Oświetlenie dekoracyjne do salonu - najnowsze trendy 2020

Oświetlenie dekoracyjne do salonu – najnowsze trendy 2020

W oświetleniu, podobnie jak w życiu, wszystko płynie. Trendy zmieniają się każdego roku. Jedne rozwiązania zostają z nami na dłużej, stając się prawdziwymi klasykami. Inne pojawiają się na krótko i towarzyszą nam raptem przez kilka miesięcy.

Rok 2020 pomimo wielu przeciwności, wynikających z lokalnych i globalnych lockdownów również wyróżnia się kilkoma ciekawymi nurtami oświetleniowymi, które idealnie wpisują się w modne i efektowne salony.

Jakie rozwiązania warto wykorzystać i wprowadzić do domowych wnętrz? Kilka pomysłów zaprezentujemy poniżej.

Praktyczne i dekoracyjne oświetlenie do salonu

Salon to specjalna przestrzeń dla każdego domu lub mieszkania. W nim spotykają się wszyscy domownicy na rozmaitych czynnościach i wypoczynku. W salonie przyjmuje się także gości oraz organizuje większe lub mniejsze spotkania towarzyskie.

Światło pełni w tym przypadku kluczową rolę – pozwala na bezpieczne przemieszczanie się, dekoruje oraz buduje nastrój salonu, sprawiając, że każdy czuje się w nim dobrze.

Czym zatem powinny się wyróżniać lampy główne i lampki dekoracyjne, wpisujące się w najnowsze trendy oświetleniowe?

Oświetlenie dekoracyjne do salonu – okazałe lampy i niewielkie lampki dekoracyjne

Szczególnie popularne w ostatnim czasie rozwiązania stawiają na prostotę i naturalność. Odchodzi się coraz bardziej od lamp o okazałych, mocno rozbudowanych lub wieloelementowych konstrukcji. Przy wyborze opraw do salonu stawia się na prostotę. Niektóre lampy i lampki składają się w głównej mierze ze źródeł światła (w tym też w technologii LED) i oprawy zbudowanej raptem z drucianej siatki. Wykorzystuje się je do aranżacji nowoczesnych, a szczególnie industrialnych, dzięki którym ozdabia się i praktycznie doświetla całe pomieszczenie. Wszelkie ozdoby w tym przypadku zostają ograniczone do zupełnego minimum.

Stawia się na materiały wprost z natury. Szczególną popularnością w przypadku opraw do salonu cieszą się choćby produkty wykonane z drewna lub metali.

Nowoczesne sposoby oświetlenia salonu – dekoracja i funkcjonalność do każdego, modnego wnętrza

Rok 2020 przyniósł sporo niezmiernie ciekawych rozwiązań, które mogą stać się idealnym sposobem na oświetlenie salonu. Jakie zatem lampy i lampki dekoracyjne warto wybrać?

Stojące lampy architektoniczne – oryginalne oświetlenie dekoracyjne i zadaniowe

Dekoracyjne oświetlenie do salonu może przybierać różne formy. Szczególnie przydatne mogą być oryginalne lampy stojące. Najpopularniejsze obecnie modele wyróżniają się prostotą bryły. Najczęściej mają minimalistyczną formę, składają się na przykład wyłącznie z metalowego stelaża, na którym znajduje się nieosłonięta, tradycyjna żarówka lub inne źródło światła (np. w technologii LED) okryte przezroczystym kloszem o prostej formie.

Do tej kategorii skrajnie prostych lamp wpisują się też znów modne lampy stojące na trójnogach, wywodzące się wprost ze szwedzkiego, ascetycznego designu lat 50. ubiegłego wieku.

Naturalne materiały a dekoracyjne lampki oraz lampy wiszące do salonu

Nowoczesne trendy do minimum ograniczają niepotrzebne dekoracje. Często to same materiały, z których wykonano lampy, są ich główną ozdobą.

Wiele produktów wykonuje się zwłaszcza z naturalnych surowców. Do szczególnie popularnych zaliczają się choćby rozmaite gatunki drewna (krajowego lub egzotycznego), metale (w tym też warianty kolorowe) oraz rozmaite tkaniny.

Tego typu rozwiązania sprawdzają się zwłaszcza w aranżacji nowoczesnej, skandynawskiej lub w ramach eko architektury. Oświetlenie nawiązuje do świata przyrody, a często jest z nią integralnie połączone, zwłaszcza gdy stawia się na lampy wiszące lub stojące drewniane ozdobione elementami z naturalnych roślin, a zwłaszcza z wielobarwnych mchów. W ten sposób buduje się przytulną atmosferę i tworzy się idealne miejsce do relaksu.

Geometryzacja formy – nowoczesne oświetlenie dekoracyjne

Eleganckie i klasyczne rozwiązania bywają naprawdę ponadczasowe. W obecnym sezonie na pierwszy plan wysuwają się mocno zgeometryzowane i uproszczone lampy wiszące oraz modele stojące.

Wpisują się w regularne, proste bryły o różnych rozmiarach. Trend ten dotyczy nawet żyrandoli, które niejednokrotnie składają się na przykład z przenikających się prostopadłościanów, tworząc niezmiernie efektowną konstrukcję o sporych walorach estetycznych, w których źródła światła, jak ozdobne żarówki LED, nie są ukrywane, a stanowią główny element dekoracyjny.

Tego typu lampa sprawdza się w niemal wszystkich modnych obecnie wnętrzach – od przestrzeni glamour, przez pomieszczenia klasyczne, aż do ultra nowoczesnych.

Mosiądz i brąz – światło i kolor a nowoczesne pomieszczenie

Oświetlenie dekoracyjne stawia obecnie na ponadczasowe rozwiązania. Idealnie wpisują się w to elementy wykonane z metali kolorowych, które wyróżnia spora elegancja. Elementy konstrukcyjne do lampki stojącej lub wszelakie oświetlenie dekoracyjne (kinkiety, oczka wpustowe lub okazałe żyrandole) chętnie produkuje się właśnie z metali kolorowych.

Prezentują się szlachetnie i same z siebie stają się prawdziwą ozdobą, sprawdzającą się w pomieszczeniach klasycznych, nowoczesnych i retro.

Popularne i energooszczędne źródła światła LED – nie tylko dekoracje do salonu

Niezmiennie w modzie pozostaje też dbanie o środowisko naturalne i oszczędzanie energii. Niezastąpionym rozwiązaniem są w tym przypadku źródła światła LED, które gwarantują pełen komfort świetlny, przy znacznym obniżeniu wykorzystania prądu, w stosunku do tego, co zużywają zwykłe żarówki.

Coraz chętniej wpisuje się nowoczesne oświetlenie w inteligentne systemy, jak nasze Azzardo Smart, pozwalające na zdalne sterowanie wszystkimi oprawami przy pomocy dedykowanej aplikacji. Dzięki temu oprócz dekoracji i idealnego doświetlania salonu zyskuje się optymalne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb domowników, a także sposób na oszczędzanie pieniędzy.

Nowoczesne oświetlenie łączy estetykę z funkcjonalności. Dzięki temu można zbudować ciekawe systemy świetlne do salonu. Warto śledzić najnowsze trendy oraz zjawiska, które stają się coraz popularniejsze w ostatnich miesiącach. Dzięki temu każdy salon może nabrać elegancji i ponadczasowego wyrazu.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge