnięciu ciemności, a także zwiększa bezpieczeństwo domowników, którzy łatwo mogą sprawdzić, kto odwiedza ich wieczorową porą.
Oprócz tego można wykorzystać oświetlenie typowo dekoracyjne, do podświetlenia szczególnie ciekawych detali bram wjazdowych i furtek.
Dalsze oprawy powinny się znaleźć wzdłuż całego podjazdu i chodnika, by bez potknięć i upadków można było dostać się do domu o każdej porze dnia lub nocy.
Jakie źródła światła wybrać do oświetlenia bramy wjazdowej – czym oświetlić posesję?
Gdy dobiera się lampy na bramę wjazdową, trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednie natężenie światła oraz funkcjonalność całego systemu punktów świetlnych, które znajdą się w tej przestrzeni.
Co może posłużyć do oświetlenia bramy? Przez wiele lat stosowano do tego celu lampy sodowe, a zwłaszcza sodówki wysokoprężne, które dają charakterystyczne żółto-pomarańczowe światło. Tego typu produkty są łatwo dostępne i wyróżniają się naprawdę niską ceną.
Jeśli jednak pragnie się wprowadzić długofalowe oszczędności do domowego budżetu, warto oświetlić bramę wjazdową przy pomocy lampy LED. W przypadku tego rodzaju oświetlenia zyskuje się olbrzymią żywotność i energooszczędność wszystkich źródeł światła, co przekłada się na mniejsze zużycie prądu przy zachowaniu optymalnego komfortu świetlnego w przydomowej przestrzeni.
Inną dużą zaletą lamp LED jest spora dostępność produktów o zróżnicowanym natężeniu, temperaturze barwowej, a nawet kolorze światła. Dzięki temu da się zawsze dobrać optymalne rozwiązanie do konkretnych potrzeb i preferowanej estetyki. Wiele rozwiązań umożliwia też zdalne sterowanie oświetleniem w ogrodzie, stosując choćby aplikacje mobilne lub systemy oparte na dedykowanym pilocie.
Oświetlenie LED bramy wjazdowej – nowoczesne rozwiązania dla domu i ogrodu
Oświetlenie bramy wymaga dokładnego przemyślenia kwestii natężenia światła, na które wpływa oczywiście moc żarówki, ale też forma oprawy oświetleniowej. Aby dobrze doświetlić bramę, należy zastanowić się nad tym, jakie będą odstępy między poszczególnymi lampami. Ich liczba i odpowiedni rozkład pozwalają uzyskać równomiernie doświetloną przestrzeń. Zazwyczaj najlepsze rezultaty daje rozmieszczenie lamp w odległości ok. 2 metrów od siebie.
Jaką oprawę zastosować do oświetlenia bramy? Do tego celu świetnie sprawdzają się:
-
reflektory kierunkowe,
-
lampy na słupku (różna wysokość i kształt),
-
lampy najazdowe.
Świetnym rozwiązaniem, pozwalającym na oświetlenie LED bramy wjazdowej, są reflektory kierunkowe. Łatwo ustawia się je tak, by zapewniały swobodę przemieszczania się w danym terenie po zapadnięciu zmroku oraz by budowały nastrojowy klimat w danym terenie. Reflektory zamontowane w pewnej odległości od bramy, pozwalające na ukierunkowanie strumienia światła, to wygodny sposób na stworzenie szczególnie ciekawej gry świateł i cieni.
Lampy na słupkach wpisują się w estetykę każdego miejsca. Da się bowiem łatwo znaleźć modele w dowolnym stylu – zasilane z domowej sieci energetycznej lub z modułów fotowoltaicznych, co dodatkowo obniża wysokość wydatków na oświetlenie ogrodu.
Przed bramą wjazdową można też umieścić lampy najazdowe, ukryte w powierzchni podjazdu. To proste i funkcjonalne rozwiązanie, które zapewnia sporo światła i dekoruje ogród.
Jak oświetlić bramę wjazdową – praktyczne i efektowne produkty
Jeśli chce się doświetlić bramę wjazdową i podjazd, w ich pobliżu musi znaleźć się niejedna lampa, wyróżniająca się konkretnymi parametrami. Powinna dawać wystarczająco światła, równomiernie rozjaśniać wybraną strefę i budować klimat.
Pamiętajmy o tym, by każda oprawa stosowana na zewnątrz była wykonana z trwałych materiałów oraz miała wysoki współczynnik ochrony IP, co gwarantuje bezpieczne użytkowanie produktu przez długie lata.
Stawiajmy na sprawdzone produkty do oświetlenia ogrodu, a zwłaszcza produkty LED. Wówczas wszystkie elementy zewnętrznej przestrzeni wokół domu, w tym oczywiście też brama, będą w pełni funkcjonalne w każdych okolicznościach.
Zostaw komentarz