oświetlenie do restauracji

Oświetlenie do restauracji – jakie powinno być?

Lokale użytkowe wymagają perfekcyjnego oświetlenia, by zapewnić odpowiednie warunki dla pracowników, zgodne z przepisami BHP. Prawidłowe dobranie lamp i źródeł światła bywa też kluczowe ze względów estetycznych w przestrzeniach, w których podejmuje się gości, jak choćby w restauracjach, na których chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym tekście.

Jak powinno być zbudowane oświetlenie do restauracji? Jakie lampy są niezbędne lub sprawdzają się najlepiej? Czy warto sięgać po źródła światła LED? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie do restauracji – podstawowe informacje o lampach do lokalu gastronomicznego

W lokalach gastronomicznych stosuje się rozmaite typy opraw oświetleniowych. Lampy są bowiem niezbędne zwłaszcza w miejscu dla gości – strefa wokół baru, przy stolikach i w przestrzeniach użytkowanych przez wszystkich, np. w przedsionku, korytarzach.

Oprócz tego należy pamiętać o optymalnie zaplanowanym oświetleniu na zapleczu i w kuchni. To właśnie dzięki prawidłowo dobranym lampom, praca w kuchni staje się łatwiejsza oraz znacznie wygodniejsza.

Oświetlenie do lokalu gastronomicznego musi spełniać szereg wymogów, związanych z obowiązującymi przepisami, a szczególnie z normą PN-EN 12464-1, dotyczącą oświetlenia miejsc pracy we wnętrzach, w tym oczywiście w lokalu gastronomicznym. To w niej pojawia się informacja o tym, iż natężenie światła w kuchni musi wynosić minimum 500 lx lub więcej, w zależności od charakteru stanowisk. Natomiast w miejscach, w których spożywa się posiłki, powinno się utrzymywać minimum 200 lx, co daje pełen komfort i swobodę.

Utrzymanie odpowiednich warunków oświetleniowych wpływa nie tylko na funkcjonalność i estetykę lokalu gastronomicznym. Dobrze dopasowane lampy to także większe bezpieczeństwo pracowników oraz gości restauracji.

Popularne lampy dla branży HoReCa – co musi wyróżniać produkty oświetleniowe do wnętrza restauracji?

Lampy do oświetlenia restauracji powinny odznaczać się kilkoma cechami. Jak już wspomnieliśmy, niezmiernie ważne jest zwłaszcza natężenie, jakie ma światło w poszczególnych strefach. Czy to jednak jedyna kwestia?

Wszystkie oprawy oświetleniowe dla gastronomii, w tym restauracji i kawiarni, powinny być niezmiernie trwałe i odporne na uszkodzenia. Najczęściej tego typu produkty wykonuje się z solidnych materiałów, a zwłaszcza metali i tworzyw sztucznych.

W kuchni, a zwłaszcza w obszarze, w którym panuje podwyższona wilgotność lub istnieje bezpośrednie ryzyko zalania lampy wodą, należy umieszczać wyłącznie oprawy o wysokim współczynniku ochrony IP, co minimalizuje ryzyko porażenia prądem. Takie lampy muszą być też zrobione z materiałów w pełni odpornych na korozję.

Nie da się ukryć, że oświetlenie restauracji powinno być również oszczędne. Trudno się zatem dziwić, iż wielu restauratorów chętnie wybiera modele z żarówkami LED lub żywotnymi, zintegrowanymi źródłami światła LED. Technologia LED to bowiem szansa na zmniejszenie poboru energii elektrycznej, przy zachowaniu optymalnego poziomu oświetlenia każdej przestrzeni. Dzięki temu udaje się zoptymalizować wydatki oraz stworzyć odpowiedni nastrój w lokalu, co przyciągnie nowych gości.

Nie zapominajmy też o względach sanitarnych. Każda lampa do oświetlenia restauracji musi być prosta do utrzymania w sterylnej czystości. Regulują to podstawowe względy bezpieczeństwa.

Jak dobrać do restauracji oświetlenie – lampy do wnętrz i na zewnątrz

Oświetlenie restauracji kojarzy się przede wszystkim z oprawami, które umieszcza się w salach dla gości oraz w części wspólnej – w korytarzach lub toaletach. Równie ważne jest oczywiście oświetlenie zaplecza i kuchni, czyli miejsc, gdzie bije serce każdej restauracji.

Oprócz różnych lamp do wnętrza niezbędne jest też odpowiednie zaplanowanie oświetlenia zewnętrznego, na elewacji budynku oraz w ogródku gastronomicznym. To właśnie ono wpływa bowiem na nastrój lokalu i jest w stanie przyciągnąć nowych gości, przechodzących obok ulicą.

Nowoczesne oprawy do restauracji – lampy wiszące i kinkiety do lokalu

Jakie rodzaje lamp montuje się w restauracjach? Zazwyczaj montuje się oświetlenie ogólne, czyli praktyczne rozwiązania sufitowe lub wiszące, w stylu współgrającym z całym wyposażeniem lokalu. Można stawiać na modele nowoczesne, klasyczne lub retro.

Oprócz nich niezbędne jest doświetlenie samych stolików. Używa się do tego małych lamp wiszących lub kinkietów, najlepiej z opcją regulowania kąta padania światła.

A jaka lampa powinna pojawiać się w kuchniach i na zapleczu? W korytarzach i magazynach zwraca się uwagę zwłaszcza na wygodę użytkowania. Montuje się w nich zatem oprawy sufitowe (praktyczne plafony lub oczka wpustowe), dające dużo światła i nie zajmujące cennej przestrzeni. W kuchni przydaje się natomiast lampa, która równomiernie doświetla stanowiska pracy. Może to być ponownie model wiszący lub praktyczne reflektory na szynoprzewodach (również działające ze źródłami światła LED).

Modne i popularne rodzaje lamp do oświetlenia restauracji

Wszystkie oprawy do oświetlenia restauracji powinny być wykonane w stylu, wpisującym się w całościową aranżację oraz nawiązującym do pozostałych elementów wystroju. Dodatkowo musi to być zawsze lampa bezpieczna i funkcjonalna, spełniająca restrykcyjne normy, nakładane na gastronomię przez przepisy polskiego prawa.

Warto zatem do oświetlenia lokali stosować trwałe i solidne oprawy, wyposażone w energooszczędne źródła światła LED. Dzięki temu tworzy się wygodne i nowoczesne wnętrze, przyjazne do codziennej pracy oraz spełniające wymagania nawet bardzo wybrednych gości.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge